Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U svakom trećem tanjiru u EU nije naručena riba
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.11.2015. |
|
|
|
|
|
|
Posetioci restorana u Briselu biće obmanuti gotovo svaki treći put kada naruče ribu jer neće dobiti ono što traže, već neku drugu vrstu, pokazalo je novo istraživanje neprofitne ekološke grupe Okeana. U restoranima širom EU često se služe jevtinije vrste ribe od one iz jelovnika, mada se dešava i da umesto oslića na tanjiru dobijete znatno skuplji bakalar. Iz Okeane poručuju da je deo odgovornosti na potrošačima, koji bi trebalo da znaju makar okvirne cene pojedinih vrsta hrane iz mora. Upozorava se i na zdravstveni rizik tih prevara sa ribom po potrošače, ali i na opasnost po održivost ribarstva Evropske unije.
Čak i u restoranima Evropske komisije i Evropskog parlamenta potrošac biva obmanut, rekao je novinarima prvi čovek ekološke grupe Okeana (Oceana) Lase Gustavson (Lasse Gustavsson) dodajući da to nije uvek zbog profita i na štetu potrošača.
Grupa Okeana je između marta i juna 2015. uzela 280 uzoraka ribe iz 150 restorana širom Evropske unije a laboratorija za biodiverzitet i genomiku Univerziteta u Leuvenu analizarala je DNK uzoraka.
Istraživači su utvrdili da 30% ribe u restoranima nije ona koja je navedena na meniju.
"Želeli smo da kupimo pet vrsta ribe a završili smo kupujući 36 različitih vrsta", istakao je Gustavson, preneo je evropski portal Euobserver.
Gustavson kaže i da istraživanje nije otkrilo zašto dolazi do te prevare potrošača i dodaje da "neki to sigurno rade da bi uvećali profit".
Kako je obelodanjeno, u suši restoranima skupu atlantsku "bluefin" tunu zamenjuju jevtinijim vrstama tune i u 12 od 21 uzorka (54,5%) sušija kupljenog u Briselu nije bila vrsta ribe navedena u jelovniku.
Takvih slučajeva je manje u ribljim restoranima u centru Brisela, gde posetilac ne očekuje da bude prevaren, nego u suši restoranima i restoranima EU. Ipak, i tu su posetioci bili prevareni u 28,7% slučajeva jer su analize pokazale da 62 od 215 uzoraka nisu bila ono što je navedeno.
Mada je broj uzoraka mali statistički gledano, Gustavson kaže da istraživanje "veoma jasno ukazuje" da nešto ne valja.
Kantine EU prodaju skupu ribu kao jevtinu
U dva restorana koja pripadaju institucijama EU Okeana je našla da 16 od 38 uzetih uzoraka ribe nije ono što bi trebalo da bude. Zanimljivo je da zamena za ono što piše u jelovniku nije uvek neka jevtinija vrsta ribe.
"Umesto oslića prodaje se bakalar a on je mnogo skuplji", kaže Gustavson i dodaje da je situacija u kantinama EU može opisati kao haotična.
"Ni restoran u Parlamentu, ni onaj u Komisiji, ne ispunjavaju osnovni zahtev da obaveste potrošača šta kupuje", istakao je Gustavson.
Portparol Evropske komisije Aleksander Vinterstajn (Alexander Winterstein) kazao je 3. novembra da su "relevantne belgijske vlasti" odgovorne za kontrolu stanja u restoranima EU institucija.
"Naravno, pretpostavlja se da se te kontrole rade i da nema razlike između onoga što je naznačeno i onoga što kupujemo u našim kantinama", kaže Vinterstajn.
Prema njegovim rečima, za kontrolu je nadležna Savezna agencija za bezbednost lanca ishrane čija portparolka Live Buskots (Lieve Busschots) kaže da je posredi "greška". Ona je rekla da slučaj, ako je istinit, predstavlja "ekonomsku prevaru" i da je u nadležnosti belgijskog ministarstva ekonomije.
Ministarstvo ekonomije objavilo je da je u 2013. i 2014. širom Belgije otvorilo 264 istrage ali ne navodi koliki broj je bio u restoranima. Saopšteno je samo da se najveći broj provera odnosio na samoposluge, velikoprodaju i trgovce ribom.
"Provere su manje česte u restoranima iz dva razloga: gotovo da i ne dobijamo pritužbe na restorane i restorani nisu obavezni da navode vrstu ribe koja je na meniju", piše u saopštenju ministarstva ekonomije. Kako se dodaje, ako potrošač naruči specifičnu vrstu ribe, ta vrsta "naravno" treba i da bude servirana.
U kompaniji Sodekso (Sodexo), koja je bila zadužena za snabdevanje restorana Evropskog parlamenta u vreme kada je Okeana radila istraživanje, kažu da bi bili "veoma iznenađeni ako je bilo neregularnosti" i dodaju da kompanija "ima veoma strogu politiku kada je reč o ribi i veoma strogu kontrolu".
Održivo ribarenje
Rezultati istraživanja uneli su i nove sumnje oko održivosti evropskog izlova ribe, što je primarni cilj Zajedničke evropske politike u ribarstvu (CFP).
"Jasno je da je na tržištu, ako je vrsta ribe pogrešno označena, potencijalno nelegalni izlov, kojim se potkopavaju ciljevi CFP", istakao je Gustavson.
On kaže i da "potrošači imaju pravo da znaju" šta jedu i dodaje da pogrešne oznake ribe mogu da predstavljaju opasnost po zdravlje ljudi koji pate od alergije.
Međutim, Okeana kaže da deo odgovornosti snose i potrošači koji treba da znaju okvirnu cene neke vrste ribe.
"Ako se hrana iz mora prodaje po ceni koja izgleda suviše dobra da bi bila istinita, verovatno to nije to", kaže Gustavson.
Ranija istraživanja drugih nevladinih organizacije pokazala su da je riba najčešće pogrešno označena u restoranima u Italiji, u 32% clučajeva, i Španiji (30%), dok je taj procenat u Francuskoj i Velikoj Britaniji osetno manji - 4 odnosno 6%.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|