Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Usvojena rezolucija o trgovini organima na Kosovu    

Objavljeno : 25.01.2011. | Ažurirano : 26.01.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PS SE) usvojila je velikom većinom u utorak (25. januara) rezoluciju o trgovini ljudskim organima na Kosovu kojom se poziva na rasvetljavanje trgovine ljudskim organima i drugih zločina počinjenih tokom i posle sukoba na Kosovu. U raspravi je izražena podrška izveštaju izvestioca SE Dika Martija na osnovu kojeg je pripremljena rezolucija, a poslanici iz Albanije su pokušali da amandmanima ublaže ili izbace neke formulacije u rezoluciji. Zimskom zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope prisustvuje i nekoliko kosovskih zvaničnika.

 

Za Rezoluciju je glasalo 169 poslanika, protiv je bilo osam poslanika, a 14 je bilo uzdržano. Rezolucijom se međunarodna zajednica i vlasti u Beogradu, Prištini i Tirani pozivaju da preduzmu mere kako bi se rasvetlila trgovina ljudskim organima i drugi zločini tokom i posle sukoba na Kosovu.

 

Parlamentarna skupština SE je prethodno glasala o amandmanima na rezoluciju i prihvatila oba amandmana koje je predložio Marti, dok je odbacila gotovo sve amandmane albanskih poslanika kojima se pokušava da ublaži rezolucija.

 

Marti je predložio da se u nacrt rezolucije ubaci paragraf u kojem se traži razjašnjenje kompetencija Euleksa i/ili nekog drugog međunarodnog sudskog tela koji ima mandat da vodi istrage, tako da njihova teritorijalna i vremenska jurisdikicja bude priznata za sve zločine povezane sa sukobom na Kosovu.

 

Drugi amandman Martija odnosi se na promenu paragrafa u kojem se precizira šta se očekuje od albanske vlasti i kosovske administracije. On sada posebno poziva albanske vlasti da sarađuju sa Euleksom i pruže podršku istragama oko logora na severu Albanije, dok se administracija Kosova poziva da bezrezervno sarađuje sa Euleksom ili nekim drugim međunarodnim telom koje ima mandat da sprovodi istragu o zločinima.

 

Skupština je usvojila sedmi amandman kojim se iz jednog od paragrafa izbacuje deo koji povezuje vođstvo bivše OVK sa kriminalnim aktivnostima, kao i amandman 21 kojim je naslov dokumenta promenjen u "Istraga o optužbama o nehumanom postupanju prema ljudima i trgovini ljudskim organima na Kosovu".

 

Na rezoluciju Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu bio je podnet ukupno 21 amandman, a najveći broj amandmana, 19, podneli su poslanici iz Albanije, Turske i Gruzije iz različitih političkih grupacija.

 

Suština tih amandmana svodila se na pokušaje da se iz predloženog teksta izbace ili da se ublaže formulacije o postojanju dokaza o počinjenim zločinima, logorima na teritoriji Albanije i optužbama na račun albanskih vlasti za nesaradnju u istrazi.

 

Poslanici iz Albanije su zatražili podršku amandmanima, kako bi, kako je naveo poslanik Ilir Rusmali, rezolucija bila uravnotežena i zasnovana na činjenicama. U raspravi su se čule i oštrije kritike na račun izveštaja, a poslanik Špetim Idrizi iz Albanije rekao je da je Marti, željan publiciteta, izneo optužbe na račun EU, SAD, Albanije i Hašima Tačija.

 

Marti je na početku rasprave rekao da njegov izveštaj nije politički izveštaj o Kosovu i njegovom statusu, kao i da nije usmeren protiv Kosova ili u prilog Srbije. Predstavnici političkih grupa u Parlamentarnoj skupštini podržali su tokom rasprave Martijev izveštaj, ocenivši da je izveštaj hrabar i da predstavlja važan podstrek da se traga za istinom.

 

U usvojenoj Rezoluciji se ističe da je utvrđivanje istine o zločinima na Kosovu i rasvetljavanje sudbine nestalih "od vitalne važnosti za pomirenje zajednica i mirnu budućnost tog dela Balkana", a članice EU, SE, vlasti Srbije i Kosova pozivaju da s tim uvezi preduzmu konkretne mere.

