Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ruska kompanija kupila udeo u Politici
|
|
|
Objavljeno : 17.07.2012. | Ažurirano : 18.07.2012. |
|
|
|
|
|
|
Moskovska Ist medija grupa (East Media Group) preuzela je 50% preduzeća Politika novine i magazini od bečkog Ost holdinga, objavljeno je na sajtu Agencije za privredne registre. Prema informacijama Bete, moskovska grupa platila je 4,7 miliona evra. Vlasnik Ost holdinga, nemački Vac, najavio je pre dve godine da namerava da se povuče iz Srbije jer je nezadovoljan uslovima poslovanja. Suvlasnik ostatka kapitala je Politika a.d, čiji većinski vlasnik je država. Netransparentno vlasništvo nad medijima u Srbiji i loše ponašanje velikih medijskih kuća u Srbiji često su na meti kritika. Ist medija grupa registrovana je u Rusiji početkom ove godine, do sada u javnosti nije poznata, a kao direktor se u ruskom registru navodi Uroš Stefanovič. Udruženje novinara Srbije tu kompaniju je dovelo u vezu sa srpskim biznismenom Miroslavom Bogićevićem, vlasnikom koncerna Farmakom u čijem vlasništvu je nekoliko rudnika i Mlekara Šabac. Bogićević je 18. jula demantovao bilo kakvu vezu sa preuzimanjem Politike.
Nemački medijski koncern VAC je kao vlasnik 50% akcija u Politici NM (novine i magazini) ranije ove godine ponudio prodaju tog udela suvlasniku Politici a.d, gde je država Srbija većinski vlasnik. Zbog toga je Sindikat novinara 18. aprila zatražio da se prodaja obavi transparentno i da Politika povrati raniji ugled. To, međutim, bar za sada nije učinjeno.
Generalni direktor Politike a.d. Zefereno Grasi izjavio je da ne zna ko su novi kupci Politike novine i magazini ni kako je prodaja obavljena, kao i da je o prodaji saznao slučajno, od saradnika koji je proveravao podatke u Agenciji za privredne registre.
Kada je reč o ponudi Vaca Politici a.d. s pravom preče kupovine, on je naveo da su u Politici a.d. tražili dodatne informacije. "Posle izvesnog vremena stigao je odgovor da pošto se nismo izjasnili da li hoćemo ili nećemo, oni smatraju da smo mi odbili ponudu i da će oni prodati svoj udeo trećoj strani", kazao je Grasi.
Prema ugovoru, u koji je Beta imala uvid, od ukupne kupoprodajne cene prodavcu, austrijskoj kompaniji Ost Holding, već je isplaćeno četiri miliona evra, a ostatak od 700.000 evra treba da bude isplaćen 1. decembra 2014. godine. U ugovoru je konstatovano da kompanija Politika a.d., koja je vlasnik preostalih 50% u Politika PNM "nije iskoristila svoje pravo preče kupovine".
Udruženje novinara Srbije (UNS) izrazilo je zaprepašćenje zbog prodaje Politike "krišom i preko noći" i pozvalo premijera i nadležne ministre odlazeće Vlade da obaveste javnost o svim okolnostima, kako se navodi, te skandalozne transakcije.
Biznismen Miroslav Bogićević je prema navodima UNS-a jedan od finansijera Demokratske stranke i povezan je sa Ist media grupom, a mesecima je nagoveštavano da će upravo on finansirati kupovinu Politike, posredstvom Kurira ili na drugi način.
"Da li je Miroslav Bogićević povezan sa Ist media grupom? Da li Komisija za zaštitu konkurencije zna ko je pravi vlasnik Ist media grupe? Kojom brzinom je antimonopolska komisija izdala rešenje kojim je odobrena kupovina? Da li je Uprava za sprečavanje pranja novca proverila poreklo kapitala?", neka su od pitanja koje je postavio UNS. To medijsko udruženje je zapitalo i šta je razlog ekspresnog upisa novog vlasnika Politike u Agenciji za privredne registre, istog dana kada je i zahtev podnet, kao i da li je tačno da je advokatica Ist media grupe i bivša zamenica direktora Agencije za privredne registre. Antimonopolska komisija je saopštila da nije nadležna, budući da nije prodat većinski paket.
Medijska udruženja UNS, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Lokal pres i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) zatražila su od nove vlade da ispita slučaj prodaje Politike i time na delu pokaže deklarativnu posvećenost poboljšanju situacije u medijima i transparentnosti nad vlasništvom.
Na vest o prodaji Politike reagovala je Srpska napredna stranka (SNS), sa optužbama na račun DS-a da je prodajom politike "preko noći" želi da osigura kontrolu nad medijima. "SNS pita da li iza te zakulisne radnje stoje Miroslav Bogićević i Dušan Petrović ili možda Božidar Đelić, kao i da li Demokratska stranka misli da sve novine u Srbiji, poput 'Blica', treba da budu njeno partijsko glasilo", navodi se u saopštenju SNS-a.
"Zahtevamo od nadležnih državnih organa javnu informaciju, po najhitnijem postupku, ko stoji iza moskovske kompanije Ist medija grup i kako je, u gluvo doba noći, krajnje perfidno, izvršena promena vlasništva Politike, novinske kuće u kojoj država ima 50% udela", navodi se u saopštenju SNS-a, koji će biti većinski partner u novoj vladi Srbije.
Vac pored vlasništva u Politici ima udeo i u novosadskom Dnevniku, a većinski je vlasnik i Večernjih novosti. U Večernjim novostima je Bogićević direktno doveden u vezu sa Urošem Stefanovićem, koji se pominje kao direktor Ist medija grupe, novog suvlasnika Politike. Prema navodima Novosti, Bogićevič se na ruskim poslovnim sajtovima pojavljuje se i kao menadžer prodaje u Farmakom akumulatorima, sa sedištem u Moskvi. Prema informacijama tog lista, on je Beograđanin i advokat koji je studije završio u Moskvi i već duže vreme živi u glavnom gradu Rusije. Prema navodima Novosti, značajna figura Ist medija grupe je Milan Barišić, koji je zvanično direktor Farmakom akumulatora.
Bogićević je, međutim, demantovao da je uključen u kupovinu 50% udela Politike i bilo kakvu povezanost s tim poslom. "Uopšte ne znam odakle nekome ideja da podiže toliku prašinu koristeći moje ime. Ti koji poturaju takve informacije nemaju pravo da maltretiraju ni mene, a ni moju porodicu", rekao je Bogićević za Pres od 18. juna.
Prema podacima sa sajta Agencije www.apr.gov.rs, promena vlasništva u Politici registrovana je 16. jula. U sastavu Politike NM posluju dnevni list Politika, Sportski žurnal i štamparija. Finansijski izveštaj za 2011. pokazuje da je prošle godine kompanija ostvarila prihode od 1,67 milijardi dinara uz dobit od 13 miliona dinara. U kompaniji je zaposleno 342 radnika.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|