Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zaokret Poljske od EU ka Srednjoj Evropi i Balkanu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.10.2015. |
|
|
|
|
|
|
Pobeda opozicione konzervativne desnice na poljskim parlametarnim izborima donosi jasni zaokret od proevropske spoljne politike Poljske ka šire shvaćenoj Srednjoj Evropi, od Baltika do Crnog mora, u kojoj bi za zvaničnu Varšavu bitniju ulogu počeo da igra i Zapadni Balkan. Stranka Pravo i pravda pobedila je u čak 13 od 16 vojvodstava u Poljskoj. Ipak, uz primetnu nervozu čeka se saopštenje Državne izborne komisije koje još stranke su, uz pet koje su sasvim sigurno osvojile dovoljno glasova, prešle izborni cenzus, s obzirom da bi ulazak još nekih partija mogao da poremeti odnos snaga, čak i natera pobedničku stranku da traži koalicionog partnera.
Pobeda evroskeptične, konzervativne stranke Pravo i Pravda (PiS) bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog na izborima 25. oktobra bila je neosporna i pre objave zvaničnih rezultata.
Parola "Prvo mi, zatim narod a tek onda svi drugi" iz predizborne kampanje donela je konzervativcima prvi put na ovim izborima pobedu među Poljacima svih generacija u čak 13 od 16 vojvodstava u Poljskoj, čak i u velikim gradovima koji su do sada bili tvrđava liberalne Građanske platforme dosadašnje premijerke Eve Kopač.
Nakon euforije po zatvaranja birališta, kada se, prema prvoj izlaznoj anketi za poljske televizije činilo da je PiS prva stranka u Poljskoj posle pada komunista 1989. koja će moći da vlada sama, s komotnom većinom u Sejmu od 242 od ukupno 460 poslanika, nove ankete istopile su dan kasnije pobedu na 232 poslanika u novom sazivu.
U Varšavi se zato uz primetnu nervozu očekuju prvi rezultati i saopštenje Državne izborne komisije koje stranke su prešle izborni cenzus pošto se oko granice od 5%, koja važi za stranke, drži ekstremna desnica evroposlanika Januša Korvina Mikea, a Ujedinjena levica oko 8%, što je prag za izborne koalicije.
Ulazak te dve stranke, pored pet koje su sasvim sigurno osvojile dovoljno glasova za poslanike u donjem domu parlamenta, poremetio bi odnos snaga, naterao PiS da traži koalicionog partnera i doveo čak u pitanje na prvi pogled sigurnu kandidaturu potpredsednice stranke Beate Šidlo za premijerku Poljske.
Sasvim sigurno, bez obzira na eventualnog koalicionog partnera, Poljska menja kurs od predvidljivog partnera EU spremnog na kompromise ka evroskeptičnom članu koji najbliže saveznike traži u regionu, pre svega u Budimpešti i mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, nastojeći da napravi regionalnu protivtežu "staroj" Evropi okupljajući oko ose Varšava - Budimpešta regionalnu silu tešnje povezane Višegradske grupe i Balkana.
Za Brisel i Berlin i nemačku kancelarku Angelu Merkel pobeda evroskeptične opcije u Poljskoj, voljne da povremeno izvuče antinemačku kartu, posebnu u jeku izbegličke krize, signal je za uznemirenost, složno su ocenili nemački mediji.
"Ne može to tako da Poljska plaća greške koje su napravili drugi, na primer Nemačka", kazao je pred izbore Kačinjski.
Za Rusiju to znači, s jedne strane, dalje pogoršanje odnosa s Poljskom, ali i olakšanje da će izvesni glasniji zahtevi Poljske da Brisel drži oštar kurs prema Rusiji naići na malo sluha u EU i biti pripisani rusofobiji samog Kačinjskog koji javno optužuje ruskog predsednika Vladimira Putina da predsednik Poljske Leh Kačinjski nije poginuo u avionskoj nesreći, nego da je na njega Rusija 2010. godine u Smolensku izvršila atentat.
Agencije za sada ne menjaju međunarodni rejting Poljske, bez obzira na velika obećanja PiS da će neosporno bogaćenje Poljske i novac iz evropskih fondova biti podeljeni na socijalno osetljivije i na najavu suzbijanja stranog kapitala a podrške nacionalnom.
"PiS je dobio veliku podršku, ali ne očekujemo da će ispuniti sva predizborna obećanja. Prihodi od poreza neće moći da pokriju sve te povećane izdatke", objasnili su analitičari agencije Standard end Purs zašto za sada ne menjaju rejting Poljske ka rizičnijem.
Eva Kopač priznala poraz
Poljska premijerka Eva Kopač priznala je još sinoć, nakon prve izlazne ankete sa birališta na redovnim izborima za novi saziv parlamenta Poljske, izborni poraz i izjavila da pobednicima, opozicionoj konzervativnoj partiji Pravo i Pravda ostavlja Poljsku u dobrom stanju.
"Nismo protraćili tih osam godina (na vlasti). Poljska je danas zemlja koja se ekonomski razvija, nezaposlenost je jednocifrena. U takvoj kondiciji ostavljamo zemlju onima koji su pobedili", kazala je Eva Kopač.
Poljaci su Građanskoj platformi premijerke Eve Kopač dali svega 23,4% glasova.
Izvor: Daša Pavlović, dopisnica agencije Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|