Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Kablovski operateri i sloboda medija    

Objavljeno : 09.06.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

Katastrofalne poplave koje su u maju pogodile Srbiju podstakle su polemiku o čitavom nizu važnih društvenih tema, među kojima su i sloboda medija i pravo na slobodu informisanja. Tokom trodnevne žalosti zbog žrtava poplava u središtu medijske pažnje našli su se kablovski operateri, koji su odlučili da privremeno ukinu emitovanje kanala zabavne sadržine. Ova odluka izazvala je negodovanje mnogih građana, a tim povodom reagovala su i novinarska udruženja, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, kao i regulatorno telo Republička radiodifuzna agencija (RRA).

 

Piše Valentina Bulatović, novinarka agencije Beta


Vodeći privatni kablovski operater SBB objasnio je da je ponuda televizijskih kanala tokom trodnevne žalosti od 21. do 23. maja usklađena sa Zakonom o obeležavanju Dana žalosti i preporukom RRA. Emitovani su samo kanali sa  programom “prigodne sadržine”, u koje, prema proceni SBB-a, spadaju domaći kanali koji imaju dozvole RRA, neki od dokumentarnih kanala, informativni, dečji i sportski kanali. Privremeno je bilo obustavljeno emitovanje kanala s humorističkim, zabavnim, folklornim i muzičkim programom, kao i filmskih kanala, budući da, kako je objašnjeno u SBB-u, operater ne može da utiče na njihovu uređivačku politiku, niti može znati da li će sadržaj tih kanala biti u skladu s preporukom.

 

Pravo na slobodu informisanja

 

Prema aktuelnim podacima specijalizovane agencije za istraživanje gledanosti televizije Nielsen Audience Measurement, 60 odsto domaćinstava u Srbiji gleda samo kablovsku televiziju, pa ako se neki kanal ukloni sa kabla, dve trećine stanovništva ne može da je gleda.

 

Nezadovoljni korisnici usluga kablovske distributivne mreže ocenili su da ukidanje inostranih kanala predstavlja uskraćivanje prava na slobodu informisanja. Na društvenim mrežama, poput fejsbuka i tvitera, mogli su se pročitati komentari da je građanima uskraćena mogućnost da u vanrednoj situaciji biraju izvore informacija o katastrofi koja je zadesila Srbiju i region, te da su gledaoci “osuđeni” da prate samo domaće kanale, koji “emituju jedne te iste vesti tokom celog dana”.  Bilo je i onih koji su od operatera tražili da im za ta tri dana nadoknade novac koji su uplatili za gledanje kablovske televizije.

 

Oštro je reagovalo i Udruženje novinara Srbije (UNS) koje je navelo da je zaprepašćeno odlukom kablovskih operatera, ironično ocenivši njihov potez kao “višak revnosti”, “proizvoljno tumačenje preporuke RRA”, pa čak i kao „zloupotrebu monopolskog položaja i kartelskog udruživanja kablovskih distributera“. Istovremeno, ocenjujući da su kablovski operateri privremenim ukidanjem kanala prekršili odredbe Zakona o javnom informisanju i primenili cenzuru, UNS je od njih zatražio da „obračunaju zakinuti novac koji su kršenjem ugovora s korisnicima usluga protivpravno stekli, da ga vrate građanima ili, ukoliko to korisnici prihvate, uplate kao humanitarnu pomoć za ugrožene poplavama“.

 

Na molbu da prokomentarišu zahtev UNS-a, u SBB-u su prvobitno odgovorili da ne odustaju od svoje odluke i zamolili korisnike za razumevanje. „Iako razumemo neke od naših korisnika kojima nedostaju pojedini kanali iz redovne ponude, tokom tri Dana žalosti, iz poštovanja prema žrtvama, njihovim porodicama i prijateljima ponudu televizijskih kanala prilagodili smo Zakonu o obeležavanju Dana žalosti i preporuci Republičke radiodifuzne agencije“, rečeno je tom prillikom u SBB-u. Kako je naveo taj kablovski operater, emitovanje humorističkih, zabavnih i sadržaja sa zabavnom i narodnom muzikom prekinuto je uz obaveštenje i u dogovoru s rukovodiocima televizijskih kanala čiji program SBB emituje.

 

Neprihvatljivo objašnjenje

Background

Usluge distribucije medijskih sadržaja u Srbiji trenutno pružaju 92 provajdera, bilo putem kablovske distributivne mreže (70% pretplatnika), bilo korišćenjem IPTV tehnologije (16%), bilo putem satelitske distributivne mreže DTH (14% pretplatnika). Kako je navedeno u izveštaju Ratela, distributeri medijskih sadržaja su u 2013. ostvarili ukupan prihod od 116,81 miliona evra. Broj pretplatnika je bio 1.552.514 (21,26%).

 

Ubrzo se oglasio i poverenik za informacije Rodoljub Šabić, koji je pozvao RRA da otkloni dileme u vezi s prekidanjem emitovanja pojedinih kanala tokom trodnevne žalosti. Šabić je naveo da je objašnjenje operatera da su emitovanje kanala obustavili 'u skladu s instrukcijama dobijenim od RRA' za veliki broj korisnika neprihvatljivo, budući da u velikom delu kablovski programi nisu ni na koji način u suprotnosti s onim što preporuka RRA sugeriše”.

