Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Tri Poljakinje u trci za premijersku fotelju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.10.2015. |
|
|
|
|
|
|
Predstojeći parlamentarni izbori u Poljskoj biće istorijski jer se tri žene bore da vode naciju od kojih će jedna, gotovo izvesno, i pobediti. Takva promena u društvu u jednoj konzervativnoj zemlji kao što je Poljska predstavlja po jednima neku vrstu obmane, zato što u javnosti "istrošeni" lideri guraju žene ispred da bi osvojili vlast, dok je drugi smatraju rezultatom dugogodišnje borbe za jednaka prava. Analitičari se uglavnom slažu da je Poljacima dosta muškaraca i njihovh "igara" u politici. Sve tri žene u trci za mesto premijera su profesionalke i već su se dokazale u politici a Poljake kada biraju ne interesuje da li je reč o muškarcu ili ženi, već koje ideje zastupa i kako radi.
Poljska premijerka Eva Kopač (Ewa Kopacz) iz vladajuće Građanske platforme bori se da ostane na tom mestu a glavna suparnica joj je Beata Šidlo (Beata Szydlo) koja vodi opozicionu konzervativnu partiju Pravo i pravda. Treća žena kandidat za premijera predvodi grupu partija levice i ne smatra se ozbiljnim konkurentom.
Proboj žena može da izgleda zapanjuće u zemlji poznatoj po tradicionalnim porodičnim vrednostima ali neki dominaciju žena u izbornoj trci vide kao način da se popravi slika poljske politike. Naime, nepopularni lideri poljskih partija, kažu stručnjaci, guraju žene ispred sebe kako bi iskoristili zamor glasača od političke kulture kojom su dominirali muškarci a čije su odlike zakulisane borbe, pijanke i skandali.
"Žene su postale instrument u političkoj igri", istakao je politički analitičar Kazimjež Kik (Kazimierz), prenela je agencija AP.
"Šefovi stranaka znaju da su protiv njih mnogi birači i da ne mogu da pobede. Oni znaju da žene imaju finije manire i da im nisu pretnja na poziciji partijskih lidera i zato ih isturaju ispred sebe. Žene će doneti pobedu svojim partijskim šefovima, one neće pobediti kao političari. To je politička igra", objašnjava Kik.
Ankete pokazuju da Pravo i pravda ubedljivo vodi u odnosu na Građansku platformu, što znači da se Beata Šidlo (52), etnolog i relativno nova figura na poljskoj političkoj sceni, smatra vodećim kandidatom za novog premijera Poljske. Međutim, spekuliše se da bi Jaroslav Kačinjski (Jaroslaw Kaczynski), nekada radikalni partijski lider i bivši premijer, mogao da odluči da preuzme premijersku poziciju.
Kačinjski se na početku predizborne kampanje držao u pozadini ali se poslednjih dana, sa približavanjem izbora 25. oktobra, aktivirao i tako podstakao glasove da samo koristi Beatu Šidlo kao "mekše lice" partije da privuče glasače.
Inače, neki analitičari ukazuju da bi pobeda evroskeptične stranke Pravo i pravda na izborima donela novu nacionalistički obojenu vladu u evropskoj politici, što bi za posledicu imalo još dublju podelu po pitanju migrantske krize i zatezanje odnosa sa Berlinom, Briselom i Moskvom.
Partija Pravo i pravda je od 2005-07, kada je prvi put bila na vlasti, "stišala retoriku" protiv EU ali u Briselu ipak strahuju od opstrukcije u odlučivanju ako ta stranka dođe na vlast u Poljskoj.
Iako se tri žene u trci za premijersku fotelju smatraju neuobičajenim, žene u Poljskoj i pre su imale vodeće uloge. Jedna od prvih premijerki u ranim godinama demokratije bila je Hana Suhocka (Hanna Sućocka) a žene su bile i predsednice parlamenta, guvernerke centralne banke i gradonačelnice Varšave.
U celini gledano, žene u Poljskoj bolje su obrazovane od muškaraca i često izdržavaju svoje porodice.
