Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Uskršnja čokoladna jaja pretnja za prašume
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Tri vodeće evropske fabrike čokolade su na poslednjem mestu kada je u pitanju doprinos ekologiji i očuvanju prašuma, pokazuje rangiranje čokoladnih uskršnjih jaja prema sadržaju palminog ulja. Rangiranje je odgovor na pretnju koju neodrživa proizvodnja palminog ulja predstavlja za prašume i ljude koji zavise od šuma. Cilj kampanje je da podstakne potrošače da kupuju od najbolje rangiranih proizvođača i poveća ekološku odgovornost kompanija da koriste održive izvore palminog ulja. Evropski zakoni do decembra 2014. ne obavezuju kompanije da naznače koji proizvodi sadrže palmino ulje.
Dobrotvorna Rejnforest fondacija u Velikoj Britaniji (Rainforest Foundation UK) i britanski časopis "Etički potrošač" (Ethical Consumer) rangirali su više od 70 vrsta čokoladnih uskršnjih jaja. Svakom proizvođaču je dodeljen "etički skor", od 1 za najlošijeg do 20 za najboljeg, na osnovu toga da li njihova kompanija koristi palmino ulje, ima bitne političke izjave i da li je član Okruglog stola o održivom palminom ulju (RSPO).
Najbolji proizvod na listi je britanska "Božanstvena Čokolada" (Divine Chocolate), sa ocenom 20, koja ne sadrži nimalo palminog ulja, dok je najgore ocenjen Ferero (Ferrero), proizvođač Kinder jaja, Kinder čokolade i ostalih Kinder proizvoda (1).
Mars, koji proizvodi čokoladice Snikers, Milkivej, Baunti i Tviks ima ocenu 7, a gora od njega je kompanija Kraft, proizvođač čokolada Milka i Toblerone (ocena 3). Čak nulu ili minus 1 su dobile kompanije Lint (Lindt), Torntons (Thorntons) i Džilijan (Guylian).
Nestle (Nestlé), najveća svetska prehrambena kompanija, dostigla je srednji nivo i zaradila ocenu 10.
"Ovo je povoljno vreme da se podigne svest javnosti da postoje izbori, da mogu da donose odluke koje mogu imati značajan uticaj na životnu sredinu," izjavio je Sajmon Kaunsel (Simon Counsell), direktor Fondacije Rainforest u Britaniji.
Ogromne oblasti prašuma su uništene u Indoneziji, Centralnoj Africi i drugim oblastima kako bi se napravilo mesta za plantaže palminog ulja, a planira se i proširenje na prašume u slivu reke Kongo. Palmino ulje se koristi kao izvor biogoriva kao i u namirnicama.
Svetski institut za resurse u Vašingtonu procenjuje da je Indonezija izgubila više od 40 % svojih prašuma od 1950. do 2000. godine i da je tempo čišćenja u porastu, iako je vlada preduzela mere da se ograniči proizvodnja palminog ulja.
Potrošači nisu svesni sadržaja palminog ulja, prema rečima vođa kampanje, zbog trenutnih zakona etiketiranja. Palmino ulje je ključni sastojak u mnogim proizvodima - uključujući čokoladu i keks - ali evropski zakoni do decembra 2014. ne obavezuju kompanije da naznače koji ih proizvodi sadrže.
Aktuelni propisi Evropske unije dozvoljavaju kompanijama da palmino ulje uvrste u biljno ulje, ali predložene izmene propisa o evropskim informacijama o hrani će zahtevati od proizvođača da naznače specifično ulje koje koriste, uključujući i palmino, prema navodu dnevnika Gardijan (Guardian).
Određeni broj kompanija je već počeo sa sprovođenjem ovih promena.
"Etički izbori"
Organizacije se nadaju da će uz pomoć čokoladnih jaja kao tradicionalnog Uskršnjeg poklona ubediti potrošače da naprave "etički" izbor, i svojom odlukom se suprotstave uništavanju prašuma.
"Potrošačka snaga može da sačuva prašume Konga, koje su ugrožene od proizvodnje palminog ulja. Ovog Uskrsa tražimo od ljubitelja čokolade da kupuju čokoladna uskršnja jaja onih firmi koje smo ocenili da imaju etički odgovoran stav o ovom kritičnom pitanju", rekao je za Gardijan Tim Hant (Tim Hunt), jedan od direktora "Etičkog potrošača".
Rejnforest Fondacija sastavlja bazu podataka o sadržini palminog ulja u svim čokoladama Britanije, koja će biti objavljena na internet stranici do kraja godine. Oni planiraju da prošire bazu podataka na sve prehrambene proizvode koji sadrže palmino ulje, uključujući peciva, kolače i pojedina gotova jela, sa ciljem podizanja svesti potrošača o ekološkim i socijalnim posledicama neodrživosti palminog ulja.
Veliki broj drugih proizvoda, uključujući i kozmetiku i farmaceutske proizvode takođe koriste palmino ulje."Svako treba da odigra svoju ulogu u prevazilaženju ovog problema", rekao je Kaunsel.
Izvor: EurActiv.com, EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|