Projekat podržali
Sponzori mreže
|
TS: Godišnje najmanje 374.000 neotkrivenih slučajeva sitne korupcije
|
|
|
Objavljeno : 20.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji se godišnje dogodi najmanje 374.000 neotkrivenih slučajeva "sitne korupcije" u javnim službama, a prednjači saobraćajna policija, kojoj je tokom proteklih godinu dana 31% građana koji su bili u dodiru s njom dalo mito, pokazalo je istraživanje "Globalni barometar korupcije 2015/16". Manje od 1% krivičnih dela korupcije ikada bude prijavljeno a broj optuženih i kažnjenih je daleko manji. Građani ne prijavljuju korupciju u strahu od posledica, zato što je teško dokaziva ili zbog toga što misle da "ništa neće biti urađeno". Istovremeno građani borbu protiv korupcije svrstavaju među tri najvažnija zadatka za srpsku vladu.
Istraživanje, koji je 20. septembra predstavila Transparentnost Srbija (TS), pokazuje da je u poslednjih godinu dana zdravstvenim službama mito dalo 14% građana, za dobijanje neke dozvole od javnih službi, najčešće građevinske dozvole, mito je dalo 12% građana, dok je u obrazovnom sistemu 10% građana bilo spremno da podmiti.
Rezultati istraživanja pokazuju i da je tokom proteklih godinu dana 22% građana koji su imali posla s nekom od javnih službi barem jednom ponudilo mito.
Istraživanjem su bile obuhvaćene saobraćajna policija, javno zdravstvo, obrazovni sistem, sudovi, javne službe koje izdaju službene isprave (pasoš, izvodi iz službenih evidencija, uknjiženje), službe nadležne za naknade za nezaposlene i za druge naknade u okviru socijalnog osiguranja.
Barometar korupcije ukazao je da godišnje zbog primanjа i davanjа mita bude podneto 220 krivičnih prijava, a za zloupotrebu službenog položaja oko 3.000, što je stotinu puta manje od broja slučajeva sitne korupcije na koje ukazuje istraživanje.
Transparentnost Srbija je predstavljajući rezultate istraživanja navela da manje od 1% krivičnih dela korupcije ikada bude prijavljeno, a da je broj optuženih i kažnjenih daleko manji.
Ispitivanje je pokazalo da 24% građana ne prijavljuje korupciju u strahu od posledica, a 6% jer se plaši da će sebe označiti kao davaoca mita. Takođe, 17% građana korupciju ne prijavljuje jer je teško dokaziva, 10% jer smatra da "ništa neće biti urađeno" i 2% jer veruju da su "službenici kojima treba prijaviti i sami korumpirani". Najzad, jedna četvrtina građana rekla je da ne zna kome i kako da prijavi korupciju.
Građani, pokazuje istraživanje, smatraju da je borba protiv korupcije bitnija nego što to čine političari na vlasti. Oni svrstavaju borbu protiv korupcije među tri najvažnija zadatka za Vladu. Na prvom mestu je nezaposlenost (52%), sledi ekonomija (50%), pa korupcija (39%), kriminal (38%) i zdravstvo (25%).
U prethodnom istraživanju za Barometar (2012/13) zabeležen je nagli skok optimizma nakon promene vlasti. Tada je više od polovine ispitanika bilo uvereno da je stanje bolje nego ranije. Sada se broj onih koji veruju da je ostvaren napredak u odnosu na stanje iz ranijih godina, to jest da korupcije ima manje, prepolovio (26%), dok čak dve trećine građana smatra da napretka nema.
Procenat ispitanika koji su zadovoljni rezultatima u borbi protiv korupcije je i dalje značajno veći nego što je bio 2009. i 2005. godine (13%).
Udeo građana nezadovoljnih učinkom Vlade u borbi protiv korupcije je 44%, dok je onih koji smatraju izvršnu vlast uspešnom 28%. Da je Vlada veoma uspešna na tom poslu smatra 2% ispitanika, dok je veoma nezadovoljnih 11%.
Predsednik organizacije transparentnost Srbija Vladimir Goati rekao je da Vlada pokušava da se bori protiv korupcije, ali da neki njeni članovi daju nerealna obećanja.
"Prevelika očekivanja čine i da ljudi budu razočarani", kazao je Goati.
On je rekao da je postojanje sistemske korupcije ono što sprečava dolazak investitora i dodao da je korupcija "žilav i neuništiv fenomen" koji nikada neće biti u popunosti iskorenjen, ali ga treba suzbiti na najmanju moguću meru.
Programski direktor Transparentnosti Nemanja Nenadić ocenio je da treba raditi na tome da nadležne službe, sudovi i tužilaštva, efikasno rešavaju slučajeve korupcije, jer bi to povećalo poverenje grdađana, a samim tim i procenat prijavljnih slučajeva.
Na godišnjem nivou, prema poslednjim dostupnim podacima iz 2014, za krivično delo zloupotrebe službenog položaja bilo je prijavljeno 3.014 ljudi, za primanje mita 142, za davanje mita 84, trgovinu uticajem 33, a zloupotrebe u vezi sa javnom nabavkom 79. U istoj godini su zbog korupcije optužene 1.044 osobe.
Transparentnost Srbije, koja je deo globalne mreže Transparensi internešenal (Transparency International), sprovelo je istraživanje od 26. novembra 2015. do 22. februara 2016. na uzorku od 1.508 ispitanika koji reprezentuje celokupno stanovništvo (centralna Srbija i Vojvodina).
Izvor: Beta
Foto: TS
Povezani sadržaj
|
|
|