Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


U junu Strategija za borbu protiv diskriminacije    

Objavljeno : 05.04.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Vlada Srbije trebalo bi da u junu usvoji Strategiju za borbu protiv diskriminacije, rekla je 5. aprila direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović na predstavljanju tog dokumenta. Kako je najavljeno, taj dokument će sadržati mere ali i konkretne rokove za primenu mera. Predstavnici domaćih institucija i međunarodnih organizacija su na skupu ocenili da je institucionalni i zakonski okvir protiv diskriminacije u Srbiji dobar, ali da je neophodno poboljšati primenu zakona, unaprediti sudsku i pravnu praksu i pre svega razviti toleranciju u društvu. Učesnici skupa su se složili da u Srbiji ima pomaka u borbi protiv diskriminacije ali da je ona i dalje rasprostranjena.

 

Paunovićeva je na promociji Nacrta strategije borbe protiv diskrimincije u Palati Srbija rekla da taj dokument sadrži konkretne mere i aktivnosti za suzbijanje netolerancije, netrpeljivosti i nerazumevanja. "Dokument će predvideti i konkrektne vremenske rokove u kojima treba sprovesti određene mere, a da sve ne ostane mrtvo slovo na papiru omogućiće i usvajanje akcionih planova," kazala je ona.

 

Direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava je napomenula da će strategija obuhvatiti period za narednih pet godina i najavila da će pre nego što vlada usvoji dokument biti organizovna široka javna rasprava, a u izradi strategije učestvuje nevladin sektor.

 

 

 

 

 

 

Strategija kao posebno osetljive grupe koje se u Srbiji suočavaju sa diskriminacijom prepoznaje Rome, LGBT poluplaciju, osobe sa invaliditetom, žene, decu, stare i nacionalne manjine.

 

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić istakla je da je, kako bi se unapredila borba protiv dikriminacije, potrebno striktno poštovanje strategije koja će biti doneta, kao i zakona koji već postoje. "Strategija neće biti magični štapić, sve zavisi od ljudi," kazala je Petrušić i dodala da je jako važno što je istovremeno pripreman i akcioni plan.

 

Glavni ekspert u izradi Nacrta strategije borbe protiv diskriminacije, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dejan Milenković je rekao da je izrada nacrta strategije počela pre godinu dana i da je dokument rađen "pod lupom javnosti", odnosno da su bile uključene različite organizacije.

 

Prema njegovim rečima, taj dokument pruža presek stanja na planu sprečavanja diskriminacije, prepoznaje devet osetljivih društvenih grupa i daje mere za unapređenje njihovog položaja. Milenković je ukazao da se u izradi vodilo računa o tome da se ne uključe nerealne mere već one za koje će država imati kapaciteta da sprovede a ne samo da ih usvoji.

 

Diskriminacija i dalje rasprostranjena

 

Petrušićeva je ocenila da su učinjeni pomaci u sprečavanju diskriminacije ali da je diskriminacija u Srbiji i dalje rasprostranjena pojava, dok je šef delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer ukazao je da se u vreme ekonomske krize češće čuje govor netolerancije. Dežer je rekao da zbog toga treba uložiti veliku energiju u borbu protiv diskriminacije i netrpeljivosti.

 

"Potrebna je strategija, kako bi se krenulo u akciju", rekao je Dežer i kao poseban problem istakao nasilje prema ženama i netoleraciju prema istopolno orijentisanim osobama, ali je ipak napomeno da ni ostatak Evrope nije imun na to.

 

Dežer je dodao da je do sada EU podržavala sve mere koje Srbija peduzima u borbi protiv diskriminacije, pa će kroz niz projekata to nastaviti da čini i u budućnosti. Dežer je istakao da je obrazovanje ključni ili najvažniji način da se utiče na svest javnosti i umanji netolerancija.

