Projekat podržali
Sponzori mreže
|
RT Kragujevac istupio iz ANEM-a
|
|
|
Objavljeno : 24.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Upravni odbor Javnog preduzeća Radio televizija Kragujevac (RTK) odlučio je 24. oktobra da istupi iz Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) čiji je član od 1997. godine, da bi prerasla u regionalni javni servis. Direktorka RTK Jovanka Marović je izjavila agenciji Beta da je ANEM, kao organizacija, protiv te inicijative. Ovo je treća članica koja posle skoro 15 godina napušta Asocijaciju. Radio Antena M iz Podgorice je dobrovoljno napustio mrežu u oktobru 1998. dok je Radio Smederevo napustio ANEM posle odluke lokalne vlasti SPS-a. Predsednik Asocijacije Saša Mirković ocenio je za EurAktiv da su regionalni centri politički projekat.
Direktorka RTK Jovanka Marović je izjavila da RTK teži da sadržajima i načinom poslovanja ostvari status regionalnog javnog servisa i da se za to zalaže od 2007. godine, kroz takozvanu kragujevačku inicijativu zajedno sa medijima RTV Niš, RTV Pančevo, i RTV Novi Pazar.
"ANEM je, kao organizacija, protiv te inicijative tako da mi, uz svo uvažavanje svih stanica koje i dalje posluju u okviru ANEMA, ne vidimo više mogućnost za ostvarivanje svog interesa", rekla je Marović.
Direktorka kragujevačke televizije je u obrazloženju odluke navela da su od privatizacije 2007. godine, a potom i gašenja većine medija koji su do tada poslovali u sistemu javnih preduzeća, komercijalne radio i tv stanice većinom članice ANEM.
"Pošto se interesi, način poslovanja i programski sadržaj komercijalnih medija u značajnoj meri razlikuju od radio i tv stanica koje su još u statusu javnih preduzeća, a realno su organizovane kao javni servisi, smatramo da sopstvene težnje i interese više nismo u mogućnosti da ostvarimo u okviru ANEM", stoji u obrazloženju.
"Nije iznenađenje da je RTK istupio iz članstava. Razlozi su najviše vezani za dijameteralno suprotne poglede na tzv. Kragujevaču inicijativu o formiranju regionalnog centra", kazao je Mirković.
Asocijacija i kragujevačka medijska kuća se "već dugo razmimoilaze", a vrhunac neslaganja je nastao kad se ANEM distacnirao od medijske strategije koja je predvidela mogućnost formiranja regionalnih centara, dodao je on.
"Mi nismo hteli da ih izbacimo iz člansta. Očito je procena RTK bila da je nivo međusobnog nerazumevanja dostigao nivo da ne mogu da ostanu naša članica u budućnosti", rekao je Mirković ističući da je to redak primer istupanja iz Asocijacije.
Regionalni javni servisi su "politički projekat" što potvrđuje činjenica da se ta inicijativa pojavljuje uporedo sa idejom o regionalizaciji Srbije, dodao je Mirković.
"Voleo bih da verujem da politički razlozi nisu iza ove priče, ali ideja formiranja regionalnih centra je prilično politizovana i koincidira sa projektom regionalizacije", ocenio je predsednik ANEM-a.
Mirković je rekao da ANEM i dalje misli da je "RTK jedna od najboljih regionalnih stanica", ali ostaje pri stavu da je privatizacija medija nužnost.
On je ocenio kao "iluzorna" očekivanja promotera ideje o regionalnim centrima da će biti novca za finansiranja tih servisa u trenutku "kad se traži novac za RTS". "Nijedna stanica ne može da bude povlašćena u odnosu na privatne ili koje su privatizovane, već sve moraju da imaju istovetne uslove, naročito u krizi", zaključio je Mirković za EurAktiv Srbija.
ANEM-ovo članstvo čine 37 punopravnih i 49 pridruženih članova - osnivača preko ukupno 100 TV i radio stanica širom Srbije, a članstvo se i dalje proširuje. Asocijacija okuplja samo stanice koje imaju dozvolu za emitovanje programa (skoro četvrtina svih legalnih emitera u Srbiji), uglavnom lokalne i regionalne.
Izvor: EurActiv.rs, Beta
Foto:Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|