Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


EU o kvotama, Srbija o nasilju nad ženama    

Objavljeno : 08.03.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Dok Evropa obeležava Međunarodni dan žena, evropske žene se i dalje suočavaju sa problemom zastupljenosti na rukovodećim položajima i nižim platama. Najnoviji koraci koje EU preduzima na planu rodne ravnopravnosti odnose se na uvođenje kvota od najmanje 40% žena u upravnim odborima kompanija, ali se u tome nailazi na otpor među članicama EU i političarima. I u Srbiji se rodna neravnopravnost odražava pre svega na polju rada i zarada, ukazano je 8. marta na konferenciji o ženama na rukovodećim funkcijama u državnim strukturama. U Srbiji je izražen i problem nasilja nad ženama, ali se čine koraci koji bi trebalo da osnaže sistem podrške.

 

U političkom životu Srbije danas aktivne 32 žene, dok u vladi sedi četvrtina žena ministara, rekla je ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović na konferenciji "Žene na rukovodećim funkcijama u državnim strukturama Republike Srbije" u Palati Srbija u Beogradu.

 

Ona je kazala da je stanje u oblasti rodne ravnopravnosti u Srbiji danas bolje nego što je bilo, ali da se na poboljšanju statusa žena još mora raditi.

 

Učešće žena u politici, pristup i donošenje odluka uslov su za demokratizaciju društva, kazao je Torgni Svenungson iz Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju.

 

Stana Božović, državna sekretarka Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne pomoći najavila je da će u aprilu početi rad Nacionalni savet za rodnu ravnopravnost.

 

Na skupu je bilo reči i o zdravstvenoj zaštiti žena, njihovoj nedovoljnoj zastupljenosti u sportu, kao i problemu nasilja nad ženama, a slična pitanja su razmotrena i u debati u EU info centru tokom koje su uručene i nagrade u okviru takmičenja na društvenoj mreži Tviter (Twitter) koje je pod nazivom "Superžena je..." osmislila Delegacija EU u Srbiji.

 

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer je u debati u EU info centru je rekao da je naziv "superžena" smišljen da izazove reakciju, da provocira, a da je za žene u Srbiji je superžena uglavnom ona koja ume da se suprotstavi nasilniku, koja se hrabro bori za prava svih žena i koja ume da uspešno balansira između svih uloga koje joj društvo nameće.

 

Problem nasilja nad ženama

 

Evidencija nasilja nad ženama u Srbiji raste poslednjih godina, sa fizičkim i psihičkim posledicama, a smrtni ishodi sve su češći. Godine 2006. prijavljen je 3.441 slučaj nasilja, a 2012. 8.481. Taj broj je veći zbog porasta broja nasilnika, ali i jer se žrtve ohrabruju i često prijavljuju nasilnike.

 

Brankica Janković, državna sekretarka Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, kazala je da je ministar Krkobabić 7. marta doneo protokol o postupanju centara za socijalni rad u slučajevima nasilja nad ženama u braku i partnerskom odnosu.

 

Prema protokolu, centar za socijalni rad imaće ključnu ulogu u blagovremenom reagovanju i koordinisanju sistema.

 

Spor oko kvota za žene u EU

 

Evropsko javno menjenje je već dugo podeljeno oko pitanja rodnih kvota kojim Brisel pokušava d apoveća udeo žena u odborima kompanija. Neki političari i članovi Evropskog parlamenta i dalje smatraju da kvote predstavljaju "nužno zlo" da bi se što pre ostvarila ravnoteža u upravnim odborima evropskih kompanija.

 

Predlog zakona o uvođenju kvota koji je u novembru 2012. predstavila evropska komesarka pravde Vivijan Reding (Vivian) primenjivao bi se u kompanijama na berzi u EU koje imaju više od 250 zaposlenih i godišnji prihod od preko 50 miliona evra.

 

"Bila sam protiv kvota, ali moramo da prihvatimo realnost. A realnost je da danas nije ni blizu dovoljno žena na visokim položajima u Evropi. Možda se može reći da je to nužno zlo", rekla je predsedavajuća Odobra za prava žena i rodnu ravnopravnost Evropskog parlamenta Elizabet Moren-Šartije (Elisabeth Morin-Chartier).

 

Francuska se obično navodi kao primer dobre prakse nakon usvajanja zakona 2010. kojim je povećan udeo žena u odborima kompanija listiranih na berzi. Njihov udeo se gotovo povećao sa 12,3% u 2010. na 22,3% u 2012, podaci su Evropske komisije.

 

Kvote - nacionalno ili evropsko pitanje

 

Nisu sve članice oduševljene propisima o rodnoj ranvopravnosti, a neke zemlje smatraju da odluke o kvotama treba da se donose na nacionalnom a ne na evropskom nivou.

 

Nemački ministar spoljnih poslova Gido Vestervele (Guido Westerwlle) je rekao 6. marta da će se Berlin uspotiviti bilo kom predlogu EU koji predviđa uvođenje obavezujućih kvota za žene u odborima privatnih kompanija. "Nemačka ne samo da neće prihvatiti takvu direktivu već će aktivno raditi protiv toga", rekao je Vestervele.

 

Elizabet Moren-Šartije, koja je francuska poslanica u Evropskom parlamentu, međutim smatra da korake treba preduzeti na nivou EU. "Pogrešno je reći da ovakva pitanja treba rešavati na nacionalnom nivou jer se ona odnose na sve Evropljane i zasnivaju na osnovnim principima pravde i jednakih prava. To se ne može osporiti", rekla je ona za EurActiv.com.

 

"Takođe, treba imati na umu da je EU tako osmišljena da dajemo primer jedni drugima. Neke zemlje se možda protive pošto to već primenjuju na nacionalnom nivou, ali nisu svi takvi. Moramo služiti za primer drugima", rekla je ona.

 

Protivnici uvođenja ovakve obaveze kritikuju sam princip kvota navodeći da to neće pomoći ženama u ostvarivanju njihovih prava.

 

Članica grupe konzervativaca u Evropskom parlamentu, Britanka Marina Janakudakis ocenila je da je to "trofejni sistem", što ne ide u prilog ženama. "Činjenica je da moramo imati više žena (na odgovornim položajima), ali ih ne možemo samo katapultirati na pozicije sa neizvršnim ovlašćenjima", rekla je ona za briselski EurAktiv.

 

"Kvote su loše za poslovanje i važno je zauzeti dobrovoljni pristup. Zato moramo da orhabrujemo više žena dajući im istovremeno izbor", rekla je ona.

 

Marina Janakudakis je navela da se u Britaniji povećao broj žena u odborima između 2011. i 2012. zahvaljujući praksama poput javnog imenovanja kompanija koje načela ravnopravnosti, kao i dobrovoljnom pristupu koji je ohrabrio kompanije da se opredele za povećanje broja žena.

 

S tim se u raspravi "Odgovor žena na krizu", organizovanoj 7. marta u Evropskom parlamentu, složila i britanska baronica Deta O'Katejn (Detta O'Cathain) koja je izrazila zabrinutost zbog mogućnosti uvođenja kvota na nivou EU. "Danas je četvrtina kompanija na berzi u Britaniji dostigla cilj od 25% (žena). Samo je ostalo sedam u kojima dominiraju muškarci i one su javno prozvane", rekla je O'Katejn koja je bila član odbora više kompanija.

 

Članica grupe socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu Evelin Regner (Evelyn) smatra da je krajnje vreme da se poveća udeo žena u odborima kompanija. "To je pitanje pravde i ravnopravnog postupanja. Ne možete izostaviti pola populacije", rekla je austirjska poslanica. "To će biti izazov, ali da bi se zaista izmenio sistem rada i shvatanja potebno je da u odborima bude najmanje 30% žena. Treba da budemo fleksibilni... ali ovi ciljevi nam daju nešto čemu treba težiti, što je dobro", rekala je ona.

 

Razlike u platama i dalje opstaju

 

Pored pitanja zastupljenosti u kompanijskim odborima, problem predstavlja i razlika u platama između muškaraca i žena koji obavljaju sličnu ili istu vrstu poslova. Prema najnovijim podacima Evropske komisije, jaz u zaradama u EU je 16,2% u prilog muškaraca na osnovu proseka zarada.

 

Prema podacima Konfederacije organizacija za porodicu u EU (COFACE), žene smanjuju broj radnih sati pošto rode prvo dete, dok muškarci obično rade duže pošto dobiju decu. Zarade žena nakon porođaja se smanjuju za 12%, a jaz u zaradama nastavlja da se povećava sa svakim novim detetom, pokazuju ti podaci.

 

U Srbiji razlika od 3,3% u prosečnim platama u praksi znači da na 100 dinara po času rada koje zaradi muškarac u Srbiji žena zaradi 96,7 dinara. Međutim, kada se porede zarade žena i muškarca sa istim obrazovanjem i radnim iskustvom, taj jaz u Srbiji raste na 11%, suprotno tendenciji u razvijenim privredama. Takođe, u Srbiji je visoka stopa nezaposlenosti među manje obrazovanim ženama što znači da se u stvari porede obrazovanije žene sa muškarcima među kojima ima puno niskokvalifikovanih.

 

Predsednica nevladine organizacije Mreža za rodnu ravnopravnost (Gender Equality Network) Flo Klukas rekla je da žene čine 52% evropseke populacije, a da njihov broj u parlamenatu, na izvršnim funkcijama i na čelu kompanija ni blizu ne odgovara tome.

 

Žene u parlamentu

 

U Evropskom parlamentu je udeo žena tek nešto iznad 35%, dok u izvršnom odboru Evropske centralne banke nema nijedne žene, rekla je Klukasova.

 

U Skupštini Srbiji su 30% poslanika žene, što je, kako je u raspravi u EU info centru rekla potpredsednica Skupštine Gordana Čomić, bilo teško dostići.

 

Ona je kao dobar primer navela Žensku parlamentarnu mrežu koju čine sve 84 poslanice - žene iz svih stranaka. Mreža je uspostavljena na "dobrovoljnoj bazi" u cilju kontrole i nadzora poštovanja prava žena.

 

Zanimljivo je da je mreža horizontalnog tipa - nema lidera već rotirajući sistem, a trenutno je na čelu Marija Obradović  iz Srpske napredne stranke, koja koordinira rad zajedno sa prethodnom i budućom predsedavajućom, navela je Čomićeva koja je poslanica Demokratske stranke.

 

Zajednički rad ovih žena prelazi stranačke granice i one dokazuju da su veoma sposobne za politiku, istakla je Čomićeva i dodala da bi rado izazvala muškarce u Skupštini da pokušaju da uspostave sličnu mrežu gde će se svi slagati uprkos stranačkoj opredeljenosti.

 

Izvor: Beta i  EurActiv.com

Foto: sxc.hu

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA