Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Orban: Nismo očekivali ovako loš početak predsedavanja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Mađarska se nije nadala ovako lošem početku predsedavanja EU, rekao je premijer te zemlje Viktor Orban na sastanku sa inostranim novinarima u četvrtak (6. januara). Zvanično preuzimanje predsedavanja EU je u senci sukoba Budimpešte sa Francuskom i Berlinom zbog novog mađarskog zakona o medijima.
"Da, ovo je loš početak" šestomesečnog predsedavanja EU, kazao je mađarski premijer Viktor Orban. "Usvojili smo zakon za koji smatramo da je savršeno u redu, a ceo svet ga kritikuje", rekao je Orban, koji je Francuzima posebno zamerio oštru reakciju na zakon i time otvorio mogućnost da veliki deo predsedavanja bude u znaku tog sukoba.
On je ocenio da "nije na Francuzima i Nemcima" već na Evropskoj komisiji da procenjuju usklađenost zakona jedne zemlje sa standardima EU, odgovarajući na pozive Nemačke i Francuske da mađarske vlasti izmene taj zakonski tekst.
"Mađarska će, naravno, prihvatiti svaku proceduru koju bi pokrenula EU. Međutim, najznačajnije načelo EU je nediskriminacija", rekao je Orban, ocenivši da je mađarski zakon o medijima sličan zakonu mnogih evropskih zemalja. On je dodao da "ne može da zamisli" da je neophodna izmena mađarskog zakona, dok se zakoni Francuske, Nemačke ili Danske, koje imaju isti element, ne menjaju. On je ocenio da je reakcija Pariza i Berlina preuranjena i beskorisna.
Orban je izrazio zadovoljstvo što je, kako je kazao, nemačka vlada ublažila kritike u odnosu na prve reakcije početkom decembra. "Isto očekujem i od francuske vlade", dodao je on. "Ne sećam se da je Mađarska ikada kritikovala francuski zakon o medijima", rekao je Orban i dodao da Mađarska za razliku od Francuske nema zakon koji predviđa da vlada ima pravo da imenuje predsednika javne televizije.
Background Novi mađarski zakon o medijima stupio je na snagu 1. januara. Mađarska se i pre usvajanja tog zakona našla na meti kritika zbog visokih kazni za medije i bojazni da će zakon ugroziti slobodu štampe. Zakon predviđa kazne do 730.000 evra za radio-televizijske stanice u slučaju "ugrožavanja javnog interesa, reda i morala", kao i za "pristrasne informacije". Ti termini nisu jasno definisani. Zakon takođe omogućava novom telu za medije da primora novinare da otkriju izvor za informacije koje se tiču nacionalne bezbednosti.
Mađarska se našla na meti kritika i zbog posebnih poreza koji su uvedeni u drugoj polovini 2010, a koji se odnose uglavnom na inostrana preduzeća.
Mađarska je sporni zakon usvojila u decembru i našla se na meti kritika međunarodnih institucija i pojedinih zemalja. Evropska komisija je nedavno od Mađarske zatražila dodatna objašnjenja u vezi sa tim zakonom, a portparol vlade Francuske Fransoa Baroen (Francois Baroin) kazao je za radio Frans inter da je taj zakon "u suprotnosti sa sprovođenjem izvesne ideje slobode štampe, koja je potvrđena svim evropskim sporazumima".
Francuska je u četvrtak 6. decembra donekle "spustila loptu" u sporu sa Mađarskom. Ministar inostranih poslova Francuske Loran Vokije (Laurent Waukiez) kazao je da Francuska nije želela da Mađarskoj "deli lekcije".
On je za radio Frans inter kazao da francuske vlasti očekuju samo "ozbiljan i objektivan rad" Mađarske i Evropske komisije koji bi omogućio da se otklone problemi.
Vokije je istakao da treba nastojati da se razdvoje unutrašnja pitanja Mađarske i njenu poziciju kao predsedavajuće EU.
Mađarska planira okončanje pregovora sa Hrvatskom
Kako je ranije najavljeno, jedan od prioriteta Mađarske biće proširenje EU. Hrvatska je jedina zemlja Zapadnog Balkana koja može očekivati veliki korak na putu ka EU tokom mađarskog predsedavanja budući da je pri kraju pregovora.
Orban je kazao da Mađarska namerava da završi pristupne pregovore sa Hrvatskom za vreme svog predsedavanja EU. On se založio za prijem ostalih zemalja regiona u EU, čime bi se dovršilo ujedinjenje evropskog kontinenta.
"Mađarska namerava da zaključi pristupne pregovore sa Hrvatskom. Ako pogledate kartu Evrope, onda između Grčke i Mađarske vidite sivu zonu i imate osećaj nedovršenog posla. EU neće kompletirati svoj okvir dok to područje ne nestane. Treba započeti sa Hrvatskom, zatim će uslediti Srbija i ostale zemlje", rekao je Orban grupi briselskih dopisnika pozvanih u Budimpeštu na predstavljanje šestomesečnog mađarskog predsedavanja EU.
Među prioritetima su i podsticanje privrednog rasta i zapošljavanja, energetska sigurnost, evropska strategija za integraciju Roma i Dunavska strategija. "Ako ispunimo sve ovo, onda ćemo moći da kažemo da smo bili sto odsto uspešni", rekao je Orban.
Mađarska se zalaže i za prijem Bugarske i Rumunije u šengenski prostor, ali to za vreme njenog predsedavanja EU neće biti moguće zato što su se Nemačka i Francuska usprotivile ocenjujući da Bukurešt i Sofija nisu postigli dovoljan napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Izvori: Beta i AFP
Sledeći koraci
7. januara 2011: Kolegijum evropskih komesara posetiće Mađarsku
Povezani sadržaj
|
|
|