Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Škotska nakon referenduma očekuje veću autonomiju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
Škotska se izjasnila protiv nezavisnosti na referendumu 18. septembra i britanski premijer Dejvid Kameron može da odahne - Ujedinjeno Kraljevstvo je sačuvano, britanska zastava neće morati da se menja i bojazni britanske kraljice su razvejane. Međutim, to olakšanje će biti kratkotrajno jer će London uskoro morati da se pozabavi prenosom novih nadležnosti na škotske vlasti, ali i na druge regione. Ishod škotskog referenduma pozdravili su zvaničnici EU kao dobru odluku za Evropu, a sa olakšanjem je dočekan i u Španiji koja se suočava sa zahtevima Katalonije za nezavisnost.
Prema zvaničnim podacima, na referendumu u Škotskoj je protiv nezavisnosti glasalo 55,3% ili preko dva miliona glasača a za nezavisnost 44,7%. Za pobedu na referendumu potrebno je bilo da jedna od dve strane dobije preko 1.825.828 glasova. Na referendum je izašlo 84,6% birača.
Ovakav ishod referenduma predstavlja pobedu za britanskog premijera, koji se lično angažovao u kampanji, prvo diskretno a zatim sa puno strasti pozivajući birače u Škotskoj da "ne rasture ovu porodicu".
"Vreme je za naše Ujedinjeno Kraljevstvo da se okupi i da krene napred", rekao je 19. septembra Kameron u Londonu i ocenio da je pitanje nezavisnosti Škotske sada rešeno za "jednu generaciju", možda za "jedan životni vek", da se čuo glas škotskog naroda i da ne može biti osporavanja ishoda ili ponavljanja referenduma.
Međutim, London, koji je svestan i da je znatan broj škotskih birača izabrao nezavisnost i da su drugi britanski regioni pratili referendum s pažnjom, suočava se sa potrebom veće decentralizacije zemlje.
Škotski premijer Aleks Samond (Alex Salmond) priznao je poraz opcije za nezavisnost na referendumu, ali je odmah podsetio na obećanje o prenosu nadležnosti koje su Škotskoj dale vodeće britanske stranke - vladajući konzervativci i liberalne demokrate, i opozicioni labursti, ako na referendumu pobedi opcija protiv nezavisnosti.
"Stranke koje su za uniju su obećale na kraju kampanje da će dati veća ovlašćenja Škotskoj i Škotska očekuje da se ta obećanja brzo i ispune", rekao je on.
Britanski premijer je rekao da će ispuniti obećanje dato uoči referenduma o prenosu dela nadležnosti na regionalne vlasti u Škotskoj i najavio sličene mere i za Englesku, Vels i Severnu Irsku.
London bi, prema tom planu, trebalo da da šira ovlašćenja Škotskoj u oblasti fiskalne politike, trošenju budžeta i socijalnim davanjima. Plan, pre svega, predviđa da ubuduće škotske regionalne vlasti budu nadležne za prikupljanje poreza, odlučivanje o trošenju tih prihoda, kao i o sistemu socijalne zaštite.
Kameron je rekao da će ti planovi biti pripremljeni do novembra a predlozi zakona biti spremni do januara. Rekao je da će nova ovlašćenja biti odobrena za sva četiri konstitutivna dela Ujedinjenog Kraljevstva - Škotsku, Vels, Severnu Irsku i Englesku.
Prenos nadležnosti nije lak
Obećanja data Škotskoj, međutim, neće biti lako sprovesti jer su obećani rokovi kratki a drugi regioni, takođe, očekuju ustupke.
"Škotska je praktično sve dobila osim potpune nezavisnosti. Ovo će biti početak važnih pregovora. Mnogo toga je obećano ali je konteskt složen jer engleski i velški poslanici nisu zadovoljnim tim obećanjima", rekla je profesorka za javne politike u Univerzitetu u Serlingu Emili Sejnt Deni (Emily Saint Denny).
Rok od 150 dana je vrlo kratak kada je reč o složneim ustavnim zakonima koje moraju da razmotre i oba doma britanskog parlamenta, rekao je profesor na Kraljevom koledžu u Londonu Nik Batler(Nick Butler).
Pojedini stručnjaci smatraju i da sprovođenje takvih reformi u žurbi ne bi bilo dobro. "Srljanje u nove zakone može kratkoročno izgledati dobro ali je malo verovatno da će to dati trajno rešenje", ocenila je profesorka na Univerzitetu u Edinburgu Nikola Mekjuen (Nicola McEwen).
Ona je za AFP rekla da će Samondova Škotska nacionalna partija verovatno izneti svoje predloge o prenosu nadležnosti i da će se oni dosta razlikovati od onoga što je ponuđeno.
Dobra odluka za Evropu
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo pozdravio je 19. septembra ishod referenduma u Škotskoj i ocenio da je to dobra odluka za Evropu.
"Pozdravljam odluku škotskog naroda da ostane u zajednici sa Ujedinjenim Kraljevstvom. Taj rezultat je dobar za ujedinjenu, otvorenu i snažniju Evropu, što podržava Evropska komisija", saopštio je Barozo.
Barozo je obećao da će Komisija nastiti konstruktivan dijalog sa škotskom vladom u oblastima koje su važne za budućnost Škotske, kao što su zapošljavanje, privredni rast, energetika, klimatske promene, životna sredina i poboljšanje regulative.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je takođe pozdravio pobedu bloka "ne" na referendumu u Škotskoj. "To je dobra odluka u vremenima kada je ostanak zajedno suočen sa izazovima", naveo je Šulc u saopštenju.
Španija je veoma srećna škotskim "ne" na referendumu o nezavisnosti, izjavio je španski premijer Mariano Rahoj koji je ranije najavio da će sprečiti održavanje referenduma koje nacionalisti u Kataloniji žele da organizuju 9. novembra.
"Veoma smo srećni što Škotska ostaje sa nama", rekao je Rahoj u video poruci i pozdravio to što su škotski birači "napravili izbor između segregacije i integracije, između izolacije i otvorenosti".
Katalonija se priprema za održavanje referenduma 9. novembra, iako španski ustav ne dozvoljlava organizovanje referenduma koji ne uključuju sve građane Španije. Stručnjaci navode da bi španski Ustavni sud proglasio rezultate tog glasanja nelegalnim ukoliko bi se održalo.
Izvor: Beta, AFP, AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|