Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Saobraćajno zagađenje u vezi sa dijabetesom kod dece
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.04.2015. |
|
|
|
|
|
|
Visok nivo zagađenja vazduha finom prašinom može da uveća rizik od dijabetesa tipa 1 kod dece, pokazalo je novo istraživanje nemačkih naučnika. Dijabetes tipa 1 se kod male dece koja žive u veoma zagađenim gradovima javlja tri godine ranije nego kod vršnjaka iz manje zagađenih sredina. Ta bolest je najraširenija hronična bolest kod dece i mladih u svetu. Procenjuje se da je devet od deset građana Evropske unije izloženo nekim od najštetnijih zagađivača atmosfere a zagađenje sitnim česticama još ranije je dovedeno u vezu i sa većom verovatnoćom umiranja od respiratorih i srčanih bolesti.
Faktori iz životne sredine takođe deluju na razvoj bolesti (dijabetes tipa 1) kod dece, utvrdili su naučnici sa Instituta za istraživanje dijabetesa Centra Helmholc (Helmholtz) u Minhenu.
"Naši rezultati pokazuju da izloženost zagađivačima koji potiču iz saobraćaja ubrzava razvoj dijabetesa tipa 1", istakli su autori izveštaja dodajući da podaci ukazuju da se rezultati odnose samo na veoma malu decu.
Istraživači su analizirali podatke iz Bavarskog registra dijabatesa o 671 mladom pacijentu sa dijabetesom tipa 1 prikupljene između aprila 2009. i maja 2013. godine.
U središtu istraživanja bilo je poređenje vremena postavljanja dijagnoze kod male dece sa vremenom kontakta sa različitim zagađivačima vazduha u njihovoj okolini. Uzorci krvi pacijenata testirani su takođe na različite inflamatorne pokazatelje u vreme postavljanja dijagnoze.
Uzeti su u obzir i drugi faktori, poput istorije dijabetesa u porodici deteta, obrazovnog nivoa roditelja i detetovog indeksa telesne mase.
Veći rizik u gradovima
Minhenski naučnici utvrdili su da se kod male dece iz gradskih sredina u kojima je vazduh veoma zagađen zbog saobraćaja dijabetes tipa 1 javlja u proseku tri godine ranije nego kod vršnjaka koji žive u manje zagađenim sredinama.
Background Kako se procenjuje, 90% građana Evropske unije izloženo je nekim od najštetnijih zagađivača atmosfere i to na nivou koji Svetska zdravstvena organizacija smatra opasnim.
Direktiva o kvalitetu vazduha iz 2008. treba da uobliči i oživi evropsku regulativu o zagađenju i standardima kvaliteta vazduha. Ta direktiva se još razmatra.
Članice EU direktivom se obavezuju da do 2020. u odnosu na nivo iz 2010. za oko 20% smanje izloženost građana finoj prašini i srednje velikim česticama.
Evropska komisija ukupne troškove u zdravstvu povezane sa zagađenjem vazduha procenjuje na između 330 i 940 milijardi evra godišnje.
Oni takođe ne smatraju verovatnim da drugi faktori tipični za život u gradu mogu da doprinesu vezi između dijabetesa i mesta boravka.
"Naši rezultati nezavisni su od stepana urbanizacije u analiziranim područjima", navode istraživači i ističu da rezultati ukazuju da su zagađivači odgovorni za uočenu vezu a ne različiti načini života u gradovima ili više temperature u urbanim sredinama.
Dijabetes tipa 1 najraširenija je hronična bolest kod dece i mladih i godišnje se širom sveta otkrije 65.000 novih slučajeva pri čemu se godišnja stopa rasta procenjuje na 3%.
Samo u Nemačkoj, piše Euraktiv Nemačka, svake godine otkrije se 2.100 do 2.300 novih slučajeva među decom i tinejdžerima do 14 godina starosti.
Zagađenje vazduha - najveći rizik za zdravlje
Smog i zagađenje vazduha izazvano saobraćajem znatno uvećavaju rizik za mnoge bolesti, uključujući rak, plućne bolesti, srčane.
Prema novima podacima Evropske agencije za životnu sredinu (EEA), fine čestice u vazduhu krivac su za oko 430.000 preuranjenih smrti u Evropskoj uniji. Toj opasnosti se ne vidi kraj, uprkos merama poput uvođenja zabrane vožnje ili strožih pravila za industriju.
Svetska zdravstvena organizacija je zagađenje vazduha klasifikovala kao najveću pretnju za zdravlje ljudi povezanu sa čovekovom okolinom i procenjuje se da godišnje zbog zagađenja vazduha umre sedam miliona ljudi.
Kako navodi Euraktiv Nemačka, u toj zemlji se kao efikasno pokazalo filtriranje grubljih čestica ali nivo manjih, lebdećih čestica, takozvane fine prašine, u emisiji štetnih gasova raste. Glavni izvori fine prašine su industrija, peći za grejanje, motori i poljoprivreda.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|