Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sukob Grčke sa južnim članicama EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
Prvi otvoren sukob u zoni evra zbog grčkog duga nije izbio, kako bi se moglo očekivati, između Atine i Berlina koji insistira na štednji, već između Grčke, s jedne, i Španije i Portugalije, s druge strane. Grčki premijer Aleksis Cipras je 28. februara optužio konzervativne vlade te dve članice EU da su u pregovorima o dugu predvodile pokušaje da se grčka levičarska vlada primora na kapitulaciju. Madrid i Lisabon su 1. marta odbacili te tvrdnje, a na Ciprasa su se zbog te izjave žalili i Briselu.
Cipras je optužio 28. februara konzervativne vlade u Madridu i Lisabonu da su bile nepopustljive u pregovorima o grčkom dugu i to zbog predstojećih izbora u Španiji i Portugaliji i straha zbog rasta podrške levici u tim zemljama.
On je u obraćanju centralnom komitetu Sirize, stranke radikalne levice čiji je lider, rekao da su te snage pokušavale da poraze grčku vladu koja je protiv politike štednje u Evropi.
"Njihov plan je bio da se naša vlada iscrpi, nadvlada ili primora na bezuslovnu predaju pre nego što naš rad počne da donosi plodove i pre nego što grčki primer utiče na zemlje", rekao je on i dodao da je to pre svega zbog izbora u Španiji.
U Španiji, prema istraživanjima javnog mnjenja, raste podrška stranci radikalne levice Podemos, saveznici Sirize. Ta stranka optužuje Rahoja da je pod pritiskom Brisela i Nemačke nametnuo štednju Španiji.
U Portugaliji opozicioni socijalisti takođe zameraju konzervativnoj vladi da nije umela da se odupre "diktatu" Berlina, ali na političkoj sceni u toj zemlji još nema stranke koja je protiv štednje, poput Sirize i Podemosa.
Pored Grčke, Španija, Portugalija i Irska su morale da primene programe stroge štednje i strukturne reforme kako bi dobile pomoć, u slučaju Španije za posrnuli bankarski sistem.
Grci su uglavnom usmeravali na Nemačku svoj bes zbog višegodišnjih mera štednje koje su im nametnuli međunarodni poverioci. Nemačka je dala najviše pomoći u okviru programa zajmova vrednih 240 milijardi evra.
Rahoj: Cipras bi da krivi druge
Konzervativici u Portugaliji i Španiji su negirali da su zauzeli oštriji stav od drugih vlada zone evra tokom pregovora sa Grčkom.
Španski premijer Marijano Rahoj (Mariano Rajoy) je rekao da je Siriza odlučila da za probleme Grčke krivi vlade Portgualije i Španije. "Mi nismo odgovorni za nezadovoljstvo koje je izazvala grčka radikalna levica dajući obećanja koja ne može da ispuni", rekao je Rahoj na skupa pristalica konzervativne stranke u Sevilji.
On je rekao da je Španija i ranije bila solidarna sa Grčkom i da joj je pomogla, iako se i sama nalazila u vrlo teškom položaju. On je pozvao Atinu da ispuni svoje obaveze i obećanja.
Portugalija je takođe kritikovala Ciprasovu izjavu. Portpaol vladajuće stranke desnog centra PSD Antonio Kosta (Costa) ocenio je da su Ciprasove tvrdnje "koje dolaze od jednog lidera koji bi trebalo da je na visini zadatka, apsurdne i žalosne".
Te tvrdnje su "vrlo ozbiljne, pogrešne i za žaljenje", rekao je Kosta na marginama sastanka vladajućih stranaka u Portu. On je dodao da interne teškoće kroz koje prolazi Siriza ne mogu biti opravdanje za to.
Portugalski premijer Pedro Pasoš Koeljo (Passos Coelho) je u intervjuu datom pre Ciprasove izjave negirao da je Portugalija držala tvrdnju liniju u pregovorima već da je bila uz one članice zone evra koje su pozvale na politike koje će podstaći ekonomski rast ali bez odustajanja od štednje.
Atina je pokušala 1. marta da ublaži napetosti, navodeći da je Cipras imao obavezu da obavesti Grke o tome kako su pregovori tekli i da su njegovi komentari pogrešno interpretirani.
"Grčka vlada ne deli zemlje i građane Evrope na prijatelje i rivale, ne traži neprijatelje spolja već traga za rešenjima na evropskom nivoa kroz dijalog i saradnju sa narodima i vladama", rekao je izvor u grčkoj vladi. Pogrešne interpretacije izjava grčkog premijera ne doprinose dijalogu, dodao je taj izvor.
Pritužbe Briselu
Španija i Portugalija su zbog Ciprasove izjave zvanično protestovale u Briselu. Portugalski premijer "izrazio je zbunjenost izjavom u noti upućenoj evropskim institucijama diplomatskim putem", rekao je za AFP njegov portparol.
Madrid je pozvao Evropski savet i Evropsku komisiju da osude te izjave, rekli su izvori u španskoj vladi. "One su suprotne duhu solidarnosti koji treba da vlada odnosima među partnerima" u EU, rekao je taj izvor.
Evropski izvori u Brisleu su, međutim, rekli da ne veruju da će Komisija javno osuditi Ciprasove navode, iako to, kako su dodali, ne znači da ih odobrava. Ti izvori su dodali da je uloga Komisije da posreduje a ne da razdvaja kada je reč o ovako osetljivim pitanjima.
Nemačka vlada je ocenila 2. marta da je Cipras počinio grešku "vrlo neuobičajnu prema evropskim kriterijumima" kada je optužio Španiju i Portugaliju. "To se ne radi u Evrogrupi", rekao je portparol nemačkog ministra finansija Martin Jeger na koferenciji za novinare.
Izvor: AFP, EurActiv.com
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|