Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Više romske dece ide u školu ali je uvek ne završavaju
|
|
|
Objavljeno : 08.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Smrtnost dece u romskim naseljima je smanjena za 50% u poslednjih osam godina ali je i dalje dvostruko veća u odnosu na nacionalni prosek u Srbiji, upozorila je 8. aprila direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović. Na skupu povodom Svetskog dana Roma istaknuto je i da se sve veći broj romske dece upisuje u školu, ali da ona i ranije napuštaju školu, kao i da je prosečan životni vek Roma znatno kraći od proseka u Srbiji.
"Procenat romske dece koja se upisuju u prvi razred osnovne škole porastao je za 25% tokom poslednjih pet godina", kazala je Paunović ali je upozorila na to da romski đaci rano napuštaju školu, pa sa obrazovanjem završavaju već u 12. godini.
Paunović je najavila osnivanje mobilnih timova koji će obilaziti romska naselja, kako bi se sagledale potrebe i popravili uslovi života u njima.
Državni sekretar u Ministarsvu unutrašnjih poslova Vladimir Božović pozvao je Rome da se uključe u rad policije i jave na konkurse koji se raspisuju za prijem policijskih službenika.
"Romi, dobrodošli ste u policiju. Na taj način unapređujemo uslove života i bezbednost u vašim zajednicama", kazao je Božović i istakao da su svi konkursi za prijem u policijsku službu prevedeni i na romski jezik.
On je naveo i primer Kikinde, gde su policijski službenici pohađali i osnovni kurs romskog jezika.
Ministar građevine i urbanizma Velimir Ilić istakao je da su loši uslovi stanovanja jedan od najvećih problema sa kojima se suočava romska zajednica i zbog toga je uputio poziv Romima da se jave na konkurse za dodelu socijalnih stanova.
"Pravimo 10.000 kvadrata socijalnih stanova za najugroženije stanovnike širom Srbije. Romi treba da konkurišu kod lokalnih vlasti za te stanove", kazao je Ilić.
Ministarska zdravlja Slavica-Đukić Dejanović kao napredak u oblasti zdravstvene zaštite Roma istakla je postojanje romskih zdravstvenih medijatorki, koje će, kako je najavila biti i stalno zaposlene i postati deo zdravstvenog sistema.
"O zdravstvenim navikama Roma vodi računa i edukuje ih 75 zdravstvenih medijatorki. Njihova uloga se pokazala kao veoma korisna, pa će one postati i zvaničan deo zdravstvenog sistema", kazala je ministarska zdravlja.
Ona je istakla da je prosečan životni vek Roma u Srbiji 49 godina, što je daleko kraće od proseka u ostatku populacije.
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer i vršilac dužnosti šefa misije OEBS-a u Srbiji Pola Tide pohvalili su napore Srbije da unapredi položaj Roma, ali su istakli da postoje problemi na kojima još treba raditi.
Oni su najavili pomoć i podršku u projektima koji se sprovode kako bi Romi bili na što bolji način bili uključeni u sve segmente društva.
Šef Misije OEBS u Srbiji Peter Burkhard pozvao je povodom Međunarodnog dana Roma na dalje napore sa ciljem veće inkluzija Roma i veće tolerancije prema svim zajednicama u Srbiji, saopštila je ta misija.
On je ocenio da su od usvajanja Nacionalne strategije za inkluziju Roma 2009. godine, državni organi Srbije učinili puno važnih koraka kako bi ohrabrili veću inkluziju Roma, ali je ostalo još puno posla., ocenio je Burkhard.
"Preostala otvorena pitanja su zahtevna i kompleksna. Veoma je važno da svi ključni činioci daju svoj maksimum kako bi se smanjile razlike, koje i dalje postoje, između većinskog stanovništva i romske populacije, i kako bi se osiguralo vrednovanje različitosti u srpskom društvu", istakao je Burkhard.
Zaštitnik građana Saša Janković istovremeno je u pisanoj izjavi ocenio da brzina integracije Roma u društvene tokove nije zadovoljavajuća.
"Iako ima pojedinačnih primera da se životni uslovi najugroženijih Roma poboljšavaju, Romi generalno i dalje trpe posledice generacijskog siromaštva i diskriminacije i nema mesta zadovoljstvu napretkom u brzini integracije Roma u uobičajene društvene tokove", naveo je Janković.
Beograd i EU obezbeđuju stanove za 202 romske porodice
Predstavici Grada Beograda i Evropske unije potpisali su 8. aprila Protokol o realizaciji projekta stambenog zbrinjavanja romskih porodica iz nekadašnjih nehigijenskih naselja kod "Belvila" i ispod mosta "Gazela".
EU je preko UNOPS izdvojila 3,6 miliona evra iz pretpristupnih IPA fondova za trajni stambeni smeštaj 202 porodice trenutno smeštene u pet novoformiranih (kontejerskih) naselja a Grad Beograd će obezbediti lokacije i organizovati preseljenje.
Gradonačelnik Beograđa Dragan Djilas je podsetio da je Grad Beograd od 2009. godine, kada je počelo raseljavanje nehigijenskih romskih naselja, obezbedio smeštaj za 303 porodice, kao i da je 1.389 ljudi dobilo lična dokumenta, lične karte i zdravstvene knjižice, socijalnu zaštitu a u školu je krenulo 411 dece.
"Od 650 socijalnih stanova koje smo izgradili i uselili, 191 stan su dobile romske porodice, od toga 91 porodica iz naselja kod 'Belvila' i ispod mosta 'Gazela' i 100 porodica koje su živele na drugim mestima u gradu", rekao je gradonačelnik nakon potpisivanja protokola u kontejerskom naselju u Makišu.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|