Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Više žena u upravama kompanija u EU
|
|
|
Objavljeno : 25.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Udeo žena u upravama najvećih listiranih kompanija u Evropskoj uniji porastao je za šest meseci zaključno sa aprilom ove godine za bezmalo procentni poen, pokazalo je novo istraživanje. Gledano po članicama, u 20 je povećan broj žena na rukovodećim pozcijama u firmama a u sedam smanjen. Žene čine 46% zaposlenih u EU i u proseku su obrazovanije od muškaraca jer 34% žena a 28% muškaraca ima više ili visoko obrazovanje. Najviše žena sedi u upravama kompanija u Finskoj, Letoniji i Francuskoj ali je u šest članica EU tek svaki deseti u upravi žena.
U aprilu 2013. godine 77% kompanija u EU imalo je barem po jednu ženu u upravi a 48% više od jedne. To potvrduje znatno popravljanje stanja od 2010, kada je 66% kompanija imalo barem jednu ženu u upravi a 34% više od jedne.
Ipak, gotovo četvrtina, odnosno 23% najvećih kompanija u EU i danas nema ženu u upravi.
Istog dana kada je objavljen izveštaj o ženama u procesu odlučivanja (14. oktobar), odbori Evropskog parlamenta za pravne poslove (JURI) i za prava žena i rodnu jednakost (FEMM) podržali su predlog Evropske komisije za ispravljanje rodnog debalansa u upravama evropskih kompanija. Tim glasanjem otvoren je put za dalje napredovanje nacrta zakona u zakonodavnom procesu EU.
Izveštaj, koji pokriva period od oktobra 2012. do aprila 2013. godine, pokazuje da je broj žena u upravama kompanija povećan u 20 članica EU, pri čemu je najveći rast zabeležen u Slovačkoj, Mađarskoj i Bugarskoj. Istovremeno je udeo žena u upravama smanjen osetnije u Rumuniji, Litvaniji i Poljskoj i, nešto manje, u Grčkoj, Portugaliji, Velikoj Britaniji i na Malti.
Žene su najzastupljenije u upravama kompanija u Finskoj (29,1%) a slede Letonija (29%), Francuska (26,8%) i Švedska (26,5%) dok Danska, Holandija, Nemačka i Slovenija imaju po najmanje 20% žena u upravama.
U 19 članica EU muškarci drže četiri od pet pozicija u upravama a od tih zemalja u šest (Rumunija, Kipar, Estonija, Grčka, Portugalija i Malta) tek svaki deseti član uprave je žena.
Na nivou EU, u aprilu je na rukovodećim mestima u kompanijama bilo 16,6% žena, za 0,9 procentnih poena više nego u oktobru 2012. Gledano na godišnjem nivou, u aprilu ove godine udeo žena u upravama bio je za 1,7 procentnih poena veći nego u aprilu 2012, što međutim ukazuje na smanjenje jer je između 2011. i 2012. udeo žena porastao za 2,2 procentna poena.
Evropska komisija od 2010. godine objavljuje izveštaje u sklopu Strategije za jednakost žena i muškarava (2010-15) koji pokazaju da je udeo žena povećan za 4,8 procentnih poena ili 1,9 poena godišnje, što je gotovo četiri puta više od stope beležene između 2003. i 2010. od 0,5 procentnih poena godišnje.
Većem prisustvu žena na rukovodećim položajima doprineo je i Komisijin predlog zakona iz novembra 2012. po kojoj do 2020. treba da se dostigne cilj od minimum 40% žena u upravama kompanija. Taj zakon će, ako se usvoji, biti privremenog karaktera i važiće do 2028.
Komisija ističe da je najveći napredak od 2010. godine ostvaren uglavnom u zemljama koje imaju obavezujuće propise o učešću žena u upravama kompanija - u Francuskoj je udeo žena porastao za 14,4 procentna poena i dostigao je 26,8% , u Holandiji za 8,7 poena, na 23,6% a u Italji za 8,4 poena, na 12,9%.
Žene su nešto više zastupljene na neizvršnim nego na izvršnim pozicijama u kompanijama i danas su 17,6% neizvršnih direktora i 11% drugih rukovodilaca u kompanijama žene.
Izveštaj sadrži i pregled trenutnog stanja i trendova zastupljenosti žena i muškaraca u politici, državnoj administraciji i sudstvu. U Komisiji ocenjuju da je zastupljenost žena i muškaraca na pozicijama na kojima se odlučuje na tim poljima mnogo uravnoteženija nego na poslovnom i finansijskom sektoru, ali i ukazuju da postoje mogućnosti za dalji napredak u brojnim članicama.
Strategijom za jednakost žena i muškarava (2010-15) predviđene su ukupno 24 mere u pet domena: jednaka ekonomska nezavisnost žena i muškaraca, iste plate za rad iste vrednosti, jednakost u odlučivanju, dostojanstvo, integritet i kraj rodnog nasilja, i promovisanje rodne ravnopravnosti van EU.
Novi izveštaj je pokazao da je na pola puta perioda pokrivenog Strategijom dosta ostvareno. Naime, Komisija je preduzela mere u većini domena, posebno na smanjenju jaza između žena i muškaraca u upravama kompanija, u borbi sa genitalnim sakaćenjem žena, promovisanju istih plata za isti rad i promovisanju jednakosti u okviru ukupne ekonomske strategije EU.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|