Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Opet dozvoljen genetski modifikovan kukuruz u Francuskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.11.2011. |
|
|
|
|
|
|
Državni savet Francuske 28. novembra je poništio suspenziju gajenja genetski modifikovanog kukuruza američke firme Monsanto. Ta pobeda američke firme, postignuta na osnovu odluke Evropskog suda pravde da francuska zabrana nije valjano zasnovana, biće kratkog veka. Ministarstvo poljoprivrede odmah je najavilo da će pronaći način da spreči gajenje Monsantove kulture. U EU je dozvoljeno gajenje dve genetski modifikovane kulture, a zemlje članice ne mogu da zabrane njihovo uzgajanje, ali mogu da ga suspenduju uz adekvatne argumente kojima se potkrepljuje zabrinutost za zdravlje i bezbednost ljudi.
Evropski sud pravde na osnovu toga je francusku zabranu vratio državnom pravosuđu na ponovo razmatranje, sa obrazloženjem da nije dobro zasnovana, a najviša upravna instanca, Državni savet, poništio je suspenziju. "Na osnovu odluke Evropskog suda pravde, Državni savet ističe da je ministar poljoprivrede nije imao nadležnost za takve odluke, nakon što nije dokazao posebno visok nivo rizika za zdravlje ili živornu sredinu", navodi se u saopštenju.
Ministar poljoprivrede Brino le Mer (Bruno Le Maire) odmah je kazao da će vlada "razmotriti sve načine da se ne uzgaja kukuruz Monsanto 810". On je naveo i da nije "iznenađen" tom odlukom.
Kako je istakao, vlada se ne slaže sa gajenjem te kulture, jer i dalje ima "isuviše neizvesnosti" kada je reč o posledicama uzganjanja na životnu sredinu.
Background Mnoge evropske zemlje među kojima su Nemačka i Francuska su zbog neizvesnosti o eventualnim posledicama za zdravlje i životnu sredinu suspendovale uzgajanje Monsantovog kukuruza. Dva genetski modifikovana proizvoda smeju se uzgajati u EU - kukuruz MON810 u Španiji, Portugaliji, Češkoj i Slovačkoj i krompir Amflora nemačke firme BASF u Nemačkoj i Švedskoj. Tim kulturama zasejano je malo više od 100.000 hektara.
Potrošači u EU, međutim, uvek imaju izbor da li hoće da kupuju namirnice koje sadrže genetski modifikovane organizme, jer se samo namirnice u koje je slučajno uneto do 0,9% genetski modifikovanih organizama ne moraju se obeležavati kao proizvodi koji sadrže genetski modifikovane elemente.
Zakonom o genetički modifikovanim organizmima u Srbiji, usvojenom 2009.godine. zabranjeni su i prodaja genetski modifikovanih organizama, i gajanje takvih kultura u komercijalne svrhe.
Ova reakcija je u skladu sa ranijom najavom vlade. Naime, odmah nakon što je Evropski sud pravde početkom septembra vratio Francuskoj ovo pitanje na ponovno razmatranje, uz ocenu da odluka nije zasnovana na prihvatljivim pravnim kriterijumima, vlada je navela da će usvojiti "novu zaštitnu klauzulu" u slučaju da se suspenzija ukine.
Ekološka organizacija Grinpis (Greenpeace) i udruženje seljaka pozvali su vladu da brzo pronađe način da zabrani uzgajanje genetski modifikovanog kukuruza, dok je udruženje proizvođača semena pozvalo na slobodu gajenja te kulture. "Loptica je u dvorištu vlade, koja sada treba ponovo da zabrani uzgajanje kulture Mon 819, na odgovarajući pravni način", reagovao je Grinpis. Direktor kampanja francuskog ogranka te organizacije Silven Tardi (Sylvain Tardy) rekao je da "ukoliko vlada ne učini ono što je nophodno, uspostavljanjem nove zabrane, postoji rizik da se već na proleće genetski modifikovani organizmi ponovo gaje" na poljima Francuske.
Sindikat poljoprivrednika Seljački savez takođe je pozvao vladu da "hitno" uvede novi moratorijum na gajenje genetski modifikovanog kukuruza Monsanta.
Jedno udruženje francuskih semenara IBV ima drugačiji stav. Ono je pozvalo vladu da omogući poljoprivrednicima slobodu da gaje genetski modifikovane kulture u Francuskoj". Oni su se pozvali na to da semenarima treba stabilnost i jasan pregled situacije da bi nastavili investicije u Francuskoj i sprovodili efikasna istraživanja.
U EU mogu da se gaje samo dve genetski modifikovane kulture - Monsantov kukuruz i krompir Amflora nemačke kompanije BASF. I one se, međutim, gaje samo u nekoliko zemalja.
U pripremi su i propisi koji će zemljama članicama omogućiti da ne samo supspenduju, već i zabrane uzgoj genetski modifikovanih kultura.
Izvor: EurActiv.rs i AFP
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|