Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poboljšati položaj žena u odborima srpskih kompanija
|
|
|
Objavljeno : 18.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Iako su žene obrazovanije od muškaraca i imaju više iskustva, potrebno im je više vremena da dospeju u odbore kompanija, ocenjeno je 18. juna na predstavljaju istraživanja o ženama u odborima direktora. Izvršna direktorka Instituta Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) i jedan od autora istraživanja Tanja Kuzman izjavila je da žene treba da porade na komunikacionim veštinama i samopromovisanju, a osobine koje su cenjene kod žena su preciznost i tačnost. Neka od rešenja na nivou države, ne bi li se povećalo učešće žena u odborima, jesu uvođenje kvota, razmatranje zakonske regulative o plaćenoj nezi deteta koju pruža otac, otvaranje vrtića i staračkih domova.
Kako je rečeno, najveće prepreke za žene su takozvani "dvostruki teret", jer žene pored karijere visoko vrednuju i ulogu u porodici.
Pokazano je da žene provode četiri sata više na kućnim poslovima od muškaraca, dok oni od tog vremena troše dva sata na poslu i dva sata za odmor, rekla je Kuzman.
Prepreka je, kako je navela i da korporativni model koji zahteva dostupnost u svako doba dana, kao i nedostatak samopromocije, dok se žene koje rade na tome često definišu kao napadne i odbojne.
Jedna od autorki istraživanja i prodekan za nauku na FEFA Katarina Djulić navela je da je jedno od rešenja na nivou države da se poveća učešće žena u odborima uvođenje kvota, razmatranje zakonske regulative o plaćenoj nezi deteta koju pruža otac, otvaranje vrtića i staračkih domova.
Background Stopa nezaposlenosti u Srbiji dostigla je 25,4% u aprilu 2012. Stopa zaposlenosti kod žena bila je 28,7%, a kod muškaraca 42,8%. Stopa nezaposlenosti kod žena iznosila je 24,9%, a kod muškaraca 23,2%.
Studija navodi da 11,2% žena i 9,5% muškaraca u Srbiji ima završen fakultet, master ili doktorske studije.
Kako se navodi, kombinovanje podataka o nezaposlenosti i obrazovanju pokazuje da 19,2% zaposlenih žena ima makar fakultetsku diplomu, dok je to slučaj kod 13,2% muškaraca. To znači da iako žene imaju viši nivo obrazovanja, njihova stopa zapošljavanja je niža.
U Srbiji je rodna ravnopravnost postala tema u poslednjih 10 godina i sa procesom usklađivanja srpskog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, navodi se u studiji FEFA "Žene u odborima direktora u BiH, Makedoniji i Srbiji".
Ocenjuje se da žene koje su se popele na vrh lestvice javnog ili političkog života dobijaju manje pažnje nego muškarci. Mnoge uspešne žene su potpuno nepoznate javnosti.
Kako je rečeno, u svakoj kompaniji treba da se obezbedi unapređivanje žzena i da se koriguju politike ljudksih resursa.
"Kompanije bi trebalo da se usredsrede na politike koje su usmerene na žene sa dobrim rezultatima i koje i vode ka izvršnim funkcijama", navodi se u istraživanju i dodaje da je potrebno i formirati bazu podataka o potencijalnim kandidatkinjama za prijem u odbor.
Rezultati istraživanja
Istraživanje je pokazalo da muškarci u Srbiji postaju članovi odbora ranije u karijeri nego žene.
Anketa je pokazala da je 60% žena u odborima srpskih kompanija udato, a 76% njih ima decu. Međutim, one su u razgovoru istakle da su porodiljsko odsustvo i prekid u karijeri dodatni razlog kasnijeg imenovanja u odbore.
Rezultati pokazuju da 56% žena ima master ili doktorsku titulu, dok je procenat takvih muškaraca samo 20%. To sugeriše da su žene nastavile da se obrazuju tokom života.
Naknadu u odborima višu od 500 evra prima 40% žena i 80% muškaraca, međutim 40% muškaraca prima nadoknadu između 1.000 i 2.000 evra, i samo 12% žena.
Na pitanje da li se slažu sa uvođenjem kvota, 44% žena i 60% muškaraca je dalo pozitivan odgovor što znači da muškarci imaju pozitivniji stav prema ovoj meri.
Iskustvo kompanije
Predsednik MK grupe Miodrag Kostić izjavio je na je u menadžmentu njegove kompanije učešće žena 30 do 35% i da su žene analitičnije i lojalnije firmi nego muškarci.
On je poručio ženama da pokažu šta znaju i koliko vrede i da se same izbore za mesto u društvu.
Istraživanje su radili Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju i Međunarodna finansijska korporacija u 30 kompanija, od čega šest privatnih i 24 javna akcionarska društva. Uzorak je uključio 25 žena i pet muškaraca.
Izvor: Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|