Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Austrijske socijaldemokrate na prekretnici
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Austrijski kancelar Verner Fajman iznenada je 9. maja podneo ostavku, ostavivši vladu i socijaldemokrate bez lidera u sred krize izazvane neuspehom vodećih stranaka u prvom krugu predsedničkih izbora i jačanjem ekstremne desnice. Socijaldemokrate imaju nekoliko dana da izaberu novog lidera i definišu strategiju prema ekstremnoj desnici. To uključuje i mogućnost stvaranja "crveno-crnog" saveza sa Slobodarskom strankom Austrije (FPO) u nekom trenutku, s obzirom na rast popularnosti te stranke. Formiranje koalicije sa FPO u Austriji nije tabu i ta stranka je već u više navrata delila vlast sa konzervativcima ili socijaldemokratama.
U proteklih nekoliko dana dosta se špekulisalo o tome da li je Fajman u stanju da vodi partiju i vladu do drugog kruga predsedničkih izbora 22. maja. Međutim, njegova ostavka, dve nedelje posle debakla kandidata dve vladajuće stranke u prvom krugu predsedničkih izbora, iznenadila je političke krugove u Beču.
Fajman (56) je ocenio da nema dovoljnu podršku u svojoj stranci i najavio ostavku. Vladu će privremeno voditi sadašnji vicekancelar Rajnhold Miterlener, lider konzervativaca.
Fajman, koji je potekao iz uticajnog bečkog ogranka SPO, tokom godina je izgradio imidž taktičara sposobnog da na okupu drži veliku koliciju, ali i lidera bez snažnih uverenja. O tome najbolje svedoči njegova odluka da pooštri politiku migracija iako se prvobitno zalagao za prijem izbeglica.
Rezultat prvog kruga predsedničkih izbora održanog 24. aprila je, u okolnostima migrantske krize i rasta populizma u Evropi i SAD, duboko destabilizovao Socijaldemokratsku partiju Austrije (SPO) i Austrijsku narodnu partiju (OVP), dve tradicionalne partije.
Kandidati SPO i OVP koje je u okviru velike vladajuće koalicije od 2008. predvodio Fajman, eliminisane su u prvom krugu predsedničkih izbora - što se nije desilo od 1945. godine, osvojivši 11,3% glasova. Istovremeno, kandidat FPO Norbert Hofer je ubedljivo pobedio osvojivši 35% glasova. On će se u drugom krugu izbora nadmetati sa bivšim liderom Zelenih, sada nezavisnim kandidatom Aleksanderom Van der Belenom koji je osvojio 21,3% glasova. Hofer (45) važi za favorita u drugom krugu izbora.
U potrazi za novim licem
Socijaldemokrate se nadaju da će sa novim liderom uspeti da poboljšaju svoj položaj, a imaju rok do 24. maja izaberu novog lidera koji bi trebalo da ujedno preuzme i funkciju kancelara, s obzirom da SPO ima najviše poslanika u parlamentu.
Favoriti za lidera stranke dolaze iz poslovnog sveta. Reč je o Kristijanu Kernu, sadašnjem direktoru nacionalne železnice OBB, i Gerhardu Cajleru, bivšem rukovodiocu na javnoj TV ORF.
Vođa FPO Hajnc-Kristijan Štrahe je rekao da promene na čelu SPO neće ništa promeniti, dok predsednički kandidat Van der Belen u tome vidi "prvi korak ka novom početku" koji je Austriji potreban.
"Novo lice, neko sa oboda stranke" mogao bi da pruži novi elan socijaldemokratama, ocenjuje Karin Cvrtila iz agencije za ispitivanje janvog mnjenja OGM.
"Posle osam godina vladavine, svi osećaju je da je novi početak već dugo potreban", ocenio je konzervativni list Prese i dodao da bi bilo dobro kada novi lider stranke ne bi bio poznat u sindikalnim krugovima i među pristalicama.
Podrška FPO kao izrazito evroskeptičnoj partiji, bitan je i jer se Austrija tradicionalno ubrajala u zemlje koje podržavaju EU. Za proevropske političare to je zabrinjavajući znak onoga što bi moglo da se dogodi na sledećim opštim izborima, koji redovno treba da se održe za dve godine, i najnoviji pokazatelj snaga anti EU stranaka u Evropi.
Savez sa FPO nije tabu
Pored izbora novog lidera, stranku očekuje i rasprava o političkom pravcu koji će zauzeti i posebno o mogućnosti stvaranja "crveno-crnog" saveza između levog centra i nacionalističke desnice.
Pitanje saveza sa FPO opseda austrijske socijaldemokrate od prvog kruga predsedničkih izbora.
Bivši kancelar Franc Vranicki i lider uticajnog sindikalnog saveza OGB Erih Folgar su među uticajnim članovima stranke koji su se proteklih dana izjašnjavali za pružanje ruke ekstremnoj desnici.
Cvrtila je dodala da budući lider morati da donese vežnu odluku o tome da li da se ide protiv FPO ili razmotri mogućnost saveza sa tom strankom.
Ta saradnja bi se mogla pokazati kao nužna ako bi FPO, koji uživa podršku birača, pobedio na narednim parlamentanrim izborima. Najnovije ankete pokazuju da je podrška toj stranci skočila na 32% u poređenju sa samo 20% za partije vladajuće koalicije.
Većina analitičara sumnja da će koalicije levice i desnice uspeti da izdrži do kraja mandata 2018. godine i predviđa održavanje vanrednih izborima na kojim bi FPO takođe bila favorit.
Velika koalicija koja je na vlasti u Austriji gotov osam godina, slično kao i u drugim evropskim zemaljam trpi zbog gubitka poverenja građana u političke elite. Nju je dodatno destabilizovala migrantska kriza i rast nezaposlenosti koja je ipak i dalje ispod evropskog proseka.
Mogućnost saveza sa FPO nije tabu u Austriji pošto su socijaldemokrate već delile vlast s tom strankom u periodu od 1983. do 1986. godine. FPO je takođe već godinu dana zajedno sa SPO u regionalnoj vladi Burgenlanda, na istoku zemlje. FPO je takođe vladala sa konzervativcima između 2000. i 2008, i prihvaćena je stranka na političkoj sceni u Austriji.
Međutim, saradnja sa FPO bi mogla da bude fatalna po jedinstvo socijaldemokrata, upozorio je analitičar Anton Pelinka sa Univerziteta u Insbruku. Pelinka je ukazao na veliku opasnost od osipanja biračkog tela SPO u tom slučaju.
Izvor: AFP, AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|