Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ukrajina spremna za cenu slobodne trgovine sa EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 17.12.2015. |
|
|
|
|
|
|
Ukrajina je "spremna da plati cenu" trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom, poručio je predsednik te zemlje Petro Porošenko nakon što je Moskva odlučila da obustavi svoje trgovinske veze sa Kijevom zbog sporazuma koji treba da stupi na snagu 1. januara. Moskva strahuje da će sa primenom tog sporazuma njeni proizvodi izgubiti na konkurentnosti na tržištu Ukrajine i da će i sama biti preplavljena evropskim uvozom. Na nivou trilaterale, EU, Ukrajina i Rusija, iduće nedelje će biti održan još jedan sastanak sa ciljem da se prevaziđe protivljenje Moskve sporazumu ali Brisel i Kijev ističu da se odredbe ne mogu menjati i da će sporazum početi da se primenjuje kako je i planirano.
EU i Ukrajina su u junu 2014. godine potpisale Sveobuhvatan sporazum o slobodnoj trgovini (DCFTA) u sklopu šireg Sporazuma o pridruživanju.
Kontroverze oko trgovinskog sporazuma EU-Ukrajina bile su okidač nemira u Kijevu 2014. godine koji su kulminirali svrgavanjem Moskvi naklonjenog predsednika. Rusija je zatim pripojila Krim i podržala separatiste u istočnoj Ukrajini, što je dovelo do najozbiljnijeg pogoršanja odnosa Moskve i Zapada za više decenija.
Čim je ukrajinski predsednik stigao u Brisel 16. decembra, ruski predsednik Vladimir Putin naložio je svojoj vladi da suspenduje zonu slobodne trgovine sa Ukrajinom od 1. januara. Moskva je uradila ono čime je pretila, da će uzvratiti ako Kijev nastavi sa približavanjem EU.
"Ukrajina je svesna tih restrikcija i očekuje štetu za ukrajinsku ekonomiju. Međutim, spremni smo da platimo cenu naše slobode i našeg evropskog izbora", rekao je u Briselu Porošenko.
Rusija se oštro protivi sporazumu o slobodnoj trgovini EU i Ukrajine jer bi, kako ocenjuje, to moglo da znači poplavu evropskog uvoza preko njenih granica i da umanji konkurentnost ruskog izvoza u Ukrajinu.
Putinova odluka da suspenduje sporazum o slobodnoj trgovini sa Ukrajinom iz 2011. obrazložena je u dekretu "vanrednim okolnostima koje utiču na interese i ekonomsku sigurnost" Rusije. U dekretu se ne navodi koliko dugo će režim slobodne trgovine biti obustavljen.
Porošenko je u razgovorima sa predsednicima Evropskog saveta i Evropske komisije Donaldom Tuskom i Žan-Klodom Junkerom istakao da će se trgovinski sporazum sa EU primenjivati u potpunosti kako je i planirano od 1. januara i da neće biti odlaganja, preneo je EurActiv.com.
Junker je rekao da će se planirani sastanak nadležnih za trgovinu u Komisiji, ukrajinskih i ruskih ministara o trgovinskom sporazumu održati 21. decembra u Briselu i da je to poslednja šansa da se prevaziđe protivljenje Moskve sporazumu EU i Ukrajine.
U Briselu kažu da je EU aktivna i otvorena da razgovara sa Rusijom o njenim bojaznima oko trgovinskog sporazuma Unije sa Ukrajinom ali na osnovu fleksibilnosti koju taj sporazum nudi.
Međutim, kako je poručila Komisija, ne postoji mogućnost da se o sporazumu ponovo pregovara jer ga je veliki broj članica EU već ratifikovao ili je proces ratifikacije u toku.
Junker je istakao da je u trilateralnim pregovorima sa Rusijom ostvaren solidan napredak ali da još nisu rešena sva sporna pitanja oko sporazuma o slobodnoj trgovini EU-Ukrajina.
"Tri strane su se srele više od 20 puta, kako na tehničkom, tako i na političkom nivou. Ministarski sastanak 21. decembra predstavlja poslednju šansu za razumevanje. Sve strane treba da dođu radi pronalaženja obostrano prihvatljivih rešenja u okviru datih ograničenja: Sveobuhvatan sporazum o slobodnoj trgovini stupiće na snagu 1. januara 2016. i ne može da se menja, ni direktno, ni indirektno. Komisija je potpuno posvećena pregovorima i odigraće svoju ulogu", kazao je Junker.
EU će ove nedelje verovatno produžiti ekonomske sankcije Moskvi zbog konflikta u istočnoj Ukrajini gde je u borbama stradalo više od 9.000 ljudi. Brisel okrivljuje Rusiju da podržava proruske pobunjenike na istoku Ukrajine.
Inače, s obzirom na činjenicu da neke članice EU traže da se odnosi sa Rusijom primire kako bi se rešavali problemi krize u Siriji i pretnje terorizmom, Porošenka su u Briselu primili Tusk i Junker a ne lideri 28 članica.
Tema razgovora ukrajinskog i evropskih lidera je i ukidanje viznih restrikcija za Ukrajince koji putuju u EU.
Tusk je rekao da se nada da će preostala pitanja oko viznog režima biti rešena a Porošenko je kazao da bi želeo da novi režim počne da važi 2016. godine.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|