Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Malo suđenja za korupciju u Bugarskoj
|
|
|
Objavljeno : 22.01.2014. |
|
|
|
|
|
|
Rumunija je ostvarila napredak u više oblasti kada je reč o vladavini prava, ali mora da unapredi nezavisnost pravosuđa, dok Bugarska i pored nekih pomaka nije dovoljno napredovala, ocenila je Evropska komisija u najnovijim izveštjima o stanju u oblasti vladavine prava u tim zemljama. Podaci pokazuju da za razliku od Rumunije u Bugarskoj istrage o korupciji i organizovanom kriminalu retko rezultiraju presudama. Bugarski i rumunski stručnjaci se slažu da insistiranje EU na vladavini prava u tim zemljama, poput uspostavljanja nezavisnog pravosuđa koje ne okleva da osudi i visoke zvaničnike, ima pozitivan efekat ali da je reč o dugotrajnom procesu.
Od ulaska u EU 2007. Rumunija i Bugarska su pod nadzorom Evropske komisije u oblastima pravosuđa i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, jer nisu u potpunosti ispunile standarde. Zbog toga Brisel sada traži da se u pregovorima o članstvu prva otvaraju i poslednja zatvaraju poglavlja koje se odnose na vladavinu prava.
Rumunija je napredovala u mnogim oblastima u odnosu na prethodni izveštaj koji je objavljen pre godinu dana, saopštila je Evropska komisija. "Međutim, i dalje postoji zabrinutost kada je reč o nezavisnosti pravosuđa", dodala je Komisija.
U izveštaju se ukazuje i na problem mešanja politike prilikom imenovanja na ključne pravosudne funkcije. "Neke procedure se odvijaju na otvoren i transparentan način zasnovan na zaslugama dok druge daju povod za kritiku zbog mešanja iz sfere politike", navela je Komisija i upozorila da to podstiče sumnju u održivost procesa reformi u Rumuniji i u to da je ostvareni napredak nepovratan.
U izveštaju za Bugarsku, Komisija je navela da ta zemlja i pored pomaka nije ostvarila dovoljan napredak koji je, kako je ocenila, i dalje "krhak".
Komisija je ukazala na "stalne kontroverze poput onih u vezi sa nekim imenovanjima koje je trebalo poništiti zbog problema oko integriteta", zatim na činjenicu da osuđene vođe kriminalnih grupa izmiču pravdi, kao i na "niz otkrića o mešanju politike u pravosuđe". Ocenjuje se da je sve to uticalo na slabljenje poverenja stanovništva u pravosudni sistem.
Dodaje se da u Bugarskoj istrage o korupciji i organizovanom kriminalu retko rezultirala presudama.
Stručnjaci: Pritisak EU daje rezultate
Rumunski i bugarski stručnjaci ipak smatraju da nadzor iz Brisela u oblasti vladavine prava daje rezultate ali da je reč o dugotrajnom procesu. Evropska komisija prati reforme u Rumuniji i Bugarskoj putem Mehanizma za saradnju i verifikaciju (CVM), a francuski ministar za evropske poslove Tjeri Repanten (Therry Repentin) je nedavno u Sofiji podsetio da je CVM "mehanizam stalnog poboljšanja vaše vladavine prava".
I pored slabih rezulta, zahvaljujući nadzoru iz Brisela "javno mnjenje se interesuje za funkcionisanje pravosuđa a sudije su svesnije svoje nezavisnosti", rekao je za AFP Hristo Ivanov, direktor bugarske nevladine organizacije Institut za pravosudne inicijative.
On je dodao da "vlasti osećaju obavezu da reaguju makar to bilo i licemerno".
Bugarska vlada je nedavno predložila novi krivični zakona koji treba da zameni sadašnji koji je na snazi još od vremena komunističkih vlasti. Takođe, kao i u Rumuniji, i u Bugarskoj postoje zakoni koji predviđaju oduzimanje imovine proistekle iz krivičnih dela. Prvi put je imovina stečena na takav način u Bugarskoj zaplenjena u januaru u slučaju jednog biznismena.
U okviru Mehanizma za saradnju i verifikaciju, Evropska komisija "nam je pokazala koje ciljeve treba da ostvarimo i zatražila rezultate, a ti rezultati počinu da se postižu" u Rumuniji, rekao je za AFP Kristi Danilet, sudija uključen u reformu pravosuđa i Visokog saveta sudstva.
"Sudije danas odlučno kažnjavaju dela korupcije posebno kada su odgovorni politički zvaničnici, sudije i službenici. Nema više nedodirljivih i to je napredak", rekao je on.
U Rumuniji se broj pravosnažnih presuda za korupciju "na visokom nivou", odnosno na nivou visokih zvaničnika i službenika, povećao sa 155 u 2006. na više od 1.000 u 2013, pokazuju rumunskog tužilaštva za korupciju koje je dobilo pohvale od Brisela zbog efikasnosti.
Među osuđenima su i ministri, policijski službenici i bivši premijer Adrijan Nastase koji je dva puta osuđen na kaznu zatvora, što je prvi takav slučaj nakon pada komunizma 1989. godine.
"Bez EU sve to ne bi bilo moguće", rekla je stručnjak za borbu protiv korupcije u tink-tenk organizaciji Ekspert forum (Expert Forum) Laura Štefan (Laura).
Mehanizam nadzora je "sigurnosni pojas protiv zloupotreba političkog položaja", rekla je Laura Štefan dok direktorka za pravosudni program Instituta za otvoreno društvo u Bugarskoj Ivanka Ivanova kaže je taj mehnizam brana od nazadovanja u odnosu na pravnu tekovinu.
U Bugarskoj i Rumuniji građani više veruju EU nego sopstvenim institucijama, dok jedan broj političara i u Sofiji i Bukureštu želi da se ukine mehanizam nadzora i spreman je da zaobiđe pravnu tekovinu.
U decembru 2013, "crnog utorka" za rumunskog pravosuđe, rumunski parlament je usvojio "super imunitet" za poslanike i predsednika države, odnosno njihovo izuzeće od krivičnog gonjenja i kažnjavanja za korupciju, kao i odredbe o pomilovanju što je trebalo da dovede do oslobađanja jednog broja zvaničnika osuđenih za korupciju. To je izazvalo kritike a te mere su proglašene neustavnim.
"Većina političara nije još usvojila poruku EU o vladavini prava, a ova epizoda pokazuje da sve više boje efikasnog pravosuđa", ocenila je Laura Štefan.
Izvor: AFP
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|