Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Godišnje 15.000 napuštene dece u bivšim komunističkim zemljama
|
|
|
Objavljeno : 21.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Praksa iz komunističkog vremena da se deca ostavljaju na brigu državi ne jenjava zbog čega se godišnje u 21 zemlji bivšeg komunističkog bloka Evrope i Azije napusti 15.000 dece, kazala je 21. novembra u Sofiji Mari Pjer Poarije (Marie-Pierre Poirier), regionalna direktorka Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF). Sa 654 dece na 100.000 dece mlađe od tri godine Bugarska je na prvom mestu po broju napuštenih mališana tog uzrasta. Iako je u protekloj deceniji uočen pad u broju napuštene dece u regionu, alarmantno povećanje zabeleženo je u Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Tadžikistanu, upozorava UNICEF. Srbija se obavezuje da do 2015. godine u potpunosti ukine institucionalizaciju dece mlađe od tri godine, izjavila je državna sekretarka u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike Republike Srbije Brankica Janković.
Ona je, na početku dvodnevne regionalne ministarske konferencije o formalnim oblicima zaštite dece koja se održava u Sofiji, naglasila da će Vlada Srbije sprovesti mere koje za cilj imaju sprečavanje necelishodnog odvajanja dece od roditelja i prevenciju napuštanja novorođenčadi, prenela je beogradska kancelarija UNICEF-a.
Cilj konferencije je da se razmene iskustva i znanja kako bi vlade mogle da sačine i sprovedu političke mere koje će u većoj meri pružiti podršku porodicama, piše u saopštenju.
Rumunija, Srbija i Hrvatska su jedine tri zemlje u regionu koje su usvojile zakone kojima se sprečava institucionalizacija dece ranog uzrasta.
"Tokom prethodnih šest godina broj dece u ustanovama socijalne zaštite u Srbiji smanjio se za 50%, a najveće smanjenje zabeleženo je kada su u pitanju deca mlađa od tri godine, gde je došlo do pada broja institucionalnih smeštaja za gotovo 80%", rekla je regionalna direktorka UNICEF-a u Srbiji Judita Rajhenberg.
"Mnoge zemlje se i dalje dominantno oslanjaju na institucije zanemarujući dokaze da je to protivno interesima deteta i da ostavlja fizičke i psihičke posledice na život“, izjavila je Mari Pjer Poarije tokom ministarske konferencije u Sofiji.
Prema podacima UNICEF-a, 1,3 miliona dece mlađe od 18 godina u istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji živi odvojeno od svojih porodica. Ovi podaci su najviši u svetu, pokazuje UNICEF-ov izveštaj koji je predstavljen na ministarskoj konferenciji u Sofiji.
Evidencija UNICEF-a pokazuje da se samo u Rusiji nalazi polovina od 31.000 ostavljene dece iz celog regiona.
"To je zaostavština sovjetske politike koja je stavljala javni interes nad privatnim interesima i proglasila državu kao najodgovorniju za odgajanje deteta, precizira se u izveštaju.
"Tri meseca u instituciji dovodi do mesec dana kašnjenja u fizičkom razvoju“ deteta, precizirao je Žan Klod Legrand (Jean-Claude Legrand), inače UNICEF – ov savetnik sa zemlje bivšeg sovjetskog bloka.
Zemlje ipak napredovale
Bugarska je značajno napredovala u poslednje tri godine jer je broj dece mlađe od tri godine u institucijama značajno pao. Bugarska je inače zemlja sa najvišom stopom dece o kojima se stara država.
Prema oceni UNICEF-a, bugarska vlada je napravila anbiciozan plan reforme sistema dečje zaštite kojim je predviđeno zatvaranje svih institucija za decu sa hendikepom u naredne dve godine. Vlada takođe radi na alternativnim modelima brige o deci.
Ostale zemlje takođe su razvile niz programa pomoći porodicama. U Ukrajini i Kazahstanu postoje razne beneficije kao što su jednokratna pomoć za novorođenu bebu, finansijska podrška samohranim roditeljima i pomoć roditeljima sa više od četvoro dece.
Nekoliko rizičnih grupa
UNICEF takođe navodi da 95 do 98% dece o kojima se stara država, nisu siročići. Nasilje i zanemarivanje dece nisu glavni razlozi zbog kojih su deca razdvojena od porodice, već su porodice suviše siromašne da bi se o njima brinule ili nemaju pristupa socijalnim službama koje bi im pomogle da ostanu zajedno.
Najveći rizik od razdvajanja porodice postoji u porodicama na selu ili u onima koje imaju dete sa hendikepom.
Briga u institucijama je i dalje dominantan način na koji mnoge zemlje pokušavaju da izađu u susret potrebama dece sa hendikepom. Ta deca predstavljaju od 1 do 5% ukupne populacije dece, ali čine više od polovine populacije koja boravi u domovima.
Drugu grupu rizičnih porodica čine mlade porodice koje dobiju bebu, ali u jednom momentu jedan od odraslih ostane bez posla zbog čega ne mogu da brinu o bebi.
Naročito ranjivu grupu čine samohrani roditelji ili roditelji koji koriste drogu ili alkohol. Posebnu ranjivu grupu čine romske porodice u Albaniji i porodice migranata bez stalne adrese stanovanja u Kazahstanu.
Izvor: AFP, EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|