 

Inače, RRA je uoči trodnevne žalosti izdala obaveštenje radijskim i televizijskim emiterima, u kojem je navedeno da umesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih sadržaja sa zabavnom i narodnom muzikom, emituju muziku i emisije prikladne danu žalosti“. „Preporuka RRA mogla se odnositi, i ubeđen sam, odnosila se na potrebu organizovanja i emitovanja programa koji bi bio u skladu s odlukom Vlade o proglašenju trodnevne žalosti u Srbiji, odnosno s atmosferom žalosti zbog posledica tragičnih događaja, a ni u kom slučaju ne na ukidanje kompletnih programa“, naveo je poverenik.

 

Preporuka RRA zasnovana je na Zakonu o obeležavanju dana žalosti koji propisuje prava i obaveze radiodifuznih organizacija, odnosno onih koji emituju program. Kablovski operateri, koji televizijski program distribuiraju, ne spominju se u ovom zakonskom aktu.

 

Nakon Šabićevog oglašavanja, reagovao je Savet Republičke radiodifuzne agencije (RRA), koji je saopštio da nijednom svojom odlukom nije ograničio ili preporučio kablovskim operaterima u Srbiji da iz svoje ponude isključe programe koji se emituju iz inostranstva. Savet RRA je održao hitnu telefonsku sednicu i odlučio da obavesti kablovske operatere da emitovanje stranih kanala u vreme dana žalosti ne predstavlja kršenje zakona. Savet RRA je naveo da razume i uvažava odluku većine kablovskih operatera, koju su verovatno doneli vođeni ličnim osećajem zajedničke nesreće a ne tumačenjem zakona, ali da neće uticati na njihove odluke i poslovnu politiku.

 

Tek nakon saopštenja Saveta RRA kablovski operater SBB je odlučio da ipak vrati sve ukinute programe, izuzev muzičkih. Da su se našli u neprilici govori i saopštenje koje je pratilo promenu odluke: „Izvinjavamo se gledaocima koji pojedine sadržaje neće smatrati adekvatnim za emitovanje tokom Dana žalosti. Izvinjavamo se i onima koji nisu bili u prilici da prate celokupnu našu ponudu kanala do sada“. Operater IKOM nije ponovo uključio kanale, a u toj kompaniji je rečeno da niko od nadležnih nije prisutan da prokomentariše odluku RRA.

 

Dileme u kablovskom distributivnom sistemu

 

Slična dilema postojala je i 2009. godine, kada je zbog smrti patrijarha Pavla proglašena trodnevna žalost u Srbiji. I tada su kablovski operateri u Srbiji isključili pojedine inostrane kanale, rukovodeći se nejasnim kriterijumima. Među kanalima čije je emitovanje privremeno ukinuto bili su i prvi i drugi program Hrvatske radio-televizije (HRT), što je izazvalo negodovanje javnosti. Tom prilikom oglasila su se udruženja, institucije i političke stranke hrvatske zajednice, optužujući kablovske operatere da krše manjinska prava, odnosno prava na informisanje na maternjem jeziku. Predstavnici hrvatske zajednice naveli su u otvorenom pismu, upućenom na adrese više državnih zvaničnika, da je HRT “jedini javni servis koji je skinut s programa”, te da je “stavljen u isti rang kao i komercijalne televizije, poput MTV-a i Fashion TV-a”.
Pometnju u kablovskom distributivnom sistemu izazvala je i predizborna tišina sredinom marta ove godine Republička radiodifuzna agencija utvrdila da su televizije BN i OBN prekršile predizbornu tišinu, zbog čega je naložila kablovskim operaterima da ta dva programa isključe iz svoje ponude na dva sata. Televizije BN i OBN proizvode program u Bosni i Hercegovini, a u programskoj su ponudi 12 kablovskih operatora iz Srbije. Tokom izborne tišine televizijski i radio emiteri su u obavezi da poštuju član 5 stav 3 Zakona o izboru narodnih poslanika i Opšte obavezujuće uputstvo radio i televizijskih stanica (emitera) u predizbornoj kampanji za lokalne, pokrajinske i republičke izbore, izbore za predsednika Republike i izbore za Nacionalne savete nacionalnih manjina.

 

Monopol na tržištu

 

Pored dva državna operatera, Telekoma i Pošte, usluge kablovske distribucije kanala vrše i privatni opetateri. Lider među njima je SBB, iza kojeg stoji velika multinacionalna korporacija. Od inostranih operatera tu je i IKOM, ali on gubi tržišne pozicije. Direktor Konferencijskog centra “Danas” Željko Pantić predviđa da će doći do ukrupnjavanja tržišta i formiranja tri velika bloka: Telekoma, Pošte i SBB-a. “Takva situacija otvara beskrajne mogućnosti zloupotrebe, jer će ova tri operatera imati mogućnost da stavljaju i skidaju TV kanale po volji, što stvara okvir za cenzuru i autocenzuru kakve nije bilo ni u komunizmu. Neko može, pritiskom na dugme, da ukloni televiziju, pod izgovorom da se ne uklapa u poslovne interese kablovskih operatera”, upozorava Pantić.

 


This publication has been produced with the assistance of the European Union. The contents of this publication are the sole responsibility of Osservatorio Balcani e Caucaso and its partners and can in no way be taken to reflect the views of the European Union. The project's page: Safety Net for European Journalists.A Transnational Support Network for Media Freedom in Italy and South-east Europe

.

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA