Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Promene klime najviše brinu Francuze, najmanje Poljake
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.12.2015. |
|
|
|
|
|
|
Većina ljudi u svetu smatra da su promene klime ozbiljan problem i čak tri četvrtine ispitanika iz 40 zemalja podržava ideju da se njihovi lideri na konferenciji UN o klimatskim promenama obavežu da će ograničiti emisiju gasova sa efektima staklene bašte. Promene klime najmanje brinu zemlje najveće zagađivače a najviše one koje trpe posledice u vidu poplava, suša, podizanja nivoa mora. Takođe, od klimatskih promena više strahuju žene nego muškarci i više mlađa generacija nego starija. Da su klimatske promene ozbiljan problem smatra više od polovine Francuza i samo petina anketiranih Poljaka.
Istraživanje Centra za istraživanja Pju (Pew) sa sedištem u Vašingtonu pokazalo je da 51% ispitanika širom sveta smatra da su već pogođeni promenama klime dok 28% očekuje da će ih pogoditi u narednih nekoliko godina.
Zbog klimatskih promena najmanje su zabrinuti građani u SAD i Kini, zemljama emiterima najveće količine ugljen dioksida, jednog od gasova koji greju planetu.
Istovremeno su klimatske promene mnogo veća briga za žitelje u Latinskoj Americi i Africi, u zemljama koje najviše trpe zbog rasta globalne temperature.
Među članicama Evropske unije obuhvaćenih istraživanjem, u Francuskoj je najviše a u Poljskoj najmanje građana koji misle da globalne klimatske promene predstavljaju veoma ozbiljan problem.
Da su klimatske promene ozbiljan problem u Francuskoj smatra 56% ispitanika, Italiji i Nemačkoj po 55%, Španiji 53%, Velikoj Britaniji 41% a u Poljskoj samo 19%. Pri tome je u poređenju sa istraživanjem iz 2010. u Francuskoj procenat veoma zabrinutih porastao, sa 46 ma 56%, dok je u Poljskoj smanjen, sa 31 na 19%.
Gledano na globalnom nivou, s jedne strane u Brazilu promene klime danas veoma brinu čak 86% anketiranih. S druge strane, klimatske promene su razlog za ozbiljnu brigu za samo 18% ispitanika u Kini prema 41% pre pet godina.
U svim zemljama obuhvaćenim istraživanjem većina građana veruje da će morati nešto da promeni u načinu života kako bi se prilagodili klimatskim promenama a samo manjina misli da tehnologija može da reši problem.
U Francuskoj 83% ispitanih misli da će morati da menjaju način života zbog promena klime dok u moć tehnologije na tom planu veruje samo 16%. Istovremeno 49% Poljaka očekuje promene u načinu života dok u tehnologiju veruje 33%.
Jedino u Brazilu je veći procenat onih koji misle da će im se zbog promene klime nešto promeniti u životu (89%) i takođe manji nego u Francuskoj procenat ispitanika koji računaju na tehnologiju (10%).
Istovremeno većina (54%) u svetu misli da bogate zemlje, poput SAD, Japana i Nemačke, treba da ulože veće napore nego siromašne kako bi se smanjila globalna štetna emisija i usporilo zagrevanje planete.
Da zemlje u razvoju treba da daju sve od sebe u borbi protiv klimatskih promena, pošto će one u budućnosti biti najveći emiteri, smatra 38% ispitanika.
Istraživanje je pokazalo da 73% ispitanika na Filipinima, po 64% u Tanzaniji i Gani, 58% u Rusiji i 56% u Kini misli da bogate zemlje treba da preuzmu odgovornost za borbu protiv klimatskih promena.
Međutim, da bogati treba da urade više misli 40% građana SAD a 50% smatra da siromašni moraju više da se angažuju u borbi protiv promena klime. U Japanu je taj jaz još veći - 34% prema 58%.
Kada je reč o posledicama klimatskih promena u vidu ekstremnih vremenskih prilika, ispitanike najviše brinu suše i nestašica vode (44%). Slede poplave i jake oluje (25%), dugi periodi izuzetno visokih temperatura (14%) i podizanje nivoa mora (6%). Pri tome od suše najviše strahuju u Latinskoj Americi i Africi (59% ispitanih) a najmanje u Evropi (35%).
Istovremeno su žene mnogo više zabrinute zbog promena klime (51%) nego muškarci (39%) i češće od muškaraca očekuju promene u svom stilu života zbog globalnog otopljavanja. Takođe, taj problem mnogo više zabrinjava mlade (52% ispitanih do 29 godina) nego njihove očeve i dede (38% starijih od 50 godina).
Istraživanje je obavljeno između marta i maja 2015. a obuhvatilo je 45.435 građana 40 zemalja.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|