Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Plan za unapređenje položaja Romkinja do kraja aprila
|
|
|
Objavljeno : 04.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Akcioni plan za unapređenje položaja Romkinja, koji bi trebalo da doprinese njihovoj većoj ekonomskoj nezavisnosti, obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti, naći će se do kraja aprila pred Vladom Srbije, najavljeno je 4. aprila u Skupštini Srbije. Romkinje u Srbiji su često izložene zlostavljanju, imaju nizak nivo obrazovanja i ekonomski su zavisne, ukazano je na sednici Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova. Prema iznetim podacima, 3% Romkinja u Srbiji ima visoko obrazovanje i često se udaju pre punoletstva i vrlo mlade rađaju decu. Siromaštvo, nedovoljan pristup obrazovanju i diskriminacija su problemi sa kojima se suočava celokupna romska populacija u Srbiji, ali i u mnogim članicama EU na šta je 4. aprila upozorila organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenal (Amnesti International, AI), ocenivši da Unija ne čini dovoljno da to promeni.
Akcioni plan koji se očekuje u parilu zajedno će sa strategijom uređivati 13 oblasti važnih za unapređenje položaja Romkinja u Srbiji, kazala je Slavica Vasić iz Kancelarije za ljudska i manjinska prava na sednici Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova.
Ona je istakla da su ciljevi tog akcionog plana veće učešće Romkinja u javnom i političkom sektoru, bolja zdravstvena zaštita, ekonomska nezavisnost i zaštita od zlostavljanja.
Predsednik Odbora Meho Omerović kazao je da su Romkinje u Srbiji često izložene zlostavljanju, imaju nizak nivo obrazovanja i ekonomski su zavisne. "Trećina Romkinja završi osnovnu školu, a samo 3% su visoko obrazovane", rekao je Omerović.
Prema njegovim rečima, prosečan starosni vek Romkinja u Srbiji je 48 godina, često se udaju pre punoletstva i decu rađaju vrlo mlade. "Oko 14% romskih devojčica starosti od 15 do 19 godina udalo se pre 15. godine, a trećina njih rodila je dete pre punoletstva", rekao je Omerović.
Vršilac dužnosti šefa Misije OEBS-a u Srbiji Pola Tide kazala je da su Romkinje svakodnevno izložene predrasudama i neravnopravnosti, te da bi Vlada i civlini sektor trebalo da ulože dodatne napore kako bi pitanje položaja Romkinja bilo jedno od bitnijih na državnom nivou.
"Ulaganje u obrazovanje romske dece jedan je od ključnih faktora za napredak društva", rekla je Pola Tide.
Amnesti: EU ne čini dovoljno protiv diskriminacije Roma
Uoči Međunarodnog dana Roma, 8. aprila, Amnesti internešenal upozorio je da je da Evropska unija ne čini dovoljno da okonča diskriminaciju Roma u svojim državama članicama.
Programski direktor AI za Evropu i centralnu Aziju Džon Dalhuizen je, kako je objavljeno na sajtu AI, podsetio da "Evropska komisija ima ovlašćenja da učini trajni uticaj na živote marginalizovanih i diskriminisanih zajednica u Evropi".
"Ono što vidimo jeste da Komisija sankcioniše zemlje po tehničkim pitanjima, na primer, u oblasti transporta i poreza, ali ne uspeva da se uhvati u koštac sa pitanjima koja su od vitalnog značaja za milione ljudi kao što su prinudno iseljavanje, segregacija i napadi iz mržnje", dodao je on.
Dalhuizen je zato istakao da "EU kao dobitnik Nobelove nagrade za mir ima moć da okonča diskriminatorsku praksu koja je rašsirena u mnogim njenim državama članicama".
Amnesti podseća da je oko šest miliona Roma koji žive u zemljama EU, daleko ispod nacionalnog proseka po gotovo svim indikatorima humanog razvoja - oni nesrazmerno više rizikuju siromaštvo, iseljavanje i nasilne napade.
Obrazovni nivo je takođe daleko ispod proseka - samo jedan od sedam punoletnih Roma ima srednje obrazovanje. Segregacija u obrazovanju prisutna je u Češkoj, Grčkoj i Slovačkoj što je u suprotnosti i sa nacionalnim i sa evropskim zakonima o zabrani rasne diskriminacije.
Prinudno iseljavanje romskih zajednica je redovna praksa u nizu evropskih zemalja kao što su Rumunija, Italija i Francuska.
U periodu od januara 2008. do jula 2012. godine bilo je više od 120 ozbiljnih nasilnih napada na Rome u Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj i Bugarskoj, a državni organi uključujući i policiju, nisu uspeli da spreče ili temeljno istraže te napade.
Prema Evropskom centru za prava Roma, devet Roma uključujući dvoje dece, ubijeno je u Mađarskoj u rasno motivisanim napadima između 2008. i 2012. godine.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|