Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija napredovala na listi percepciji korupcije
|
|
|
Objavljeno : 03.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Srbija se ove godine našla na 72. mestu po stepenu percepcije korupcije u javnom sektoru na listi organizacije Transparensi internešnal (Transparency International, TI), čime je popravila svoj položaj za osam mesta i tri poena u odnosu na prethodnu godinu. I pored tog pomaka, Srbija se i dalje nalazi među zemljama sa veoma rasprostranjenom korupcijom. Prema ovogodišnjem indeksu korupcije TI, više od dve trećine zemalja na listi ili 69% ima manje od 50 poena, što ukazuje na ozbiljan problem korupcije u svetu, navode u toj organizaciji. Od članica EU najbolje rangirana je Danska, a najgore Grčka.
Prema godišnjoj listi percepcije korupcije Transparensi internešnala, koja je objavljena 3. decembra, Srbija ove godine ima 42 poena i zauzima 72. mesto od ukupno 177 rangiranih država. To mesto je podelila sa Bosnom i Hercegovinom, Brazilom i ostrvskom državom Sao Tome i Principe.
Srbija je 2012. godine bila na 80. mestu i imala 39 poena, na skali od 0 do 100, gde 100 označava da korupcije praktično nema. Indeks percepcije korupcije meri opažanje eksperata i poslovnih ljudi o zloupotrebama u javnom sektoru, a pri sačinjavanju indeksa za Srbiju u obzir su uzeti rezultati sedam istraživanja.
Predsednik nevladine organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati ocenio je prilikom predstavljanja rezultata istraživanja 3. decembra da je napredak Srbije rezultat "antikoruptivnih institucija stvaranih u proteklih pola decenije".
"To jeste pomak unapred, posle šest godina stagnacije Srbije", rekao je Goati i istakao da je indeks percepcije korupcije "univerzalno prihvaćen parametar" koji privlači ili odvraća strane investitore.
U Transparentosti Srbija ukazuju da su neki od glavnih problema Srbije kršenje antikorupcijskih zakona, nedovoljni kapaciteti organa koji vrše nadzor i kontrolu nad njihovom primenom i nedovoljno transparentan proces donošenja odluka.
Programski direktor te organizacije Nemanja Nenadić naveo je da se svake godine u istraživanju korupcije uočavaju uglavom iste štetne pojave, i da zato "nije naročiti optimista", uprkos napretku Srbije. "Sama činjenica da se veliki deo problema i prioriteta ponavlja iz godine u godinu, rečito govori o tome da je potrebno uraditi jako mnogo da bismo napravili neki krupan pomak napred", rekao je Nenadić.
On je pohvalio napore Ministarstva privrede Srbije da učini javnim finansijske podatke javnih preduzeća, i dodao da je u poslednjih godinu dana vlast demonstrirala "političku volju" da se reše pojedini slučajevi korupcije.
Nenadić je ocenio da ciljevi Strategije Vlade Srbije za borbu protiv korupcije "nisu dovoljno ambiciozni" i kao primer naveo da u njoj nije adekvatno tretirano pitanje netransparentnih ugovora o kreditima i investicijama.
Srbija iza bivših jugoslovenskih republika
Prema izveštaju TI, i ove godine kao i prošle, zemlje bivše Jugoslavije, osim BiH, bolje su rangirane od Srbije: Slovenija je na 43. mestu (57 poena), Hrvatska na 57. mestu (48 poena), a Makedonija i Crna Gora su podelile 67. mesto (44 poena).
Kosovo, koje se na ovoj listi vodi kao država, zauzelo je 111. mesto, podelivši ga sa Etiopijom i Tanzanijom (33 poena), ali se plasiralo bolje od Albanije, koja je na 116. mestu (31 poen).
Među republikama bivše Jugoslavije samo je Slovenija zabeležila slabiji rezultat nego prošle godine, izgubivši četiri poena i šest mesta, a Bosna i Hercegovina je stagnirala.
Crna Gora ima tri poena više nego prošle godine, Hrvatska dva poena više a Makedonija jedan.
Kosovo je takođe napredovalo za poen.
Danska najbolja, Grčka najgora u EU
Među članicama EU, Danska je najbolje rangirana i ujedno zauzima prvo mesto na ovogodišnjoj listi percepcije korucpije. Ta zemlja deli prvo mesto sa Novim Zelandom sa po 91 poenom. Među prvih 10 na listi su još tri članice EU: Finska i Švedska koje su na trećem mestu sa po 89 poena i Holandija na 8. mestu sa 83 poena.
Kada je reč o najvećim evropskim privredama, najbolje je plasirana Nemačka, na 12. mestu sa 78 poena, i Velika Britanija, na 14. mestu sa 76 poena. Francuska je na 22. mestu sa 71 poenom, a Italija je podelila 69. mesto sa Rumunijom i Kuvajtom i ima poen manje u odnosu na prošlu godinu (43).
Grčka, zemlja EU koja je najteže pogođena finansijskom krizom, najgore je rangirana među članicama Unije. Nalazi se na 80. mestu sa 40 poena i slabije je rangirana od svih zemalja bivše Jugoslavije, ali je napredovala u odnosu na prošlu godinu kada je imala četiri poena manje.
Bugarska, najsiromašnija zemlja Evropske unije, ima isti broj poena kao prošle godine - 41, i nalazi se na 77. mestu.
Sa druge strane, Španija, koja je takođe žestoko pogođena krizom, nalazi se na 40. mestu, sa šest poena manje nego prošle godine (59).
Kipar, koji je ove godine zatražio međunarodnu finansijsku pomoć, napredovao je za tri poena na listi. Sada ima 66 poena) i nalazi se na 31. mestu.
Dve trećine zemalja u svetu ima manje od 50 poena
Prema indeksu percepcije korupcije, 69% zemalja na listi ima manje od 50 poena, a u regionu istočne Evrope i centralne Azije i 95%. Prilike su loše i u podsaharskoj Africi gde 90% zemalja ima manje od 50 poena i regionu Bliskog istoka i severne Afrike (84% ispod 50 poena).
U Severnoj i Južnoj Americi 66% zemalja ima ispod 50 poena, a u Azijsko-pacifičkom reigonu 64%.
Ubedljivo najbolje prilike su u EU i Zapadnoj Evropi gde 23% zemalja ima manje od 50 poena.
Prema ovogodišnjoj listi percepcije korucpije, najmanje korumpirane zemlje sveta su skandinavske zemlje, Novi Zeland, Singapur, Švajcarska, Holandija, Australija i Kanada, a među najkorumpiranijim su Somalija, Avganistan, Severna Koreja, Libija, Iraka i Sirije.
Po niskom nivou korupcije u prvih 10. zemalja su, osim Danske, Švedske i Finske, i Norveška i Singapur koji dele peto mesto sa po 86 bodova, Švajcarska je na 7. mestu sa 85 poena, a Australija i Kanada dele 9. mesto sa po 81 poenom.
Od 11. do 20. pozicije nalaze se: Luksemburg (80 poena), Nemačka i Island (78 poena), Velika Britanija (76 poena), Barbados, Belgija i Hong Kong (75 poena), Japan (74 poena), Sjedinjene Američke Države i Urugvaj (73 poena).
Rusija se nalazi na 127. mestu i ima isti broj poena kao prošle godine - 28. Transparensi Rusija je saopštila da niski rezultati Rusije pokazuju da se "zaglavila u donjem delu spiska", što ne doprinosi okruženju privlačnom za investicije i poverenju građana u vlast.
Kod Indije nema promena - ponovo ima 36 poena i nalazi se na 94. mestu, dok se Kina nalazi na 80. mestu, i pala je za jedan poen u odnosu na prošlu godinu.
Najbolje plasirani u Južnoj Americi su Urugvaj (19. mesto. 73 boda) i Čile (22. mesto, 71. poen), na Bliskom istoku to su Ujedinjeni Arapski Emirati (26. mesto, 69 bodova), a u Africi je najmanje korumpirana Bocvana (30. mesto, 64 bodova).
Najgore plasirane, odnosno prema percepciji najkorumpiranijih deset od ukupno 177 rangiranih država su Sirija, Turkmenistan i Uzbekistan (17 poena), Irak (16 poena), Libija (15 poena), Južni Sudan (14 poena), Sudan (11 poena), Avganistan, Severna Koreja i Somalija koji dele poslednje, 175. mesto sa po osam poena.
Kako ukazuje agencija Asošiejted pres, najnestablinije zemlje Bliskog istoka se percepiraju kao korumpirane. Situacija se tamo pogoršava, jer politička nestabilnost pogoduje cvetanju zloupotreba. Više od četiri petine bliskoistočnih zemalja ima manje od 50 poena. Ceo region ima u proseku 37 poena, što je ispod globalnog proseka od 43 poena.
AP ukazuje na četiri zemlje sa konstantnim previranjima čiji je indeks značajno opao u odnosu na prošlu godinu: Jemen je pao za pet poena (18), Sirija za devet poena (17 poena), Libija za šest poena (15) a Irak za dva poena (16).
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|