Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Potrebno brže povlačenje države iz medija
|
|
|
Objavljeno : 04.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Saša Mirković izjavio je 3. marta da ne postoji politička volja za brže povlačenje države iz medija. Komentarišući Nacrt zakona o javnom informisanju, on je rekao i da je prisustvo predstavnika EU i OEBS-a u radnoj grupi za izradu medijskih zakona neka vrsta garancije da će rešenja iz ovog zakona vezana za vlasništvo u medijima dobiti zeleno svetlo iz Brisela, što je jedan od ključnih uslova za usvajanje zakona. Nacrtom zakona o javnom informisanju predviđeno je da država 1. januara 2014. godine potpuno prestane da finansira medije i da se posle toga pređe na projektno finansiranje.
"Voleo bih da su Nacrtom zakona o javnom informisanju rokovi za povlačenje države iz medija još kraći, ali plašim se da za to ne postoji politička volja. Izgubljeno je dragoceno vreme od godinu i po dana od donošenja Medijske strategije", rekao je Mirković agenciji Beta.
Mirković, koji je posmatrač u radnoj grupi za izradu medijskih zakona, istakao je da su njemu kao predstavniku privatnog medija, Radiotelevizije B 92, razumljivi zahtevi privatnih medija koji traže istovetne i fer uslove za sve aktere na medijskom tržištu.
"Ključno je da proces privatizacije počne trenutkom usvajanja ovog zakona, čime bi se izbegao scenario po kojem bi se izbegla rešenja koja donosi zakon. Potpuni prelazak na projektno finansiranje kao jedini oblik finansiranja od početka naredne godine biće znak da stvari idu u dobrom smeru", rekao je Mirković.
Upitan da li je tokom saradnje u pripremi zakona stekao utisak da država ima iskrenu nameru da se povuče iz vlasništva u medijima i da prekine direktno finansiranje nekih medija, Mirković je odgovorio da misli da su predstavnici Ministarstva kulture i informisanja spremni da se saglase sa sugestijama stranih stručnjaka koje su angažovali Evropska komisija i OEBS.
"Angažman predstavnika EU i OEBS-a mi za sada deluje kao neka vrsta garancije da će rešenja iz ovog zakona vezanih za vlasništvo u medijima dobiti zeleno svetlo iz Brisela, što je jedan od ključnih uslova za usvajanje zakona", rekao je Mirković.
On je naveo da su najvažnije novine predviđene nacrtom zakona izlazak države iz medijskog vlasništva i uvođenje projektnog finansiranja kao jedinog oblika zaštite i promocije javnog interesa, kao i sprečavanje medijske koncentracije i podrška daljem jačanju samoregulacije u medijskoj sferi.
Dodao je da nacrt u najvećoj meri odražava načela koje je svojevremeno promovisala Medijska strategija.
"Pozitivni aspekt zakona jeste to što promoviše proces privatizacije medija bez davanja podrške onim političko-medijskim projektima koji bi pod okriljem takozvanih regionalnih javnih servisa imali za cilj da zapravo izbegnu privatizaciju i da ostanu na budžetskim jaslama. Bitno je da je najavljenim zakonskim rešenjem podržan stav Medijske zajednice da regionalni javni servisi ne bi trebalo da budu zastupljeni u Medijskoj strategiji", naveo je Mirković.
Mirković je naveo da, imajući u vidu da se radnoj grupi priključio ispred Medijske koalicije u poslednjoj fazi rada na tekstu nacrta zakona, žali što neki delovi zakona deluju nepotrebno prenormirano i ograničavajuće po medijske poslenike.
"Naš uslov za ulazak u radnu grupu jeste da pored predloga nacrta teksta zakona budu objavljeni i naši komentari i sugestije za poboljšanje teksta zakona. Nadamo se da će neke od tih naših sugestija biti usvojene, čime će se tekst zakona poboljšati u skladu sa standardima 21. veka", rekao je Mirković.
On je dodao da veruje da će tome doprineti i predstojeća javna rasprava.
"Nadam se da javna rasprava neće prerasti u nepotrebnu političko-medijsku bitku koja će nam umesto poboljšanja teksta zakona doneti nepotrebno zaoštravanje na osnovu prevaziđenih rešenja neutemeljenih u realnosti, za koja naši prijatelji iz Evropske unije odavno nemaju nikakvo razumevanje", rekao je Mirković.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o javnom informisanju počeće u utorak skupom u Novom Sadu, a predviđeno je održavanje sličnih skupova i u Nišu, Novom Pazaru i Beogradu.
Izvor: Beta
Foto: Tanjug.rs
Povezani sadržaj
|
|
|