Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sloboda medija u regionu ugrožena
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Sloboda medija u zemljama regiona je ugrožena i EU treba kandidatima za članstvo da pošalje jasnu poruku kako bi se sprečio pritisak na novinare i omogućilo slobodno izveštavanje, ocenili su 13. oktobra u Sarajevu učesnici Prve medijske konferencije jugoistočne Evrope koju je organizovala Misija OEBS-a. Na skupu je ukazano da se stiče utisak da sloboda izražavanja nije dovoljno bitna da bi se postavila kao uslov za pridruživanje EU. Šef Delegacije EU u BiH Piter Sorensen je naglasio da bez slobode medija region neće moći da napreduje u evropskim integracijama.
Predstavnici medija zemalja regiona ukazali su da su novinari i mediji u Hrvatskoj, Srbiji, BiH i na Kosovu izloženi različitim političkim i ekonomskim pritiscima, ali da se stiče utisak da međunarodnoj zajednici pitanje slobode izražavanja nije dovoljno bitno da bi se postavilo kao uslov za dalje pridruživanje EU.
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović rekla je 13. oktobra da EU treba više da insistira na slobodi medija, jer je situacija u medijima i novinarstvu zemalja regiona dospela na najniži nivo u poslednjih pet godina i daleko je od "ružičaste".
Šef Delegacije EU u BiH je izjavio da nijedna država regiona ne može napredovati u procesu evropskih integracija bez ostvarene slobode medija i izražavanja. Sorensen je rekao da EU od zemalja regiona očekuje konkretne korake i reviziju svih zakona koji se odnose na medije, kako bi se novinarima obezbedila bolja zaštita.
"EU smatra veoma značajnom slobodu izražavanja i medija, kao osnovnog ljudskog prava i ključnog stuba demokratskog upravljanja ljudskim društvom", rekao je Sorensen i poručio da sve buduće članice EU moraju poštovati standarde koje EU zahteva u toj oblasti.
Dunja Mijatović je navela da je u poslednjih godinu dana OEBS morao da interveniše zbog ugrožavanja medijskih sloboda češće nego što je to bio slučaj ikada ranije. "Poslednje godine pokazale su da ne prođe nijedna nedelja, a da OEBS ili neka druga regionalna organizacija koja zastupa prava medija, ne prijave narušavanje medijskih sloboda u regionu", rekla je Mijatović. Ona je navela da su novinari u regionu izloženi pretnjama i nasilju, mediji se zatvaraju, njihova imovina uništava, medijski zakoni usvajaju bez javne rasprave, a javni servisi nastavljaju borbu za političku i finansijsku nezavisnost.
"Danas, u većini slučajeva, čitaoci ne mogu biti sigurni da novine koje čitaju zastupaju javni, a ne politički interes", kazala je Mijatović i navela da su mediji u regionu dopustili da budu glasnogovornici političkih partija, stavljajući ekonomski inters iznad obaveze koju imaju prema javnosti.
Ona je na skupu 14. oktobra najavila da će kancelarija za medije Misije OEBS-a zatražiti od vlada zemalja regiona da osude svaki pokušaj napada na novinare i obezbede nezavisan rad medija, ističući da zabrinjava to što u svim zemljama regiona novinari koji se bave istraživanjem slučajeva kriminala i korupcije gube zaštitu, kao i mogućnost da se bez straha bave svojom profesijom.
Background Prva medijska konferencija zemalja jugoistočne Evrope održana je 13. i 14. oktobra u Sarajevu, u organizaciji Misije OEBS-a. Na konferenciji je učestvovalo oko 100 predstavnika medija i regionalnih i međunarodnih medijskih eksperata.
Tokom dvodnevnog skupa razmatrani su stanje u javnim servisima, problem cenzure i autocenzure, izazovi medijskih zakona i ekonomski položaj novinara i medija.
Predstavnik Evropske komisije Andris Kesteris rekao je da je za zemlje regiona veoma važno da ne izgube zamah u reformama, što neće biti moguće bez slobodnih medija koji imaju ključni značaj u tom procesu. "Evropska komisija traži načine kako da se održi sloboda medija u zemljama zapadnog Balkana i Turskoj", rekao je Kesteris i dodao da postoji negativan razvoj u oblasti slobode javnog izražavanja u tim zemljama i da će EK nastaviti da zahteva i da prati napredak u toj oblasti.
Kesteris je pozdravio usvajanje Medijske strategije u Srbiji i ocenio veoma važnim izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije o stanju u medijima u Srbiji, u kome je konstatovano da su mediji izloženi velikim političkim i ekonomski pritiscima.
Teška situacija u medijima u regionu
Urednik emisije "Latinica" Hrvatske radio-televizije Denis Latin rekao je 13. oktobra na skupu da je situacija u hrvatskim medijima vrlo teška, ali da je u procesu pristupanja EU Hrvatskoj progledano kroz prste, jer se nije dovoljno insistiralo na ostvarivanju slobode medija i medijskog izražavanja.
"Sloboda medija ustuknula je pred strahom od otkaza, gubitka bilo kakvog posla, pa čak i mogućeg gubitka glave, kao što se videlo u slučaju (vlasnika lista Nacional) Ive Pukanića. Hrvatska je nikad bliže EU, a nikad nije imala manje medijskih sloboda i slobodnih novinara", rekao je Latin.
On je dodao da međunarodni faktori takvo stanje smatraju normalnim i da se uopšte ne oglašavaju povodom kršenja prava novinara i medija u Hrvatskoj "rušeći tako mit o EU kao zajednici medijskih sloboda i slobode izražavanja".
"Sve to generiše loše stanje medijskih sloboda u okruženju. Recepti Hrvatske rado se prepisuju i u zemljama regije. Cenzura i autocenzura ponovo su top tema među novinarima regiona. Region vapi za slobodnim novinarima i medijima, za saradnjom i razmenom istraživačkih tema", rekao je Latin. On je ocenio da banalizacija i sveopšta trivijalizacija u novinarstvu prete da potpuno unište novinarsku profesiju i da spas od takvog trenda može biti jedino povratak istinskih novinara i istraživačkog novinarstva na medijsku scenu.
Predsednik borda direktora RTV B92 Veran Matić ocenio je zabrinjavajućim to što su pritisci na novinare i medije sistemske prirode i dodao da su zemlje regiona "sistem spojenih sudova" zbog čega se svi loši trendovi iz jednog okruženja prelivaju u drugo.
Matić je ukazao da su novinari u Srbiji izloženi brojnim sudskim procesima i presudama kojima se krše evropske konvencije i međunarodna dokumenta koja garantuju slobodu medijskog izražavanja, a da su istovremeno suočeni i sa brojnim pritiscima i pretnjama bez odgovarajuće reakcije policije kako bi se otklonili uzroci tih pretnji.
Urednik prištinskog lista "Koha ditore" Halil Matoši kazao je da se stanje u medijima i novinarstvu na Kosovu ne razlikuje mnogo od regiona i naveo da problem kosovskih medija predstavlja neefikasno pravosuđe. "Umesto da informišemo ljude, moramo da se branimo od članova političkih partija i da štitimo svoje živote", rekao je Matoši i naveo da je Evropska komisija kosovskoj vlasti uputila ozbiljne kritike zbog presije kojoj su izloženi novinari.
Usvojena deklaracija o slobodi medija
Učesnici konferencije usvojili su 14. oktobra "Sarajevsku deklaraciju" u kojoj se ističe fundamentalni značaj slobode izražavanja medija i navodi da jedino mediji koji su potpuno nezavisni od političkih, ekonomskih i drugih uticaja mogu u potpunosti da ispune ključnu ulogu u demokratskom društvu u nadzoru vlasti i biznisa i u informisanju javnosti o važnim aspektima života.
U deklaraciji koja će biti upućena vladama svih zemalja regiona, konstatovana je činjenica da mediji u vlasništvu države ne mogu postojati u demokratskom društvu, a ukazano je i na zastoj u reformi zakonske regulative u oblasti medija i informisanja u zemljama jugoistočne Evrope, uz zaključak da je primena liberalnih zakona I dalje problematična.
Izražena je zabrinutost zbog značajnog broja slučajeva napada na novinare i njihovu imovinu i preporučena reforma zakona koja treba da omogući bolju zaštitu novinara od krivičnog gonjenja i u građanskim parnicama, pristup informacijama, objavljivanje vlasničke strukture u medijima, nezavisnost javnih servisa i zaštitu socijalnih prava novinara.
Deklaracijom je zahtevana nezavisnost medija i javnih radio-difuznih servisa, reforma medijskih zakona, istraživanje i kažnjavanje učesnika u napadima na novinare, promocija etičkog novinarstva i samoregulaciji u toj oblasti,kao i jačanje novinarskih udruženja i poboljšanje uslova rada novinara.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|