Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Junker obećao odlučnu borbu protiv utaje poreza
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.11.2014. |
|
|
|
|
|
|
Obelodanjivanje sistema poreskih povlastica koje je Luksemburg odobravao multinacionalnim kompanijama dovelo je u nezgodan položaj predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera (Jean-Claude Juncker) pošto je sistem uspostavljen u vreme dok je on bio premijer te članice EU. Međutim, Junker je 12. novembra iznenada krenuo u kontranapad i uspeo da ublaži tenzije u vezi sa tom aferom. Njegova glavna poruka je da ništa što je otkriveno nije bilo nelegalno, da on nije u sukobu interesa, kao i da će se odlučno boriti protiv izbegavanja poreza u EU. Junker je pozvao članice EU da uspostave zajednički minimum u poreskoj politici.
Junker je dospeo u nezgodan položaj samo nekoliko dana pošto je stupio na dužnost predsednika Evropske komisije, pošto su mediji 6. novembra objavila otkrića o postojanju sistema u Luksemburgu koji je omogućio mnogim kompanijama da na ime poreza uštede milijarde evra.
U aferi nazvanoj "Luksliks" iznete su tvrdnje da su luksemburške vlasti od 2002. do 2010. s multinacionalnim kompanijama sklapale tajne dogovore na osnovu kojih su kompanije minimalno oprezivane.
Ove podatke objavio je Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), a odnosi se na period tokom kojeg je na čelu vlade Luksemburga bio Junker, od 1. novembra i zvanično predsednik Evropske komisije.
Nakon objavljivanja tih navoda, Junker se nije pojavljivao u javnosti a usledile su optužbe da želi da izbegne neprijatnosti. Junker se, međutim, 12. novembra iznenada dva puta pojavio u javnosti, jednom se obratio novinarima, a drugi put je o tom pitanju govorio u Evropskom parlamentu.
Background Prema podacima do kojih je došao ICIJ, Luksemburg, jedan od "poreskih rajeva", u periodu od 2002. do 2010. sklopio je dogovor sa 340 multinacionalnih kompanija, među kojima su Epl (Apple), Amazon, Ikea, Pepsi, Hajnc (Heinz), AIG i drugi. Ti ugovori su im omogućili da plaćaju minimalan porez tako da su uštedeli milijarde evra na ime poreza.
Podatke do kojih je došao ICIJ tokom šestomesečne istrage, a objavljeni su u izveštaju od 28.000 stranica, prenelo je 6. novembra 40 svetskih medija.
Junker je rekao da poreski propisi u Luksemburgu koji su omogućavali kompanijama da unapred znaju kako će se poreske vlasti odnositi prema njima i da za to dobiju i pravne garancije, "uvrežena praksa u 22 članice EU".
Dodao je i da je ta praksa bila u skladu sa nacionalnim i međunarodnim propisima, ali je priznao da nije bila u skladu sa etičkim i moralnim normama.
"Ja nisam tvorac sistema oporezivanja u Luksemburgu, ali jesam odgovoran u političkom smislu", rekao je Junker koji je od 1995. do 2013. bio premijer Luksemburga. "Ne postoji ništa u mojoj prošlosti što ukazuje da sam imao ambiciju da organizujem utaju poreza", rekao je on.
"Nemojte govoriti o meni kao o najboljem prijatelju velikog kapitala, veliki kapital ima bolje prijatelje od mene u ovoj zgradi", poručio je on poslanicima Evropskog parlamenta.
Junker je rekao da "nikada nije davao instrukcije o bilo kom pitanju" istakavši da poreska uprava nezavisno deluje u Luksemburgu.
Junker: Nisam u sukobu interesa
Novi predsednik Evropske komisije je odlučno odbacio tvrdnje da je u sukobu interesa. Najavio je da se, dok se ne zavši istraga o poreskim praksama u Luksemburgu, neće mešati i istakao da komesarka za poreska pitanja Margrete Vestager ima odrešene ruke u tome.
Junkera su podržali njegova politička grupa, konzervativna Evropska narodna partija, ali i socijalisti koji su u koalicji sa EPP. Socijalisti su zatražili od njega da utvrdi tača vremenski okvir delovanja.
"Rekao sam već da će se Komisija boriti protiv prevara sa porezima. To nije prazno obećanje", istakao je Junker i dodao da je pred njim zadatak da pokrene članice EU u pravcu veće harmonizacije u oblasti poreske politike.
On je pozvao evorpske zemlje koje se utrkuju da privuku investitore bilo kroz povlastice ili olakšice, da se dogovore o uspostavljanju zajedničkih osnova u oblasti poreske politike. "U Luksemburgu se verovatno u određenoj meri izbegavalo plaćanje poreza, kao i drugim članicama EU. Na to nailazimo svuda u Evropi, jer nije dovoljno usklađena na poreskom planu", rekao je Junker.
Nacrt evropske direktive o usklađivanju u poreskoj politici je blokiran 2011, a u toj oblasti se odluke moraju doneti jednoglasno.
Junker je rekao da je komesarima predložio donošenje direktive o automatskoj razmeni informacija u vezi sa poreskim povlasticama. Naveo je da je naložio komesaru za ekonomska i finansijska pitanja Pjeru Moskovisiju da pripremi nacrt takvog zakona.
Evropska unija je istragu zbog narušavanja propisa o zaštiti konkurencije ranije pokrenula povodom ugovora o porezima koje su Epl, Starbaks i Fijat potpisali s više evropskih zemalja.
U okviru strategije tih kompanija da minimalizuju namete, Epl ima ugovor s poreskim vlastima Irske, Starbaks s vlastima Holandije, a Fijatov ogranak ima takav ugovor u Luksemburgu.
Izvor: AFP, EurActiv.com
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|