"Mislim da je dobro da žene odlučuju o smeru u kojem će zemlja ići", smatra dekorater enterijera Mariuš Makus (Mariusz) i ističe: "Siti smo političara muškaraca. Dovoljno smo videli i čuli od njih. Žene govore mirnije od muškaraca".
Uspon političarki počeo je kada je bivši premijer Tusk krajem 2014. napustio Poljsku kako bi preuzeo dužnost predsednika Evropskog saveta u Briselu. On je imenovao Evu Kopač, svoju vernu saveznicu, za naslednika na pozicijama partijskog lidera i premijera.
Kik kaže da je lojalnost Eve Kopač bila garancija Tusku da ga neće potkopavati kada se vrati u politički život Poljske.
Taj analitičar dodaje da su druge partije videle da je imati ženu lidera dobra strategija pa su uradile isto.
U slučaju partije Pravo i pravda, Beata Šidlo je izbila u prvi plan nakon što je vodila izuzetno uspešnu izbornu kampanju predsednika Andžeja Dude (Andrzej Duda), ranije malo poznatog političara koji se probio iz pozadine.
S obzirom da joj sin uči za sveštenika, konzervativni profil Beate Šidlo takođe se smatra plusom za partiju sa izbornim telom u kojem je mnogo katolika.
Analitičarka Barbara Badora iz instituta CBOS kaže pak da bi bilo nezgodno da Kačinjski (66), poznat kao džentlmen u odnosu sa ženama, vodi agresivnu kampanju protiv Eve Kopač.
Treća u trci za poziciju premijera je Barbara Novacka (40), stručnjak za kompjutere, koja je na čelu niza partija sa levice od kojih svaka ima lidera muškarca. Samo zajedno ta grupa ima šansu da pređe cenzus od 5% i ankete ukazuju da će taj cilj možda i dostići.
Feministkinja i analitičarka Agata Helstovska (Ćelstowska) veruje da je snažno prisustvo žena u političkom životu rezultat godina borbe za jednaka prava. Zakonom iz 2011. predviđeno je da najmanje 35% kandidata na izborima budu žene.
Helstovska takođe vidi nemačku kancelarku Angelu Merkel, jednu od najmoćnijih među evropskim političarima, kao inspiraciju za Poljakinje.
Međutim, faktor proboja žena je i razočarenje u stanje u zemlji. Poljake je posebno pogodio skandal koji je izbio 2014. Tada su se pojavili tajni snimci na kojima se čuje kako više visokih funkcionera, uključujući bivšeg ministra spoljnih poslova Radeka Sikorskog, loše govore o stanju u zemlji.
Drugi skandal izbio je kada je partija Pravo i pravda otpustila portparola i uzela mandate dvojici poslanika zbog zloupotrebe novca parlamenta za put u Španiju sa ženama i uz obilje alkohola.
"Muškarci su pokvarili poljsku politiku", istakla je politička analitičarka Ana Materska-Sosnovska (Anna Materska-Sosnowska).
"Njihovi lični ratovi ... njihove pijanke naneli su štetu kvalitetu poljske politike. Žene su nova, bolja lica", dodala je ta analitičarka.
Znak napretka je i što Poljaci ne razmišljaju mnogo o polu kandidata već sude po njihovim idejama i akcijama.
Analitičarka Badora kaže da su sve tri žene u trci za premijersku poziciju obrazovane profesionalke koje su se dokazale u politici.
Eva Kopač (58), pedijatar, pokazala je odlučnost u političkom životu. Godinama je bila ministarka zdravlja u vladi Donalda Tuska i donosila je politički rizične odluke. Kao ministarka zdravlja suočila se sa besom crkve pošto je pomogla četrnaestogodišnjoj devojčici, žrtvi silovanja, da nađe bolnicu u kojoj će joj uraditi abortus a koji je odbilo da uradi nekoliko doktora.
Kao premijerka, Eva Kopač je iz vlade uklonila ministre kompromitovane skandalima i tako pomogla da se spase reputacija njene partije.
"Bila je to veoma izazovna godina za nju ... ali je dobro radila", ocenila je Materska-Sosnovska.
Izvor: AP, EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|