Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Britanija i Francuska objavljuju rat krijumčarima migranata
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.08.2015. |
|
|
|
|
|
|
Velika Britanija i Francuska odlučile su da pojačaju saradnju i aktivnosti u borbi protiv krijumčara ljudi kako bi zaustavile priliv migranata koji pokušavaju da preko francuske luke Kale dođu do britanske obale. Dve zemlje će formirati zajednički komandni i kontrolni centar u Kaleu ali i pojačati napore na zbrinjavnju azilanata i potencijalnih žrtava trgovine ljudima. To je rezultat sastanka ministara unutrašnjih poslova dve zemlje koje su se doskora međusobno optuživale da ne čine dovoljno da se reši pitanje priliva migranata.
Ministri unutrašnjih poslova Britanije i Francuske, Tereza Mej (Theresa May) i Bernar Kaznev (Bernard Caznev), najavili su da će dve zemelje preduzeti zajedničke napore u brobi protiv krijumčarskih mreža.
"Krijumčari moraju znati da će biti identifikovani, uhvaćeni, izvedeni pred sud i kažnjeni, kao i da smo odlučni da zaustavimo ovo gnusno krimjumčaranje koje dovodi do ljudskih tragedija i smrti", rekao je Kaznev.
Ministri unutrašnjih poslova Francuske i Britanije su se 20. avgusta sastali u Kaleu kako bi potpisali sporazum o jačanju saradnje. Prema sporauzmu, dve zemlje će formirati zajednički policijski komandni centar kako bi bolje koordinisale aktivnosti u razbijanju krijumčarskih mreža. Kaznev je rekao da su francuske vlasti ove godine razbile 120 krijumčarskih mreža.
"Potrebno je poslati jak signal odavde, iz Kalea, da se ne može preći granica kojom zajedno upravljamo", rekao je francuski ministar koji je sa britanskom koleginicom obišao Eurotunel.
Sporazum predviđa i formiranje timova koji će kontrolisati to područje 24 sata kako bi sprečili upade u tunel.
Takođe, biće pojačani napori na pronalaženju najranjivijih migranata i potencijalnih žrtava trgovine ljudima, pre svega žena i dece, kako bi se zaštitili.
Francuska je stavila do znanja da će pojačati podršku humanitarnim grupama i lokalnim zvaničnicima koji pomažu migrante. Francuski ministar je istakao da "ljudske drame" teraju ljude na opasan put.
Sporazum predviđa i da se migranti ohrabruju da se dobrovoljno vrate u zemlju porekla i u tom cilju će biti pokrenuta kampanja za informisanje i programi pomoći za povratak.
U sporazumu se navodi da će biti povećani kapaciteti za obradu zahteva za azil, kao i da će britanske vlasti pružiti pomoć za mere podrške azilantima, poput izgradnje prihvatnog centra koji će biti udaljen od Kalea.
Velika Britanija će dati 10 miliona evra u periodu od dve godine za različite mere koje će u većoj meri finansirati Francuska.
Smanjen broj pokušaja ulazaka u Eurotunel
Kaznev je rekao da se zahvaljujući pojačanim merama koje su do sada preduzete, broj pokušaja ulazaka u tunel deset puta smanjio u proteklih nekoliko nedelja.
Počektom leta, broj pokušaja ulazaka je dostizao 1.700, podaci su Eurotunela i lokalnih vlasti, a počektom ove nedelje je taj broj pao na između 100 i 200.
Na području u blizini ulaza u Eurotunel sada postoji oko 400 kamera za nadzor, a poslato je i dodatnih 500 francuskih policajaca kao pojačanje za već razmeštenih 1.300.
Takođe, Britanija je finansirala postavljanje ograde visoke četiri metra koja je, kako navodi portparol službi Eurotunela Romen Difur (Romain Dufour), u velikoj meri zaustavila pokušaje migranata da uđu u tunel.
Migracije kao globalni problem
Tereza Mej je istakla da je važno napraviti razliku između izbeglica koje beže od rata i represije i migranata koji ilegalno pokušavaju da uđu u zemlju u potrazi za boljim životom.
"Ovo nije problem koji počinje ovde u Kaleu. Ovaj problem počinje negde drugde u svetu odakle migranti pokušavaju da odu u inostranstvo uz pomoć organizovanih kriminalnih grupa", rekla je ona.
Pariz i London su pozvali ponovo Evropsku uniju da reši način pitanje migracija "strukturno i globalno".
Hiljade migranata sa Bliskog istoka, Afrike i Azije stižu u Kale preko Evrope kako bi pokušali da dođu do Britanije koja ih, međutim, ne želi.
Od početka juna najmanje 10 migranata je poginulo pokušavajući da uđu u tunel ispod koji ispod Lamanšai povezuje Francusku i Britaniju. Mnogi su to pokušali ukrcavajući se krišom u kamione, a neki i pešice.
U improvizovanom kampu u blizini francuskog grada Kale nalazi se oko 3.000 migranata a svakodnevno ih stiže još, što u Britaniji izaziva nezadovoljstvo.
Izvor: AFP, AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|