Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ignorisanje regulative koči energetsku efikasnost
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Najveća prepreka za razvoj tržišta energetski efikasnih usluga širom sveta, uključujući EU, Indiju, Kinu i SAD, jeste neprimenjivanje postojeće regulative, pokazala je studija koju je uradio Ekonomist intelidžens junit (Economist Intelligence Unit, EIU) za neprofitnu Globalnu mrežu za performanse u građevinarstvu. Sektor nekretnina i građevinarstva učestvuje u globalnoj emisiji ugljen dioksida sa 40% i, dok zemlje širom sveta nastoje da odvoje privredni rast od potrošnje energije, kompanije moraju sve više da se bave renoviranjem postojećih zgrada kako bi se smanjila štetna emisija.
U studiji EIU "Energetska efikasnost i štednja enerfije: pogled sa građevinskog sektora" ukazuje se da u regulativi postoji mnogo podsticaja za obnovu zgrada da bi bile energetski efikasne ali da nedostaju odredbe koje će obezbediti da se zakoni i primenjuju.
Kompanije iz sektora nekretnina i one koje pružaju usluge sa polja energetske efikasnosti pozdravljaju zakone u toj oblasti jer treba da pomognu rast investicija. Pri tome sektor biznisa daje prednost globalno usklađenim zakonima o energetskoj efikasnosti a većina ispitanih na sektoru (68%) smatra da su porezi na emisiju ugljen dioksida do sada bili od pomoći.
Ipak, gotovo 40% direktora kompanija sa sektora nekretnina i građevinarstva obuhvaćenih istraživanje EIU žali se da je neprimjenivanje propisa glavna prepeka za ulaganja u energetsku efikasnost.
"Da bi se stvari odvijale brže, vlade moraju da insistiraju na obavezi poštovanja propisa (o energetskoj efikasnosti) ili da kažnjavaju", rekao je u istraživanju direktor Hilton vorldvajda (Worldwide) za azijsko-pacifički region Kenet Fong (Kenneth).
Rezultati studije istraživačkog dela britanskog magazina Ekonomist pokazali su da je od značaja za unapređenje energetske efikasnosti i dalje unapređenje postojeće regulative. Anketirani direktori smatraju da treba početi redefinisanje "zelene" gradnje, kako bi se stvorili zajednički standardi.
Istovremeno sedam od deset ispitanih direktora u EU, SAD, Indiji i Kini uviđa koristi zakona o energetskoj efikasnosti za građevinski sektor. Kako se navodi u studiji, poštovanje propisa o energetskoj efikasnosti ne služi samo kako mera za zaštitu čovekove okoline, već je i sredstvo da kompanije poprave bilanse.
Studija EIU pokazala je da troškovi za povećanje energetske efikasnosti predstavljaju relativno mali deo operativnih rashoda kompanija koje nisu preterano zainteresovane da plasiraju kapital u dugoročne investicije. Direktori tradcionalno, kako se pojašnjava, više brinu o kratkoročnim dobicima za kompaniju a kod ulaganja u energetsku efikasnost period povraćaja je dug.
Iz istraživanja proizilazi i da kompanije sa sektora nekretnina i građevinarstva ulaganja u energetsku efikasnost sve češće ugrađuju u razvojne strategije jer troškovi za to spadaju u one koji se mogu kontrolisati.
"Direktori firmi sa sektora nekretnina ne mogu da kontrolišu stavke poput poreza koji kompanija plaća ili osiguravajućih premija ili cene zakupa zemljišta", kaže potpredsednik Sajmon properti grupe (Simon Property Group), jedne od najvećih u svetu na sektoru nekretnina. On dodaje da kada se sa strane ostave troškovi koji se teže kontrolišu i pažnja usmeri na one koji se mogu kontrolisati, rashodi za energiju predstavljaju veliki deo onih koji se mogu držati pod kontrolom.
Energetsku efikasnost čak 69% ispitanih direktora kompanija u svetu koristi za ublažavanje rizika. Oni naime smatraju da je pitanje trenutka kada će tržište shvatiti korist od "zelene" gradnje i tada će oni koji već sada preduzimaju mere za povećanje energetske efikasnosti biti u prednosti, posebno ako cene energije nastave da skaču, kako se očekuje.
"U mnoštvu rizika, od cena energije, preko promene tražnje na tržištu, do izgleda za buduće izmene propisa zbog klimatskih promena, kompanije energetsku efikasnost vide kao oruđe u upravljanju rizikom, što pokazuje da ulaganja u tu oblast razmatraju u širem strateškom kontekstu", zaključuje se u studiji.
Izvor: Euractiv.com
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|