 

Zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Srđan Majstorović rekao je da su ljudska prava sastavni deo evropskih integracija kao i da će ta oblast biti obuhvaćena poglavljem 23 koje će se među prvima otvarati u pregovorima o članstvu sa EU. On je istakao da unapređenje ljudskih prava nije samo uslov pridruživanja već da to proističe i iz Ustava Srbije.

 

Vršilac dužnosti šefa Misije OEBS u Srbiji Pola Tide rekla je da se različite institucije i nevladin sektor slažu da je diskriminacija i dalje prisutna u Srbiji na različitim nivoima u društvu. Ona je dodala da, međutim, nema preciznih podatka o razmerama te pojave već da se stanje prati putem medijskih izveštaja, istraživanja javnog mnjenja ili izveštaja nezavisnih institucija.

 

Pola Tide je izazila zabrinutost zbog nedavinih incidenata motivisanih nacionalom pripadnošću, različitom kulturnom baštinom ili govorom mržnje, kao i incidenata u Vojvodini i istočnoj Srbiji, a posebno je navela primer skrnavljenje spomenika pevaču romske nacionalnosti Šabanu Bajramoviću.

 

Pola Tide je rekla da OEBS poziva da se istraže ti slučajevi i procesuiraju odgovorni, ali je pozivala "sve nivoe društva" da odbace bilo koji oblik diskriminaicje i pokažu "nultu toleranciju za netoleranicju".

 

Ona je rekla da je OEBS spreman da i dalje pruža podršku institucijama Srbije u razvijanju i jačanju mehanizama protiv diskriminacije.

 

Neophodno unapređenje pravnih mehanizama

 

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić rekla je da je pored donošenja strategije, čiji je nacrt predstavljen 5. aprila, mora raditi na unapređenju efikasnosti pravnih mehanizama protiv diskriminacije.

 

"Ne možemo ni slučajno biti zadovoljni tempom kojim se izgrađuje antidiskriminaciona pravna praksa", rekla je ona i dodala da je broj procesuiranih dela nedovoljan, dok se propisi često pogrešno razumeju i tumače.

 

Istakla je da je kroz odlučnu primenu mehanizama protiv diskriminacije potrebno uputiti poruku ne samo odgovornima za diskriminaciju da će biti kažnjeni već i celom društvu da se takvo postupanje ne isplati.

 

Ona je rekla i da samo kažnjavanje odgovornih za diskriminaciju nije dovoljno već da je potrebna i široka mobilizacija kako bi se razvila tolerancija i prihvatila kao zajednička vrednost u društvu.

 

Petrušićeva je rekla i da je potrebno znatno povećati kapacitete Povernika za zaštitu ravnopravnosti jer "18 ljudi i prostor od 270 kvadrata nisu dovoljni" da bi rad te institucije bio efikasan.

 

Predsednik Skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i rodnu ravnopravnost Meho Omerović rekao je na skupu da je mnogo toga urađeno na zakonodavnom i institucionalnom planu, ali da se zakoni ne sprovode dovoljno efikasno i da se kasni sa donošenjem podzakonskih akata. Prema njegovim rečima, problem predstavljaju i nedovoljni kapaciteti institucija za borbu protiv diskriminacije.

 

Istakao je da je Skupština Srbija prepoznala značaj pitanja ljudskih prava i da je prvi put u ovom sazivu konstituisan Odbor za ljudska i manjinska prava i rodnu ravnopravnost.

 

Taj odbor je, prema njegovim rečima, doneo odluku da se organizuje međunarodna parlamentarna konferencija o pravima LGBT osoba koja bi se održala sredinom juna 2013.

 

Ocenio je da bi donošenje deklaracije protiv homofobije pokazalo da je društvo spremno da preduzme korake u cilju unapređenja prava te manjine. "Odbor će poraditi da se na dnenvnom redu Skupštine uskoro nađe takva deklaracija", rekao je Omerović i podsetio i na napore koje parlament čini za unapređenje položaja žena.

 

Izvor: EurActiv.rs i Beta

Video: Beta

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA