Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Britanski poljoprivrednici: Srce za Bregzit, razum za EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
Britanskim poljoprivredicima srce može nalagati da glasaju za izlazak iz EU, ali to neće biti njihova odluka na biračkom mestu, smatra istraživač Instituta za evropsku politiku zaštite životne sredine (IEEP) Alan Bakvel (Allan Buckwell). Poljoprivrednici u Velikoj Britaniji dobijaju i preko 50% ukupnih prihoda iz evropske kase, i sumnjaju da bi ih nezavisna Britanija toliko mazila, a veliki problem bila bi i neizvesnost koju bi doneli pregovori o uslovima trgovine sa EU nakon istupanja. Ministar poljoprivrede Džordž Justis (George Eustice) zalaže se za istupanje iz EU, i želi da ublaži strah tvrdeći da bi nezavisna Velika Britanija u najmanju ruku zadržala nivo poljoprivredne pomoći koji se odobrava unutar EU.
Izveštaj Instituta za evropsku politiku životne sredine pokazuje da britanski poljoprivrednici u proseku od EU dobijaju 27.000 funti (34.000 evra), što je više od plate učitelja. Ovo za neke čini mnogo više od 50% prihoda.
Background Referendum o ostanku Velike Britanije u EU najavljen je za 23. jun. Prema novim istraživanjima stavovi su podeljeni.
Istraživanje za list Obzerver objavljen na samom početku aprila pokazalo je da bi se 43% bi se izjasnilo za istupanje, a 39% za ostanak u EU, dok je 18% neopredeljeno, a 1% odbija da se izjasni. Ono što uliva nadu zagovornicima ostanka u Britaniji je da je većina neodlučnih sklona da glasa za Britaniju unutar EU. Konačni ishod bi mogao zavisiti od toga koliki bude odziv među mladima između 18 i 34 godina života. Naime, oni su grupa koja najviše podržava ostanak u EU (53%), dok ni trećina (29%) podržava istupanje. Međutim, tek svaki drugi je rekao da će sigurno izaći na birališta.
Drugo istraživanje za Telegraf pokazalo je da među onima koji će sigurno izaći 49% podržava ostanak, a 48% istupanje, kao i da u ukupnom stanovništvu ostanak podržava 51%, a istupanje 44%.
Premijer Dejvid Kameron upozorava da bi istupanje bilo "čin ekonomskog i političkog samopovređivanja". On je odbacio mogućnost koju iznose zagovornici istupanja da bi Velika Britanija mogla sa EU da sklopi trgovinski sporazum kakav ima Kanada, kao i njihovu tvrdnju da bi to dalo veću slobodu Ostrvu da spasi industriju čelika.
"Ukoliko se rukovodimo sporazumom o slobodnoj trgovini sa Kanadom, znamo da bi to škodilo poljoprivredi i proizvodnom sektoru", naveo je Kameron za Dejli telegraf. Kako prenosi Gardijan, upozorio je da bi po takvom modelu bile uvedene carine za izvoz govedine i svinjetine, kao i da bi proizvođači automobila bili podvrgnuti propisima koji nameću dodatne troškove u zavisnosti od toga gde se kupuju komponente.
Kada je reč o čeliku, Kameron navodi da više od polovine izvezenog britanskog čelika odlazi u Evropu.
U jeku kampanje debata se vodila i o troškovima pokrivanja medicinskih troškova britanskih građana u drugim zemljama u EU. Kampanja za istupanje navodi da Velika Britanija plaća 700 miliona funti godišnje više nego što dobija od drugih članica za lečenje njihovih građana u Velikoj Britaniji, da je to "loš dil", da je reč o "medicinskom turizmu" i da bi taj novac trebalo investirati u britanski zdravstveni sistem.
U kampanji za ostanak smatraju da su takvi navodi dokaz da pobornici istupanja iz EU očekuju da britanski građani sami snose troškove lečenja tokom boravka u inostranstvu.
"Čestitam kampanji Glasaj za istupanje (Vote Leave) za iskrenost u priznanju da bi britanske putnike prinudili da sami snose troškove lečenja u zemljama EU", rekao je glavni portparol kampanje Britanija je jača u Evropi (Britain Stronger in Europe).
U slučaju Tobija Bulgina subvencije čine između 30 i 40% prihoda. Ovaj poljoprivrednik iz Norfolka sa istoka Engleske veoma je zabrinut zbog mogućnosti istupanja iz EU.
"Britanac sam, Englez sam. Srce mi kaže ’izađi iz EU’. Međutim, glava mi govori da treba ostati. Ne verujem da bi se vlada na isti način brinula o našoj poljoprivredi kao EU", navodi on.
Na njegovom imanju meša se blejanje ovaca i poj ptica. Bulgin dobija od EU naknadu da mu deo imanja bude poplavljen da bi se tu održavao rezervat ptica. Zbog toga je i smanjio broj životinja po hektaru. Danas je sudbina tog desetogodišnjeg ugovora dovedena u pitanje.
"Ne mogu da zamislim da britanska vlada uspostavi razumnu politiku za pomoć selu", zabrinuto govori ovaj poljoprivrednik za volanom vozila sa pogonom na četiri točka kojim ide u obilazak stada.
On smarta da je situacija jasna – ili poljoprivrednici dobijaju subvencije, ili cene skaču.
"Ukoliko ne udemo imali subvencije, dok ostatak Evrope ima, poljoprivrednici će naići na zid", naveo je on.
Ministar: Nećete ostati bez subvencija
Štedre subvencije Britaniji iz Zajedničke poljoprivredne politike EU odobravaju se kako za ekologiju tako i kao isplate poljoprivrednicima u zavisnosti od tipa i veličine imanja.
Konzervativni premijer Dejvid Kameron zagovara ostanak u Evropi, ali deo njegove stranke je protiv. Tako se gradonačelnik Londona Boris Džonson, pobornik istupanja iz EU, zalaže za liberalni model sa minimalnim subvencijama.
Ministar poljoprivrde Džordž Justis međutim želi da ublaži strah pred mogućim putem u nepoznato.
"Britanska vlada će nastaviti da podržava poljoprivrednike i životnu sredinu isto koliko sada dobijaju, ako ne i više", naveo je on.
Pored priče o subvencijama, tu je i najmanje dve godine pregovora sa članicama EU o uslovima istupanja.
"Poljoprivrednici su već u teškoj ekonomskoj situaciji", navodi Bakvel, koji je napisao izveštaj IEEP-a o evropskoj pomoći britanskoj poljoprivredi. On smatra da bi ta neizvesnost mogla dodatno da zabrine investitore i spusti cene.
"Moglo bi da dođe do ozbiljnog usporavanja, i čak recesije u poljoprivrednom sektoru ukoliko se ništa ne učini za podsticaj", navodi on.
Niko ne seče granu na kojoj sedi
Nedavno su hiljade poljoprivrednika protestovale u Londonu sa kravama i ovcama u znak protesta zbog sloma cene mleka.
Podaci britanske vlade pokazuju da su prihodi proizvođača mleka opali za 45% tokom prethodne poreske godine, a prihodi proizvođača žitarica za 24%.
Protest je organizovala lobistička organizacija za održivu poljoprivredu i fer uslove Poljoprivrednici za delovanje (Farmers for Action). U okviru ove organizacije stavovi po pitanju položaja Britanije u EU su podeljeni – svaki drugi za ostanak, svaki drugi za istupanje.
Alan Bakvel iz IEEP smatra međutim da će se na glasačkom mestu izbor sam nametnuti.
"Mnogi poljoprivrednici su zavedeni antievropskom retorikom o prekomernim propisima. Međutim, niko ne seče granu na kojoj sedi. Svi znaju od koga dobijaju novac na kraju meseca", navodi ovaj istraživač.
Izvor: AFP i S.V.
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|