Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bugarska sporija od Rumunije u reformi pravosuđa
|
|
|
Objavljeno : 29.01.2015. |
|
|
|
|
|
|
Napredak Bugarske u poslednjih godinu dana u reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala bio je spor dok je Rumunija napredovala na mnogim poljima i već se vide znaci održivosti reformi, ocenila je Evropska komisija. Bugarskoj je Komisija zamerila što pitanja nasumičnog dodeljivanja predmeta i imenovanja na važne sudijske pozicije ne rešava na način koji uliva poverenje i što na probleme u borbi sa korupcijom i kriminalom ne reaguje sveobuhvatno i strateški. Kao problem u Rumuniji izdvojen je visok stepen nedoslednosti u nekim odlukama suda i ocenjeno je da su mnoga zakonodavna pitanja još otvorena. Velika većina Bugara i Rumuna smatra da EU pozitivno deluje na reforme pravosuđa i borbu protiv korupcije i žele da njihove zemlje u tim oblastima dostignu standarde uporedive sa onim u drugim članicama EU.
Rumunija i Bugarska su od ulaska u Evropsku uniju 2007. godine pod nadzorom Evropske komisije u oblastima pravosuđa i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala jer nisu u potpunosti ispunile standarde. Zbog toga sada Brisel traži da se u pregovorima o članstvu u EU prva otvaraju i poslednja zatvaraju poglavlja koje se odnose na vladavinu prava.
Kada je reč o Bugarskoj, Evropska komisija, koja prati reforme u toj zemlji i Rumuniji preko Mehanizma za saradnju i verifikaciju (CVM), navela je da su sadašnja bugarska vlada i parlament napravili značajan korak usvojivši strategiju reforme pravosuđa kojom se utvrđuje pravac daljeg rada na brojnim područjima.
Ocenjeno je i da su od prethodnog izveštaja iz januara 2014. ključne institucije nastavile da rade na promenama u upravi koje će doprineti sprovođenju reformi "na terenu".
Međutim, neka važna pitanja, poput obezbeđenja nasumičnog dodeljivanja predmeta i imenovanja na važne sudijske pozicije, za šta su odgovorne nacionalne institucije, i dalje se ne rešavaju na način koji bi ulivao poverenje, ukazuje se u novom izveštaju Komisije.
Ocenjeno je i da se na dobro poznate probleme u borbi sa korupcijom i organizovanim kriminalom i dalje ne reaguje sveobuhvatno i strateški.
Kako se ističe, jako je malo "krupnih" slučajeva korupcije ili organizovanog kriminala koji su rešeni na sudu.
Izveštaj sadrži niz preporuka u oblasti nezavisnosti, odgovornosti i integriteta sudstva, reforme strategije za pravosuđe, efikasnosti sudstva, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Komisija ocenjuje da Bugarska sada mora da ubrza reforme i pokaže rezultate na svim poljima. U narednih godinu dana, do sledećeg izveštaja, Komisija će budno pratiti napredak Bugarske kroz redovne misije, kao i čest dijalog sa bugarskim vlastima i drugim članicama Evropske unije.
Background Evropska komisija je 1. januara 2007. godine uspostavila Mehanizam za saradnju i verifikaciju (CVM) kroz koji se prati da li Bugarska i Rumunija ispunjavaju ono na šta su se obavezale u domenu reforme pravosuđa i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Komisija, koja je prvi izveštaj objavila krajem juna 2007, svoje analize zasniva na oceni napretka bugarskih i rumunskih vlasti i informacija članica EU, međunarodnih organizacija, nezavisnih stručnjaka i niza drugih izvora.
Takođe Komisija upućuje misije u Bugarsku i Rumuniju a u pripremi izveštaja u obzir su uzimaju i odgovori iz te dve zemlje na detaljan upitnik koji priprema Komisija.
Inače, bugarski mediji su pred objavljivanje izveštaja spekulisali da će biti katastrofalan jer je opšti stav da zemlja nije napredovala sa reformom sudstva i u borbi sa korupcijom.
Komisija, iznenađujuće, nije bila "stroga" i uzela je u obzir činjenicu da je Bugarska u poslednjih godinu dana promenila vladu tri puta. Takođe se Komisija vodila mišljenjem da nema mnogo koristi od kritikovanja bivših vlada.
Rumunija bolja od Bugarske
U izveštaju o Rumuniji Komisija je ocenila da je ta zemlja ostvarila napredak na mnogim poljima u poslednjih godinu dana i da se vide znaci održivosti. Posebno se ukazuje na, kako se ocenjuje, impresivan rad ključnih sudskih i drugih institucija u borbi sa krupnom korupcijom. Te akcije doprinele su rastu poverenja Rumuna u sudstvo uopšte i tužilaštvo za borbu protiv korupcije posebno.
Taj trend pratio je sve veći profesionalizam u celom sudstvu, uključujući spremnost da se mnogo doslednije brani nezavisnost sudstva.
Istovremeno, navela je Komisija, ostaje osećaj da napredak treba da se konsoliduje i dodatno osigura. Naime, mnoga pitanja ostala su otvorena. Navodi se da i dalje postoji visok stepen nedoslednosti u nekim odlukama suda, odluke parlamenta o pokretanju istraga o polanicima nisu objektivne, takođe parlament nerado prihvata konačne odluke Ustavnog suda.
I Rumuniji je Komisija dala niz specifičnih preporuka na planu nezavisnosti sudstva, reforme pravosuđa, integriteta i borbe protiv korupcije.
Kako se navodi, Komisija je uverena da će proces praćenja kroz CVM, mogućnosti koje se pružaju zahvaljući sredstvima EU i konstruktivan angažman Komisije i mnogih članica EU predstavljati dragocenu podršku reformama u Bugarskoj i Rumuniji.
Građani pozitivno ocenjuju ulogu EU
Novo specijalno istraživanje Evropske komisije Eurobarometar, objavljeno 26. januara, pred izveštaj o napretku Bugarske i Rumunije u reformi pravosuđa, pokazalo je da velika većina Bugara i Rumuna smatra da je Evropska unija pozitivno delovala na reformu sudstva u njihovoj zemlji.
Istraživanje je pokazalo da 73% građana Rumunije misli da je EU poiztivno uticala na promene u pravosuđu u zemlji dok 67% smatra da je pozitivno delovala na borbu protiv korupcije.
U Bugarskoj 78% ispitanika želi da EU nastavi sa procesom CVM dok zemlja ne dostigne standarde koji mogu da se porede sa standardima i drugim članicama Unije.
Istraživanje je pokazalo i da 61% Bugara misli da je EU pozitivno delovala na reformu sudstva u toj zemlji a više od polovine je uvereno i da je imala pozitivan uticaj na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Istraživanje Eurobarometar obavljeno je u novembru 2014. godine.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|