Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Porodica važnija od posla i ženama i muškarcima
|
|
|
Objavljeno : 26.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji i među ženama i među muškarcima porodica ima centralnu vrednost i važnija je od posla, pokazuje istraživanje Rodni barometar 2012. u kojem se ukazuje i da su muškarci traumatizovani ulogom hranilaca porodice, kao i da su najveće rodne nejednakosti vezane za eksploataciju žena u privatnoj sferi. Istraživanje je pokazalo da gotovo 70% muškaraca retko ili nikada ne kuva, 65% ne sprema stan a 78% ne pegla. Međutim, čak 80% muškaraca smatra da može da računa na podršku svojih partnerki kada im je teško, dok takav odgovor daje 67% žena. Više muškaraca nego žena takođe je zadovoljno partnerskim odnosom ali ih zato manje - samo 25% prema 57% žena, smatra da bi politika bila bolja kada bi žene odlučivale.
Direktorka Kancelarije UN Women u Srbiji Asja Vrbanova istakla je 26. marta na predstavljaju knjige "Rodni barometar u Srbiji: Razvoj i svakodnevni život" da je barometar jedno od najsveobuhvatnijih istraživanja u Srbiji i veoma ambiciozan projekat namenjen razvoju bolje rodne politike i mera u tom domenu.
Autorka izveštaja Rodni barometar 2012. Marina Blagojević Hjuson (Hughson) rekla je da "u ovoj postsocijalističkoj fazi rodna politika u Srbiji doživljava ono što se naziva kriza implementacije".
Izveštaj "predstavlja tačku sa koje treba sagledati stvari iz druge perspektive", istakla je autorka dodajući da "perspektiva iz te knjige omogućava da se izađe iz ćorsokaka implementacije".
Blagojević Hjuson je ocenila i da oslobađanje od rigidnih rodnih uloga ima višestruke pozitivne efekte.
Na polju braka i porodice, prema rezultatima iz izveštaja, žene stare između 20 i 50 godina češće od muškaraca žive u vanbračnoj zajednici, češće u braku bez dece, ali i češće u braku sa decom od muškaraca.
Background U regionu je prvi rodni barometar rađen u Bosni i Hercegovini 2003. Sledeće istraživanje pod tim nazivom sprovedeno je 2006. u Srbiji. Treće istraživanje rađeno je u Crnoj Gori 2008.
Istraživanje tipa barometra predstavlja najobimnije i najkompleksnije snimanje međurodnih odnosa na mikro nivou odnosno na nivou svakodnevnog života.
U novom istraživanju u Srbiji uzorak je bio reprezentativan za populaciju 20-50 godina starosti, muškarce i žene. Oko dve trećine ljudi iz uzorka rođeno je u centralnoj Srbiji, petina u Vojvodini a ostali su rođeni izvan tih teritorija.
Istovremeno muškarci iz te starosne grupe češće od žena započinju samostalni život, ali češće i ostaju s roditeljima, i mnogo ređe sami podižu decu.
Ističe se i da je verovatnoća da žena stara 40-50 godina u Srbiji bude sama majka sa detetom ili decom čak tridesetak puta veća od verovatnoće da se u takvoj situaciji nađe muškarac.
Na pitanje koliko im je porodica važna u odnosu na posao samo 4% muškaraca i 2% žena je odgovorilo da im je posao važniji. Da su pođednako važni smatra 32% muškaraca i 34% žena.
Takođe je istraživanje pokazalo da žrtveni model roditeljstva opada sa obrazovanjem majki, pa se među najneobrazovanijim čak 54% žena "žrtvuje za decu" prema 33% onih sa visokim obrazovanjem.
Čak 84% ispitanica je 2006. izjavljivalo da roditelji sve treba da čine za dete a sada to izjavljuje 66%.
Po sopstvenom priznanju 68% muškaraca retko ili nikad ne priprema hranu dok 65% retko ili nikad ne sprema stan a 78% retko ili nikad ne pere i ne pegla veš.
Čak 80% muškaraca smatra da može da računa na podršku svojih partnerki kada su tužni, neraspoloženi ili kada im je teško, za razliku od 67% žena koje su dale takav odgovor.
Partnerskim odnosom, prema istraživanju, zadovoljno je 80% muškaraca i 60% žena pri čemu zadovoljstvo raste sa obrazovanjem i kod žena i kod muškaraca.
Kada je reč o deci, svaki peti muškarac smatra da mušku i žensku decu treba različito vaspitavati, polovina svih ispitanika nikada a trećina retko fizički kažnjava decu dok 11% to čini povremeno ili često.
U odnosu na prethodno istraživanje iz 2006, poraslo je učešće roditelja koji nikada fizički ne kažnjavaju decu - na 52% sa 47%.
Istraživanje stavova o rodnosti pokazalo je da 83% anketiranih muškaraca smatra da nasilje u porodici treba oštro kažnjavati, kao i da 71% muškaraca a 58% žena smatra da u "svakoj porodici mora da se zna ko je glava porodice".
Istovremeno da je "ženama teže u životu" misli 33% muškaraca i 61% žena a da su "muškarci veći gubitnici u tranziciji" veruje 38% muškaraca i 25% žena.
Takođe tri četvrtine ispitanih muškaraca i dve trećine žena smatra da "svaka žena treba da je dobra domaćica" dok se sa zabranom sklapanja brakova homoseksualcima slaže 66% muškaraca i 55% žena.
Žene su, prema rezultatiuma iz izveštaja, češće nezaposlene, češće su među onima koji se ne prijavljuju kao nezaposleni jer ne veruju da će dobiti posao i takođe su gotovo tri puta češće izdržavana lica a čak 20 puta češće od muškaraca u ulozi domaćice.
Samo 23% muškaraca i 17% žena smatra da su dovoljno plaćeni za posao koji obavljaju.
Razlike postoje i kada je reč o vlasništvu i žene u Srbiji su mnogo ređe vlasnice nepokretne imovine i automobila nego muškarci ali su, s druge strane, one češće suvlasnice od muškaraca.
Prema istraživanju, samo 26% roditelja želi da njihova deca žive u Srbiji pri čemu su muškarci liberalniji od žena, pa samo 23% očeva naspram 29% majki želi da im deca ostanu u zemlji.
Takođe, muškarci češće obezbeđuju veći deo porodičnog budžeta dok žene provode mnogo više vremena od muškaraca u aktivnostima vezanim za gajenje dece (dva puta više), u kućnim poslovima (četiri puta više), kao i u negovanju starih, bolesnih i dece (gotovo tri puta više).
Istraživanje je potvrdilo i da je i među ženama i među muškarcima ideja o samoaktuelizaciji kroz posao i karijeru osujećena visokom nezaposlenošću i niskim nivoom korišćenja ljudskih potencijala.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|