Predsednik Visokog saveta sudstva (VS S) Dragomir Milojević izjavio je da sudije moraju da se oslobode političkog uticaja, posebno predsednici sudova, kako bi se pravosuđe "postavilo na zdrave noge". Na skupu o pravosuđu ukazano je na nepoštovanje principa podele vlasti, problem nezavisnosti i kvaliteta pravosuđa, kao i gubitak poverenja građana u državu i pravosuđe. Predstavnici Ministarstva pravde podsetili su da je nezavisnost pravosuđa jedan od prioriteta nove strategije za reformu pravosuđa a šef Misije OEBS u Srbiji istakao je da nosioci pravosudnih funkcija moraju da budu slobodni i od spoljnih uticaja politike i biznismena, ali i od "unutrašnjih prtisaka".
"Svedoci smo da se principi podele vlasti na izvršnu, sudsku i zakonodavnu ne poštuju i zato moramo da pronađemo načine kako ćemo pravosuđe postaviti na zdrave noge", rekao je Milojević 18. juna na skupu u Beogradu "Nezavisno pravusuđe".
On je podsetio da je nezavisan pravosudni sistem "najveća vrednost u svakom društvu", ali nedavna prošlost pokazuje da je izvršna vlast "pogazila zakonodavnu" i pokušala da preuzme deo sudske vlasti.
Milojević je precizirao da misli na period 2009. i 2010. godine, kada je izvršena reforma pravosuđa i kada je više od 1.000 sudija smenjeno sa funkcije.
"Uticaj izvršne vlasti je išao do te mere da je zakonodavna vlast donosila samo zakone, koje je ova napisala. Na sreću to se sada promenilo, ima pomaka, ali ako hoćemo da budemo deo Evropske unije, ta nezavisnost mora da bude izdignuta na nivo koji zahtevaju evropski standardi", istakao je on.
Milojević je ukazao je upravo Evropska komisija inisitirala na izmenama Ustava kojima bi Skupština Srbije prestala da imenuje i razrešava sudije.
On je podsetio da je to i predviđeno Strategijom za reformu pravosuđa kao i da je formirana Komisija za izmenu ustavnog okvira koja je završila radni tekst i koji će do kraja meseca biti predstavljen javnosti.
"Intencija je da se izbor sudija oslobodi uticaja izvršne i zakonodavne vlasti. Komisija je pripremila radni tekst i mi smo se dogovorili da on bude dostavljen do kraja meseca Komisiji za praćenje reforme pravosuđa, kada će i biti objavljen na njihovom sajtu", rekao je Milojević.
Pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović podsetio je da je 2013. godine doneta Strategija za reformu pravosuđa koja ima pet načela, a jedno od njih je i nezavisno pravosuđe.
"Ministarstvo će u svom punom kapacitetu doprineti ostvarivanju tog cilja", istakao je Bačković.
Zaštitnik građana Saša Janković ocenio je da nezavisnot "nije privilegija, već neophodan uslov i obaveza" za nosioce pravosudnih funkcija.
On je naveo da nema više vremena za gubljenje, jer su građani izgubili poverenje u državu i pravosuđe.
"Ja pozivam i sudije da se uključe u odbranu svoje nezavisnosti. Ako oni misle da se nezavisnot dobija na srebrnom tanjiru, greše", poručio je Janković.
Sličnu poruku uputila je i predsednica Društva sudija Dragana Boljević koja je ocenila da su najveći problemi u pravosuđu kvalitet i nezavisnost.
"Nije nama problem neefikasnost, već nezavisnost i to što nam stalno pada kvalitet, od sudija se traži da rade brzo i u ogromnim količinama i nameću im se pojedina rešenja kao neupitna", rekla je Dragana Boljević.
Skup u Beogradu organizovao je OEBS a šef Misije OEBS u Srbiji Piter Burkhart ukazao je da nosioci pravosudnih funkcija moraju da budu slobodni i od spoljnih uticaja politike i biznismena, ali i od "unutrašnjih prtisaka".
"Nezavisnost ne znači da sudije mogu da postupaju kako im se svidi, već po zakonu i zato moraju da imaju ujednačenu praksu", kazao je Burkhart.
Skupu su prisustvovali i predstavnici Ujedinjenih nacija, kao i civilnog sektora i brojne sudije.