 

Članice EU i druge države pozivaju se da pomognu misiji EU na Kosovu kojoj treba da postave jasan cilj i pruže političku podršku na najvišem nivou za beskompromisnu borbu protiv organizovanog kriminala.

 

U Rezoluciji se navodi da se od članica EU i SE očekuje da obezbede sve potrebne resurse za efikasne programe zaštite svedoka i da sarađuju s Euleksom u tom pogledu, posebno kada osobe o kojima je reč ne mogu ostati u regionu zbog čega im se mora dati novi identitet i pronaći nova zemlja za boravak.

Background

Slučaj trgovine ljudskim organima na Kosovu istraživali su u prošlosti i UNMIK i Haški tribunal, ali bez većih pomaka u istrazi ili podizanja optužnice. Haški tribunal, koji je počeo inicijalnu istragu, odustao je, a elementi dokaza uzetih u Ripeu, u Albaniji, uništeni su i ne mogu se koristiti radi dalje analize.

 

U javnost je ovaj slučaj dospeo kada je bivša glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte u svojoj knjizi "Lov", objavljenoj u martu 2008, iznela navode o trgovini ljudskim organima na Kosovu i njihovom presadivanju u Albaniji.

 

Nakon toga u Parlamentarnoj skupštini SE podnet je zahtev za pokretanje istrage o tim navodima. Istraga je trajala dve godine, a odmah posle objavljivanja izveštaja Euleks je 15. decembra 2010. od izvestioca Saveta Evrope Dika Martija zatražio da mu dostavi sve dokaze kako bi mogla da se pokrene istraga.

 

Euleks se poziva da nastavi istrage bez obzira na funkcije na kojima se nalaze mogući osumnjičeni, kao ni poreklo žrtava i da učini sve da rasvetli nestanke, navode o trgovini organima, korupciji i šurovanju organizovanih kriminalnih grupa i političkih krugova.

 

Haški tribunal se u Rezoluciji poziva da u potpunosti sarađuje sa Euleksom, posebno ozbebeđivanjem informacija i dokaza kojima raspolaže, a koji bi Euleksu mogli pomoći u sudskom procesuiranju odgovornih za zločine u nadležnosti te misije.

 

Od Srbije se traži da sarađuje s Euleksom pre svega prosleđivanjem svih podataka koji bi mogli pomoći u rasvetljavanju zločina počinjenih na Kosovu, ali i da preduzme mere kako bi sprečila "curenje" u medije informacija o istragama koje se tiču Kosova.

 

Rezolucijom se članice SE i zemlje posmatrači pozivaju da bez odlaganja odgovore na zahteve za sudsku saradnju koje im upute Euleks ili sprske vlasti u okviru istraga ratnih zločina i trgovine organima.

 

PS SE se zalaže za uspostavljanje međunarodnog pravnog instrumenta koji bi definisao trgovinu ljudskim organima, tkivom i ćelijama i predvideo korake za sprečavanje te trgovine i zaštitu žrtava kao i mehanizme za krivični progon počinilaca, navodi se u tekstu.

 

Marti: Identitet svedoka kad bude bilo čvrstih garancija

 

Izvestilac Saveta Evrope Dik Marti izjavio je da neće ustupiti nikakve osetljive informacije kao što su identitet svedoka i njihove izjave sve dok ne postoje "apsolutne garancije" da će se informacije strogo čuvati.

 

Marti je u izjavi za Balkansku istraživačku mrežu (BIRN) naveo nesposobnost i UNMIK-a i Euleksa da razviju instrumente za sprovođenje osetljivih istraga kao što su zaštita identiteta svedoka ili sprečavanje da procure obaveštajni izveštaji.

 

"Mislim da svi znaju da je UNMIK imao velikih poteškoća u svom radu i da Euleks, to mi kažu visoki zvaničnici i sudije Euleksa, ima velikih problema sa prevodiocima, domaćim saradnicima, pretragom informatičkih sistema. Strašno je teško očuvati dokumente poverljivim", kaže on.

 

Marti dodaje i da na Kosovu ne postoji volja da se razvija mreža insajdera usmerena prema osumnjičenim visokog profila.

 

Kosovski zvaničnici na zasedanju PS SE

 

Zimskom zasedanju Parlapmantarne skupštine Saveta Evrope prisustvuje i nekoliko kosovskih zvaničnika, uključujući člana predsedništva Skupštine Kosova Džalit Haliti, koji se u članku britanskog dnevnika Gardijan (Guardian) pominje kao osoba povezana sa organizovanom kriminalom.

 

Haliti je novinarima iz Srbije na zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope rekao u utorak (25. januara) da će kosovske vlasti sarađivati u istrazi o trgovini ljudskim organima na Kosovu koju bude vodio Euleks. Na pitanje novinara u kom svojstvu prisustvuje zasedanju, Haliti je rekao da je njegova uloga da lobira za Kosovo.

 

Gardijan je objavio je 25. januara da je Haliti u tajnim dokumentima NATO doveden u vezu sa organizovanim kriminalom i albanskom mafijom i opisan kao osoba koja ima veliku kontrolu nad kosovskim premijerom. U sličnom kontekstu Haliti se pominje i u izveštaju izvestioca Dika Martija o trgovini organima na Kosovu.

 

Prema rečima novinara s Kosova, u Strazbur su doputovali i ministar zdravlja i jedan visoki zvaničnik Demokratske partije Kosova Hašima Tačija.

 

Parlamentarna skupština Saveta Evrope je nedavno donela odluku da uspostavi kontakt sa Skupštinom Kosova i u skladu s tom odlukom delegacija kosovske skupštine se poziva na sastanke komiteta kada je na dnevnom redu tema u vezi sa Kosovom, ali kosovski zvaničnici nemaju pravo glasa. Takođe, ta odluka se ne odnosi na plenarne sednice, te se kosovski funkcioneri zvanično ne pozivaju na redovna zasedanja PS SE.

 

Prema pravilima procedure u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, svaki član Skupštine može da pozove nekoga u zdanje te institucije, ali gosti ne mogu biti u skupštinskoj sali tokom sednice, već samo na galeriji za goste.

 

Stavovi

Izvestilac Saveta Evrope Dik Marti rekao je u utorak (25. januara), po usvajanju Rezolucije o trgovini organima i drugim zločinima na Kosovu, da je sada na pravosuđu da obezbedi pravdu, ali je ukazao da se moraju zaštititi svedoci.

 

"Na istražnim sudovima je da pronađu dokaze", rekao je Marti i izrazio spremnost da pomogne istrazi u nalaženju dokaza, prosleđivanju podataka i imena svedoka, ali samo pod uslovom da se nađe način da ti ljudi ne budu ugroženi.

 

Šef delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope Dragoljub Mićunović rekao je u utorak (25. januara) za Radio-televiziju Srbije da će u narednim danima biti poznato kome će biti poverena istraga.

 

Mićunović je rekao da je ovo veliki dan za Savet Evrope, dan u kome je ta institucija pokazala kredibilitet i nezavisnost. Istakao je da je usvajanje Rezolucije neka vrsta duga porodicama čiji su članovi ubijeni u akcijama koje su pomenute u izveštaju.

 

Član delegacije Srbije na sednici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Miloš Aligrudić, iz DSS, izrazio je u utorak (25. januara) zadovoljstvo što je rezolucija Dika Martija usvojena u obliku koji odgovara Srbiji i ocenio da je dobro "što konačno porodice žrtava dobijaju neku satisfakciju".

 

Vršilac dužnosti predsednika Kosova Jakup Krasnići izjavio je u utorak (25. januara) u Prištini da je Kosovo spremno da se suoči sa izveštajem Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu.

 

"Zainteresovani smo za istinu, ma kakva ona bila. Čak i da bude bolna, treba da se sazna", kazao je Krasnići i dodao da veruje da se izveštaj "neće odraziti na proces priznavanja Kosova". "Naravno, na ovaj ili onaj način, on će imati posledice po institucije Kosova i ličnosti na koje se nepravedno odnosi", smatra Krasnići.

 

Visoki zvaničnik Demokratske partije Kosova Enver Hodžaj ocenio je u utorak (25. januara) u Strazburu da je usvajanje izveštaja i rezolucije Dika Martija u Parlamentrnoj skupštini Saveta Evrope "korak koji šteti Kosovu".

 

Hodžaj je u Strazburu, kako prenosi radio Slobodna Evropa, rekao da Vlada Kosova sada treba usko da sarađuje sa Euleksom da bi se zauvek "sa dnevnog reda skinula sumnja o trgovini organima".

 

Izvor: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA