Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Erdoganov AKP prvi put mora da traži partnere
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana pobedila je na parlamentarnim izborima 7. juna ali ne dovoljno ubedljivo i prvi put za gotovo 13 godina od kako je došla na vlast neće moći sama da vlada. Izgubivši očekivanu apsolutnu većinu, AKP neće moći ni da promeni ustav sa ciljem da se ojačaju predsedničke funkcije. Izborni rezultat takođe će urušiti nadmoćnu poziciju Erdogana u turskoj politici jer će on ostati bez mogućnosti da upravlja vladom kroz svoju stranku. Opozicione partije izjasnile su se protiv koalicionih sporazuma sa AKP i pred tom strankom sada su verovatno nedelje teških pregovora o forimiranju vlade. Izbori su "izbacili" i novu zvezdu u turskoj politici - lidera prokurdske partije.
Konačni rezultati pokazuju da je AKP osvojio 40,7% glasova, odnosno 258 od 550 poslaničkih mesta, što je za 18 poslaničkih mandata manje od minimuma koji bi omogućio AKP da vlada sama. Erdogan se nadao da će AKP dobiti čak 330 mesta.
Premijer Ahmet Davutoglu 8. juna će sa svojim kabinetom i partijskim rukovodiocima razmotriti opcije koje su sada pred AKP.
Sve tri opozicione stranke su protiv koalicije sa AKP nakon što je Erdogan vodio žestoku kampanju u korist svoje partije ne mareći za to što po ustavu kao predsednik treba da bude neutralan u izbornoj kampanji.
Rok za formiranje nove vlade je 45 dana od potvrđivanja konačnih rezultata ili će biti raspisani vanredni izbori.
Prokurdska Narodna demokratska stranka (HDP) preskočila je cenzus za ulazak u parlament od 10% i osvojila 13% glasova tako da će imati 79 poslanika.
"To je velika pobeda za one koji žele slobodu, demokratiju, mir. Izgubili su oni koji žele autoritarnost i arogantno sebe smatraju jedinim vladarima Turske", izjavio je harizmatični lider HDP Selahatin Demirtas koji je u ranijem sazivu parlamenta imao 29 mesta.
HDP je odbacila mogućnost koalicije sa AKP, kao i neformalnog sporazuma po kome bi pružala podršku manjinskoj vladi AKP u parlamentu.
"Obećali smo našim ljudima da nećemo praviti interne ili eksterne koalicije sa AKP", istakao je Demirtas dodajući da će na tome i ostati.
Glavna opoziciona stranka, Republikanska narodna partija (CHP), nagovestila je da njoj treba da bude poveren mandat za formiranje vlade dok nacionalistička Partija nacionalnog delovanja (MHP) izgleda nije spremna da sarađuje sa vladajućom AKP i govori o prevremenim izborima. CHP je dobio oko 25% odnosno 132 poslanika a MHP 16% glasova ili 80 poslanika.
"Niko nema pravo da osudi Tursku na manjinsku vladu AKP. Ako treba da bude prevremnih izbora, neka se održe", rekao je lider MHP Devlet Bahdželi.
Gubitnik izbora je Erdogan
Edogan je dominatna politička figura u Turskoj od kako je njegova partija 2002. došla na vlast - 2003. je postao premijer i vodio je partiju kroz dve velike pobede na parlamentarnim izborima. U 2014. se kandidovao za predsednika računajući na jačanje svoje stranke.
Međutim, rezultati izbora pokazuju da od Erodganovih želja da promenom ustava poveća svoja predsednička ovlašćenja za sada nema ništa.
"Pravi gubitnik ovih izbora je Erdogan", kaže Haluk Kodž iz opozcione CHP i dodaje: "Pobedila je Turska".
"Erdogan je izbore pretvorio u referendum o njegovim ličnim ambicijama", rekao je stručnjak za Tursku u londonskom Četam hausu (Chatham House) Fadi Hakura i dodao da će ovi izbori "baciti Erdoganove planove u zapećak na duže vreme".
Inače, tokom kampanje Erodgan je od birača tražio glasove za 400 od 550 mesta u parlamentu, što je daleko iznad 330 potrebnih za raspisivanje referenduma o promeni ustava.
Evropska komisija pozdravila je održavanje opštih izbora u Turskoj, zemlji koja je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ističući da će naredni period otvoriti mogućnosti za dalje jačanje odnosa EU i Turske i proširenje saradnje na svim poljima na dobrobit građana.
Turska je kandidat za EU od 1999. godine a pristupne pregovore počela je 2005.
"Izlaznost od 86% na izborima jasan je znak snage turske demokratije. Posebno je važna činjenica da će sve vodeće političke partije biti zastupljene u parlamentu", navodi se u zajedničkom saopštenju potpredsednice Evropske komisije Federike Mogerini i komesara za susedstvo i pregovore o proširenju Johanesa Hana.
U parlamentu rekordan broj žena
Novi turski parlament imaće rekordan broj poslanica - 96, znatno više nego u prethodnom sastavu, kada ih je bilo 79, prenosi britanski Gardijan.
Prema izveštaju turske državne agencije Anadolija, rastu broja žena u parlamentu najviše je doprineo uspeh prokurdske HDP koju će u parlamentu predstavljati 31 žena od ukupno 79 poslanika.
Među 258 poslanika AKP biće 41 žena ili za pet manje nego posle izbora 2011. To je jedina partija koja će u novom sazivu parlamenta imati manje poslanica.
CHP će imati 20 žena među 132 poslanika dok će MHP imati četiri poslanice od ukupno 80 poslanika.
Izvor: EurActiv.rs, Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|