Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Tramp i Sanders - već viđeno u Evropi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.02.2016. |
|
|
|
|
|
|
Sa crvenim, belim i plavim transparentima, patriotskim sloganima i sveprisutnom muzikom, slike kampanje za predsedničku nominaciju koja prolazi kroz SAD dobro su poznate Evropljanima. Ipak, to nije jedino što je zajedničko izbornim trkama na obe strane Atlantika - tako kandidat za predsedničku nominaciju republikanaca Tramp napada imigrante i strance uopšte a kandidat demokrata Sanders zagovara socijalizam skandinavskog tipa i kritikuje Vol strit i bankare. Stručnjaci kažu da je protivljenje političkoj eliti i njenoj političkoj korektnosti nauštrb istine ono što, uz sve razlike, spaja Trampa i Sandersa.
Donald Tramp (Trump), kandidat republikanaca za predsedničku nominaciju, često zauzima nacionalistički stav koji više zvuči kao "okrivite imigrante" pristup korišćen od strane sve više evropskih političara u vreme kada se kontinent bavi talsom imigracije bez presedana i islamskim ekstremizmom.
Na drugom kraju, Berni Sanders (Bernie) zagovara "demokratski socijalizam" skandinavskog tipa koji nekim Amerikancima zvuči suviše radikalno. Taj pristup već dugo je deo političkog "mejnstrima" u Evropi, gde socijalističke vlade dolaze i odlaze bez političkih fanfara.
Čini se da je raspoloženje koje je doprinelo neočekivanom usponu Trampa i Sandersa isto kao i ono koje gura trendove u Evropi a počiva na odbacivanju političke elite.
Predsednik Instituta za javne poslove u Varšavi Jacek Kuharšik (Kucharczyk) kaže da uprkos velikim razlikama između politike u Evropi i SAD isti osećaj nepravde i bespomoćnosti vodi ljude ka ekstremima na levici i desnici.
On navodi primer izbora u Poljskoj u oktobru koji su doveli na vlast antiimigrantsku partiju Pravo i pravda predvođenu Jaroslavom Kačinjskim (Jaroslaw Kaczynski).
"To je isto nepoverenje u političke tokove. To je ta smrtonosna kombinacija društveno-ekonomske neizvesnosti i rata za identitet koji se nameće", rekao je Kuharšik.
Strah od masovne imigracije zajednički je imenilac a Kačinjski ga je upotrebio u poslednjoj fazi svoje kampanje, kada je upozorio da migranti koji stižu do evropskih obala prenose opasne infektivne bolesti. Slične strahove u SAD podgreva Tramp.
"Kada slušamo Trampa, zvuči kao Kačinjski", kaže Kuharšik.
I u Evropi i u SAD ekstremistički napadi, kako se navodi u analizi agencije AP, potkopali su osećaj bezbednosti i pojačali strah.
Napadi su bili češći i smrtonosniji u Evropi, koja je relativno blizu bazama Islamske države u Siriji i Iraku. Evropa se 2015. suočila i sa dolaskom više od milion imigranata, uglavnom iz konflikta na Bliskom istoku.
Međutim, decembarski napad u San Bernandinu (Kalifornija), kada je ubijeno 14 ljudi, značajno je delovao na psihu Amerikanaca i moguće je da je taj napad uzork rasta podrške Trampu. Tako je bilo i u Evropi, kada je posle terorističkih napada u Parizu i na drugim mestima ojačala podrška antiislamski orijentisanim političarima, poput Gerta Vidlersa iz Partije slobode u Holandiji.
Tramp je uzdrmao mnoge posmatrače u inostranstvu klasifikujući neke meksičke imigrante kao silovatelje i predlažući da se muslimanima privremeno zabrani ulazak u SAD.
Stručnjak Nemačkog saveta za spoljne poslove Jozef Braml (Josef) smatra da je "napadački" stil u američkoj kampanji za predsedničku nominaciju zasnovan na želji da se iskoristi neslaganje sa političkom klasom na koju više ne može da se računa kada je reč o obezbeđenju sigurnosti, otvaranju radnih mesta i ekonomskom rastu.
"Oni kažu: 'Dođavola sa političkom korektnošću, ja vam govorim istinu", kaže Braml i dodaje: "To mi govori da oni vide političku korektnost kao kod elite".
Braml ukazuje na jačanje nacionalizma podstaknutog strahom od stranaca, i u SAD i u Evropi, gde mnogi strahuju da gube na značaju kao politička snaga.
Trampovi stavovi o Meksikancima isti su kao antisemitski stavovi koje izražava Nacionalni front u Francuskoj, kaže taj stručnjak.
I dok je jačanje podrške Trampu iznenadilo mnoge u Evropi, dobri početni rezultati Sandersa u odmeravanju snaga sa Hilari Klinton (Hillary Clinton) u trci za predsedničku nominaciju demokrata nisu izazvali tako veliko uzbuđenje jer su Sandersovi stavovi isti kao oni koje već generacijama izražavaju političari levice u Evropi.
Neki korene njegovog socijalizma čak vide u njegovom ocu, Jevrejinu koji je živeo u Poljskoj pre nego što je otišao za SAD i nastanio se u Bruklinu 1921. godine.
Sandersovo zalaganje za besplatno školovanje može se staviti u istu liniju sa politikama koje su već na snazi u prosperitetnim evropskim zemljama, uključujući Švedsku i Norvešku.
Njegovi napadi na Vol strit i njegove bankare takođe se pažljivo osluškuju u Evropi, gde čak i partija desnice Pravo i pravda u Poljskoj pokreće pitanje nejednakosti, uvodi nove poreze bankama i planira iste namete za velike supermarkete.
Neki ukazuju na paralelu između Sandersovih nastojanja da izbije na vrh Demokratske stranke u SAD i uspešne kampanje Džeremija Korbina (Jeremy Corbyn) za čelnu poziciju u britanskoj Laburističkoj partiji iako se smatralo da je Korbin otišao suviše levo.
Sandersove uspehe u kampanji pozdravljaju brojni sa leve strane političkog spektra u Evropi, uključujući mnoge u Skandinaviji sa duboko ukorenjenim antiameričkim pogledima, kaže danski istoričar i politički komentator Mads Fuglede.
"Oni SAD vide kao kapitalističku noćnu moru i kada neko kaže da želi da izvede revoluciju protiv kapitalizma slobodnog tržišta, oni to cene i zato on (Sanders) ima mnoštvo pobornika", objašnjava Fuglede.
A šta to sve govori o Trampu i Sandersu?
"Oni se zaista znatno razlikuju ali ih možete ujediniti kada kažete da raspoloženje protiv elite koje dolazi i sa levice i sa desnice dobija na snazi", rekao je savetnik u francuskom Institutu za međunarodne odnose Dominik Muozi (Dominique Moisi) i dodao: "To ranije nismo videli na američkim izborima".
Izvor: AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|