Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mogerini: Posvećenost Beograda i Prištine smanjuje tenzije
|
|
|
Objavljeno : 02.02.2017. |
|
|
|
|
|
|
Visoka predstavnica EU Federika Mogerini izjavila je posle druge za nedelju dana runde dijaloga Beograda i Prištine na visokom nivou da iskazana posvećenost i politička volja značajno smanjuju tenzije. Mogerini je istakla značaj dijaloga za normalizaciju odnosa i regionalnu stabilnost. Zvaničnici Beograda, koji su očekivali da se u Briselu razgovara o ZSO, energetici i pravosuđu, i Prištine, koja je očekivala da razgovori doprinesu smirivanju tenzija, nisu se oglasili neposredno posle sastanka. Premijer Srbije 2. februara je rekao da ne želi da iznosi detalje sa sastanka u Briselu, jer se obavezao da to neće činiti, ali je naveo da je situacija "kompleksna".
Posle razgovora s premijerima i predsednicima Srbije i Kosova, Mogerini je rekla da je ohrabrena "konstruktivnim angažovanjem koje su pokazale obe strane", navodi se u saopštenju njene službe.
Ona je navela da su svi učlesnici razgovora 1. februara u Briselu potvrdili "svoju punu posvećenost zajedničkom radu u okviru dijaloga" i dodala da će biti nastavljen rad u tom duhu.
"Dijalog je veoma važan proces za Srbiju i Kosovo, ali i za region i EU. Napredovanje u normalizaciji odnosa je ključno za oboje da sačuvaju mir i napreduju ka EU. To je suštinski za Evropu i regionalnu stabilnost", rekla je Mogerini.
Sastanak čelnika Srbije i Kosova s Mogerini završen je posle pola sata rada. Mogerini je najpre razgovarala s predsednikom i premijerom Kosova, Hašimom Tačijem i Isom Mustafom, a zatim se odvojeno sastala i s predsednikom i premijerom Srbije, Tomislavom Nikolićem i Aleksandrom Vučićem.
Pre sastanka očekivalo se da čelnici Srbije i Kosova razmotre sprovođenje postignutih dogovora i otvorenih pitanja, među kojima su Zajednica srpskih opština, energetika i pravosuđe, dok je portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančič najavila da će se razgovarati o otvorenim pitanjima i o "sprovođenju onih koja su već dogovorena u dijalogu"
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je pre sastanka u Briselu da u nastavku dijaloga s Prištinom očekuju teške razgovore i da će zvanični Beograd insistirati na realizaciji dogovorenog o formiranju Zajednice srpskih opština.
On je istakao da bi država Srbija bilo kakvim popuštanjem po pitanju nezavisnosti Kosova, "najtragičnije ugrozila svoju državu".
"Niko ne gaji više optimizma u EU i Prištini da bismo mogli da razgovaramo o onome što je bitno za njih, o takozvanoj nezavisnosti Kosova. Albanci i Mogerini žele da pokrenu i pitanje pravosudnog sistema, da se vrate na most u Severnoj Mitrovici, da li to može da opstane ili ne... Mi insistiramo na ZSO, to je naša tema", rekao je on za RTS.
Po rečima Nikolića, "dogovorili smo nešto (ZSO), a niko ništa ne preduzima, iako znaju da je to što smo dogovorili, pod ingerencijama koje država može da prepusti Prištini".
Predsednik Kosova rekao je pre dijaloga da očekuje da sastanak delegacija Beograda i Prištine pod okriljem EU doprinese smanjenju tenzija i da će dijalog dve strane voditi pomirenju i saradnji.
Dan kasnije, 2. februara, predsednik Srbije izjavio je da je Srbija odlučna da sačuva stabilnost na Kosovu i Metohiji i da ne dozvoli da dođe do novih sukoba ali da je sada red na Prištinu da ispuni obaveze iz Briselskog sporazuma i omogući formiranje Zajednice srpskih opština.
Nikolić je to rekao u razgovoru sa novom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Srbiji Karlom Robin Herši i zamerio što se prištinska administracija na skupovima koje organizuju Ujedinjene nacije predstavlja samostalno, a ne u okviru delegacija različitih agencija Ujedinjenih nacija.
Istovremeno je Nikolić obavestio ambasadore Rusije Aleksandra Čepurina, SAD Kajla Skota i Kine Li Mančanga da ponašanje delegacije Prištine u poslednjoj rundi dijaloga na visokom niovu "nije bilo u cilju postizanja dogovora".
Kako je saopšteno iz Nikolićevog kabineta, na odvojenim sastancima on je "informisao ambasadore o toku razgovora srpske delegacije sa predstavnicima privremene administracije u Prištini" i "sa ponašanjem delegacije iz Prištine, koje nije bilo u cilju postizanja dogovora".
Oglasio se i premijer Srbije koji je 2. februara potvrdio da će se u Raškoj sastati s političkim predstavnicima Srba sa severa Kosova, ali nije želeo da komentariše navode medija da postoji opasnost od napada naoružanih Albanaca na opštine sa srpskom većinom.
Vučić je rekao da će predstavnike Srba obavestiti o čemu je bilo reči na sastanku u Briselu i kako Beograd gleda na ishod nastavka Briselskog dijaloga.
"Daćemo sve od sebe da se tenzije spuste i smire i da očuvamo mir. I to je razlog zašto odlazim u Rašku, gde ću se sastati sa gradonačelnicima koji su zabrinuti", rekao je Vučić.
Na pitanje da prokomentariše pisanje pojedinih medija da postoji opasnost da naoružani Albanci upadnu na sever Kosova, Vučić je rekao da ne želi da komentariše pisanje medija.
On nije želeo da iznosi detalje sa sastanka u Briselu jer se obavezao da to neće činiti, ali je naveo da je situacija "kompleksna".
"Situacija je prilično kompleksna, ali neću da kršim sopstvenu reč. To je dogovor sa EU da se ne govori o onome što je bio sadržaj razgovora i da nećemo da jedni drugima govorimo teške reči", rekao je Vučić i dodao da je Beograd imao konstruktivan odnos i da je prihvatao predloge Evropske unije.
Istovremeno je predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije Milovan Drecun ocenio 2. februara da je najvažnija poruka koja se šalje iz Brisela nastavkom dijaloga da se situacija stabilizuje i da se mirnim putem problemi rešavaju.
On je za RTS kazao i da je razumna odluka da se ne daju izjave posle sinoćnog dijaloga. "Imajući u vidu da smo imali provokativnu izjavu Hašima Tačija koja je odudarala od onoga što je dogovoreno, onda je ovo razumna odluka da se ne izlazi sa izjavama", rekao je Drecun.
Drecun je kazao da će u narednom periodu biti kontinuirani sastanci na najvišem nivou i da ni oni, kao ni sinoćni koji su trajali pola sata, neće trajati dugo.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|