Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Rusija uzvraća udarac Briselu      

Objavljeno : 06.08.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

Nepunih 10 dana nakon što je Brisel proširio sankcije Rusiji, posledice koje će to doneti polako dobijaju obris. Za sada je Rusija najteže pogođena, sa manjim pristupom evropskom i američkom novcu, zatvaranjem filijale Aeroflota i oko 25.000 turista zarobljenih u inostranstvu nakon propasti turističkih agencija. U Kremlju pripremaju uzvratne mere. Jedna od mogućnosti je da se evropskim aviokompanijama zabrani preletanje preko Sibira, što bi im povećalo troškove za letove ka istočnim destinacijama. Rusija je intenzivirala ograničenja uvoza hrane iz EU, a postavlja se pitanje i da li bi mogla energente da upotrebi kao političko oružje ili bi je to isuviše pogodilo. Šteta koju će sankcije doneti Evropi za sada se ne može tačno proceniti, ali neke zemlje strahuju da bi mogla biti velika, pa je finski premijer najavio čak i mogućnost da traži nadoknadu od EU.


Moskva je neposredno nakon proširenja sankcija EU i SAD objavila da zabranjuje uvoz voća i povrća iz Poljske zbog sanitarnih nepravilnosti, a 6. avgusta usledili su i novi potezi, odluka da se ograniči uvoz mesa iz Rumunije i životinja iz Italije, Bugarske i Grčke.

Time je, kako prenosi AFP, nastavljen trgovinski rat koji je Moskva zapcocela nakon proširivanja sankcija 29. jula. Na račun Moskve često se iznose kritike da koristi trgovinu, posebno fitosanitarne razloge, kao sredstvo diplomatskog pritiska na susede. Nakon zabrane izvoza voća i povrća iz Poljske u Rusiju, Moskva je zapretila da će zabrane uvesti i za druge, možda čak i za celu EU.

Deo pretnji ostvaren je 6. avgusta, kada je zbog bolesti takozvanih ludih krava u regionu Kluž u Rumuniji zabranjen uvoz govedine, goveda i goveđih proizvoda iz te zemlje.

Ograničen je i uvoz životinja iz više regiona Italije, Bugarske i Grčke zbog bolesti plavog jezika, virusnog oboljenja ovaca i goveda.

Background

U kontekstu sankcija EU i SAD Rusiji i zaoštravanja odnosa zabeležen je još niz događaja.

Tako se Moskva sa Iranom, još jednom zemljiom koja je pod sankcijama Zapada, dogovorila da se u septembru razgovara o ugovoru prema kojem bi Iran izvozio 2% godišnje proizvodnje nafte u zamenu za rusku robu. Ruski ministar energetike Aleksandar Novak potpisao je protokol o sporazumu sa iranskom delegacijom u Moskvi, a dogovoreno je da pregovori počnu 9. septembra.

Američki gigant Koka-Kola je povukao reklame sa četiri ruske televizije poverzane sa vlastima i jednom bankom obuhvaćenom sankcjama. Koka kola međutim navodi da ova odluka nema veze sa sankcijama već samo sa ekonomskim interesima, jer je kompanija rešila da se orijentiše ka kanalima koji pokrivaju celu Rusiju i čija publika je ciljna grupa kompanije.

Prema pisanju Vedomosti, Koka-Kola je jedan od najvećih oglašivača u Rusiji, sa godišnjim budžetom većom od 51,7 miliona evra.

Ruske vlasti zapretile su da će blokirati pristup ruskom servisu britanskog Bi-Bi-Sija zbog intervjua sa organizatorom skupa podrške veće autonomije Sibira, kojoj se vlasti u Kremlju protive. Skup je zakazan za 17. avgust, a intervju prema oceni ruskih vlasti predstavlja promociju ekstremizma.

Mediji su takođe preneli da je migraciona služba naložila ženi borca za ljudska prava Ivana Pavlova, Amerikanki Dženifer Gaspar, da nakon 10 godina boravka u Rusiji napusti tu zemlju. Prema pisanju Radio slobodne Evrope, Gasparova ima dozvolu boravka do februara 2015, koja je sada poništena bez navođenja razloga. Pavlov, koji je 2004. osnovao Institut za razvoj slobode informacija i zalaže se za veću transparentnost u radu ruske vlade, smatra da je cilj ruskih vlasti da on i njegova porodica napuste Rusiju.

 

Predsednik Rusije Vladimir Putin 5. avgusta je, kako je prenela agencija Itar Tas, dao nalog vladi da razmotri "pažljivi" odgovor na sankcije Zapada, koji ne bi oštetio ruske proizvođače.

Aviosaobraćaj na udaru

Prema pisanju poslovnog dnevnika Vedomosti, Rusija bi mogla da zabrani preletanje evropskih aviokompanija preko Sibira, što je put koji one koriste za aziske destinacije. U tom slučaju kompanije bi za letove ka Kini, Japanu, Južnoj Koreji i još nekim zemljama morale da koriste duži put, što iziskuje više i vremena i novca za gorivo.

Prema izvoru na koji se pozivaju Vedomosti velike evropske kompanije Lufthanza, Britiš ervejz i Er Frans mogle bi za tri meseca da plate milijardu evra više za svoje rute, ali stručnjaci po navodima Rojtersa smatraju da je taj iznos preuveličan.

Konsultant za aviosaobraćaj Boris Rijabok ocenio je da bi troškovi za izmenu trase bili od 25 do 50% viši od plaćanja naknada za tranzit i procenio da bi godisnji gubici iznosili između 100 i 200 milion adolara.

To bi značilo da bi ruski Aeroflot pretrpeo veću štetu od ove mere. Prema pisanju Vedomosti, ovaj ruski prevoznik dobija godišnje 300 miliona evra od ovih naknada, koje su dugo bile predmet sporenja Brisela i Moskve.

Primera radi, Lufthanza prema pisanju Rojtersa ima 180 letova sedmično preko Sibira.

Aeroflot je već pogođen sankcijama, budući da je njegova niskotarifna filijala Dobroljot 4. avgusta obustavio letove jer mu je raskinut ugovor o korišćenju aviona.

Zarobljeni turisti

Među prvima koji su iskusili posledice pogoršanja ekonomskih odnosa Rusije i Zapada su ruski turisti, koji su nakon propasti turističkih operatera ostali bez prevoza ka Rusiji.

Od sredine jula, više turističkih kompanija je propalo, uključujući i staru i uglednu Nevu. Iako nisu direktna posledica sankcija Zapada, ovi događaji su tesno povezani sa pogoršanjem odnosa Rusije i Evrope.

Naime, prema pisanju ruskih medija, vlasti te zemlje su u aprilu preporučile delu državnog aparata, pre svega tužiocima, policiji, poreskim službenicima i vojnom osoblju, da ne putuju izvan zemlje zbog pogoršanja političkih okolnosti.

Veliki tur operateri Labirint i Neva rekli su da zbog ove zabrane imaju veliki pad prihoda, a na kraju su i propali.

Prema pisanju lista na engleskom Moskou tajms, u obuhvaćenim državnim službama radi 4 miliona osoba, što je 3% stanovništva i gotvo 5% radnika.

Propast Labirinta pogodila je oko 25.000 putnika, od kojih je veliki deo brzo prevezen ka Rusiji. Prema pisanju Itar Tasa, agencija za pomoć putnicima procenila je da bi vraćanje svih putnika bankrotiranih agencija iz inostranstva mogao da košta više od 5 miliona dolara.

Finska traži odštetu od Brisela

Evropa za sada još ne zna u potpunosti sa kakvim će se posledicama suočiti. Za početak, turističke organizacije mogu da očekuju smanjenje broja turista iz Rusije.

Tako prema pisanju Rojtersa Grčka ove godine očekuje 1 milio turista, oko 350.000 manje nego prošle godine. Grčka i dalje planira da poveća broj poseta iz Rusije na 2,5 miliona do 2021, kaže predsednik udruženja turističkih organizacija te zemlje Andreas Andreadis, koji ipak dodaje da će prvo morati da prođu i neki lošiji trenuci.

Prema pisanju Moskou tajmsa, finansijske sankcije će dovesti do poskupljenja kapitala za Rusiju. Međutim, ni Evropa neće biti pošteđena.

U prvo vreme, kako se navodi, može se očekivati da će London osetiti posledice jer će velike finansijske kompanije gubiti poslove koje bi mogle da imaju za pružanje usluga ruskim bankama. Tokom vremena će posledice osetiti i zemlje koje su najviše zastupljene u finansijskim odnosima sa Rusijom, a fokus je tu na Francuskoj (i grupi Sosijete ženeral), Italiji (i njenom Uni Kreditu) i Austriji (sa Rajfajzenom).

Štetu će, kako se navodi, pretrpeti i izvoznici u Rusiju i sve pogranične zemlje. Jedna od njih, Finska, već je ocenila da bi trebalo da se šteta koju budu nanele sankcije podeli.

"Nema sumnje da ćemo, ukoliko sankcije pogode Finsku neproporcionalno, tražiti podršku od evropskih partnera", rekao je premijer Aleksander Stub novinarima u predgrađu Helsinkija, a preneo AFP.

Prema njegovim rečima, rukovodeći se načelima ekonomske solidarnosti trebalo bi omogućiti zemljama koje su više pogođene da dobiju određenu vrstu nadoknade od Evrope. Finska, koja pokušava da izađe iz recesije već oseća posledice zbog pada trgovine sa svojim ruskim susedom od početka kriz u Ukrajini, a premijer smatra da bi se situacija mogla pogoršati. Proračun Narodne banke Finske je da usporavanje privrednog rasta u Rusiji za 3 procentna poena dovodi do pada od 0,5 poena u Finskoj.

Kako navodi Moskou tajms, najznačajnije od svega je što će ovaj ptoez poslati poruku drugim zemljama da ne smeju da budu toliko finansijski zavisne od Evrope.

U nekim zemljama, poput Velike Britanije, privrednici ukazuju na moguće teške posledice po privredu. Tako proizvođač industrijskih i popljoprivrednih mašina i opreme JCB očekuje posledice, ali navodi da se razmere štete za sada ne mogu izmeriti.

Postavlja se pitanje i da li Rusija može upotrebiti energente, od kojih Evropa zavisi, kao odmazdu za sankcije. To bi po rečima stručnjaka bila veoma komplikovana odluka, jer bi pogodilo Evropu, ali bi naškodilo i samoj Rusiji.

Napisala: S.V.

Ilustracija: Shutterstock

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA