Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija dobila novu-staru vladu
|
|
|
Objavljeno : 12.08.2016. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je 11. avgusta dobila novu vladu, više od tri meseca od vanrednih parlamentarnih izbora održanih u aprilu. Izbori nisu doneli veće promene kada je reč o vladajućoj koaliciji ili podeli resora. Većih zaokreta nema ni u prioritetima vlade, pred kojom ostaju isti krupni zadaci kao i do sada, poput ekonomskog oporavka, reforme državne uprave i pravosuđa i normalizacije odnosa sa Kosovom. Kao jedan od izazova nove vlade izdvajaju se i planirane izmene Ustava koje se odnose pre svega na oblast pravosuđa, ali se u javnosti povezuju i sa pitanjem rešavanja statusa Kosova.
Skupština Srbije izabrala je 11. avgusta novu vladu prozivkom poslanika. Za njen izbor glasala su 163 poslanika, protiv su bila 62, a uzdržanih nije bilo. Članovi Vlade su zatim u Skupštini Srbije položili zakletvu, čime je počeo da teče njihov mandat.
Protiv izbora Vlade glasali su poslanici Pokret Dosta je bilo, Demokratske stranke, Socijaldemokratske stranke, Srpske radikalne stranke, Demokratske stranke Srbije, Pokreta Dveri, Liberalno demokratske partije i Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Deo opozicije je kritikovao ekspoze premijera ocenivši da je reč spisku lepih želja bez jasnih politika i da će o svemu kao i do sada odlučivati jedan čovek, odnosno premijer.
Vladu čine, koalicija oko Srpske napredne stranke (SNS) i Socijalističke partije Srbije (SPS), a u vladajućoj većini je i Savez vojvođanskih Mađara.
Nova vlada ima 19 ministara, predvođenih premijerom Aleksandrom Vučićem. Broj resora nije menjan u odnosu na prethodnu vladu s tim što sadašnja vlada imati tri ministra bez portfelja. Vlada ima četiri potpredsednika koji obavljaju i dužnost ministara.
U novoj vladi je osam novih ministara u odnosu na prethodnu Vučićevu vladu izabranu 2014. godine.
Novi su Ministarka pravde Nela Kuburović, dosadašnja pomoćnica ministra zadužena za pravosuđe, ministar prosvete Mladen Šarčević, generalni menadžer privatnog obrazovnog sistema "Ruđer Bošković", i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić, dosadašnja potpredsednica Upravnog odbora NALED-a, čije je imenovanje privuklo najviše pažnje javnosti zbog njene seksualne orijentacije.
Na političku scenu se ponovo vratio i Goran Knežević, kao ministar privrede, koji je svojevremeno bio ministar poljoprivrede u Vladi Srbije a smenjen je na leto 2013. prilikom rekonstrukcije Vlade Srbije. Njegov tadašnji mandat je obeležila afera sa povišenom koncentracijom aflatoksina u mleku.
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u novoj vladi je Branislav Nedimović, nekadašnji član Demokratske stranke Srbije i trenutni gradonačelnik Sremske Mitrovice, a na čelu Ministarstva kulture i informisanja je Vladan Vukosavljević, koji je postao gradski sekretar za kulturu Beograda nakon smene ranijeg gradonačelnika iz DS-a Dragana Đilasa i uvođenja privremenog organa u gradsku upravu.
Iako je između SPS i SNS bilo dosta trzavica proteklih meseci, socijalisti su zadržali iste pozicije u vladi. Ta stranka je dobila tri mesta, isto koliko je imala i u prethodnom kabinetu.
Svoje resore zadržali su Ivica Dačić (potpredsednik Vlade i spoljni poslovi) i Aleksandar Antić (energetika i rudarstvo), a u Vladi je Slavica Đukić Dejanović, koja će biti ministarka bez portfelja.
I ostali ministri su zadržali svoje resore: ministar unutrašnjih poslova je Nebojša Stefanović, potpredsednica vlade i ministarka građevine, saobraćaja i infrastrukture je Zorana Mihajlović a potpredsednik vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.
Ministar odbrane je Zoran Đorđević, finansija Dušan Vujović, rudarstva i energetike Aleksandar Antić, a na čelu Ministarstva zdravlja je Zlatibor Lončar.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je Aleksandar Vulin, a na čelu Ministarstva omladine i sporta je Vanja Udovičić.
Ministri bez portfelja su Jadranka Joksimović zadužena za evropske integracije, Slavica Đukić-Dejanović koja će se baviti sociopatskim promenama u društvu, odnosno prevencijom nasilja, ali i zaštitom dece i osoba sa smetnjama u razvoju.
Ministar bez portfelja je i Milan Krkobabić koji će biti zadužen za regionalni razvoj.
Ni prioriteti vlade nisu bitnije menjani u odnosu na prioritete prethodne vlade predvođene Vučićem.
Kada je reč o evropskim integracijama, Vlada je ostala pri ranijem planu da do kraja svog mandata 2019. zatvori poglavlja u pregovorima o članstvu u EU.
Srbija će, kako je najavio premijer, biti spremna za otvaranje još 6 poglavlja do kraja godine i to poglavlja 25 – Istraživanje i razvoj, 26 – Obrazovanje, mladi i sport,13 – Ribarstvo, 14 – Transport; 20 – Preduzetništvo i industrijska politika i 21 – Transevropske mreže.
Srbija, kako je navedeno u ekspozeu, radi i na četiri poglavlja za čije će otvaranje biti potrebno da se ispune merila: 1 – Sloboda kretanja robe, 3 – Sloboda kretanja usluga, 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj i 15 – Energetika.
U planu je i da se odmah po formiranju vlade pripremi novi Nacionalni plan za usvajanje pravnih tekovina EU.
Kada je reč o evropskim integracijama, Srbija će u skladu sa Akcionom planu za poglavlje 23 koje je otvorila 18. jula, morati da menja Ustav kako bi omogućila nezavisnost pravosuđa. Proces izmene Ustava bi trebalo da se, prema tom planu okonča, krajem 2017. godine.
Vlada za sada ne govori mnogo o tome, a u javnosti se špekuliše da će Srbija morati da, na navodni zahtev EU, iz Ustava izbriše preambulu u kojoj stoji da je Kosovo deo Srbije.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|