Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Privatni sektor treba da pomogne finansiranje COP 21
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Nevladine organizacije sa skepsom su primile vest da će velike francuske kompanije pokriti deo troškova organizacije Konferencije UN o klimi (COP 21) krajem godine u Parizu. Francuska vlada računala je da će novcem iz državne kase pokriti sve troškove organizacije ali je na kraju shvatila da joj treba pomoć i pristala da pozove privatni sektor da pomogne sa oko 40 miliona evra. Još se ne zna koje francuske kompanije će finanansijski pomoći održavanje svetskih pregovora o klimi. Organizacije civilnog društva smatraju da su sponzorstva takvih događaja od strane kompanija diskutabilna zbog sukoba interesa. Oni podsećaju na skup u Varšavi pre dve godine koji je diskreditovan sponzorstvima kompanija koje ne samo da ne pomažu u borbi s klimatskim promenama, nego im doprinose.
Troškovi Francuske za klimatske akcije biće ove godine najveći do sada jer će se u decembru u Parizu održati međunarodni pregovori o klimi - COP 21. Biće to najveća međunarodna konferencija za vreme Olandovog predsedničkog mandata.
Za francusku vladu, koja mesecima priprema konferenciju, ulog je veliki - na skupu će predstavnici 195 zemalja pokušati da dođu do sporazuma o merama koje će zadržati rast globalne temperature na ispod dva stepena Celzijusa u odnosu na vreme pre industrijske revolucije. Ako se nastavi sa emisijom kao što je sada, globalna temperatura bi samo u ovom veku mogla da poraste za 4,8 stepeni Celzijusa.
Razgovori o istorijskom sporazumu o smanjenju emisije štetnih gasova u atmosferu nastavljeni su 1. juna u Bonu. U nacrtu teksta za decembarsku konferenciju vidi se da su svi jedinstveni oko potrebe smanjenja globalnog zagrevanja ali postoje oblasti gde bi moglo da bude neslaganja. Za sada se samo 38 predstavnika obavezalo da će potpisati sporazum o ograničenju štetne emisije koji se priprema za skupu u Parizu. Među tih 37 su SAD, Evropska unija, Rusija i Kanada ali ne i Japan, Australija, Brazil, Indija ili Kina, najveći emiter štetnih gasova u svetu.
Sa privremenim budžetom od 187 miliona evra, pariska konferencija treba da između 30. novembra i 11. decembra ugosti oko 40.000 delegata.
Francuska vlada u početku je računala da će skup finansirati državnim novcem i procenila je troškove na 179 miliona evra tokom tri godine u zakonu o budžetu za 2015.
Ta cena obuhvata troškove pripreme COP 21, pratećih aktivnosti (čija je cena procenjena na 20,5 miliona evra), ugošćavanja stranih delegacija (7,5 miliona) i troškove praktične organizacije. Poslednja kategorija je najskuplja i procenjuje se na 151 milion evra a uključuje cenu zakupa i opremanja kongresnog centra Burže (Bourget), mere bezbednosti i obezbeđenje lokalnog transporta.
Troškovi organizacije padaju na domaćina konferencije, kao što je predviđeno Okvirnom konvencijom UN o klimatskim promenama (UNFCCC).
"Zemlja domaćin nema mnogo prostora za manevrisanje", rečeno je u Senatu tokom razmatranja vladinih planova troškova za organizaciju konferencije.
Senatori su preispitujući budžet za COP 21 istakli da veruju da novac iz državne kase neće biti dovoljan za finansiranje skupa.
"Sramota je što nije predviđeno finansijsko partnerstvo sa trećom stranom ... npr. sa velikim francuskim kompanijama sa energetskog ili sektora zaštite sredine, koje bi umanjilo visinu sredstava koju obezbeđuje država", navodi se u saopštenju Senata, preneo je EurActiv.com.
Senat je preporučio da se za potrebe finansiranja konferencije 15% sredstava prikupi sa privatnog sektora kroz partnersko kofinansiranje.
Francuska vlada konačno je pristala da pozove privatan sektor da pokrije 20% troškova konferencije o klimi ili oko 40 miliona evra.
Sukob interesa
Generalni sekretar COP 21 Pjer-Anri Ginjar (Pierre-Henri Guignard) još u martu je najavio da će partneri konferencije iz sektora biznisa biti poznati za nekoliko dana.
Background Pregovori o klimatskim promenama počeli su 1992. godine a UN organizuje godišnje međunarodne konferencije o klimatskim promenama nazvane Konferencija strana (ugovornica) - COP.
Prethodni, 20. COP, održan je u Limi od 1. do 12. decembra 2014. a Pariz će biti domaćin 21. konferencije.
Zemlje učesnice konferencije moraju u Parizu da postignu sporazum koji će naslediti Ugovor iz Kjota kojim je bilo predviđeno smanjenje emisije ugljen dioksida između 2008. i 2012.
Međutim, do danas imena sponzora nisu objavljena. Kako je javio radio Evropa 1, velike francuske kompanije, uključjući LMVH i Suec invajorment (Suez Environment), već su ponudile podršku.
"Međutim kompanije ne mogu da stave novac na sto a da ne očekuju povraćaj svog ulaganja u smislu imidža", upozorio je Maksim Komb (Maximes Combes) iz međunarodnog pokreta Atak (Attac) koji se bori za socijalne, ekološke i demokratske alternative u procesu globalizacije.
"Konferencija treba da bude finansirana isključivo državnim novcem kako bi se izbegao svaki sukob interesa", istakao je Komb.
Pitanje finansiranja veoma je osetljivo i brojni posmatrači podsećaju da su pregovori u Varšavi COP 19 diskreditovani sponzorstvima više kompanija koje su daleko od pozitivnih primera u zaštiti čovekove okoline, uključujući indijski Arselor Mital (Arcelor Mittal), nemački BMW i poljski Internešenel pejper (International Paper).
Poljska, veliki potrošač uglja, takođe je tada organizovala paralelenu konferenciju o fosilnim gorivima, što je izazvalo ljutnju civilnog društva i nekih učesnika pregovora o klimi.
U Francuskoj će još nekoliko događaja koji će biti organizovani paralelno sa konferencijom COP 21 zavisiti oa partnera iz privatnog sektora, uključujući Forum o održivim inovacijama, događaj koji vodi Program UN za zaštitu prirodne sredine, i Samit Biznis i klima.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: UNFCCC
Povezani sadržaj
|
|
|