Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pregovori sa Prištinom počinju u martu
|
|
|
Objavljeno : 25.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Dijalog Beograda i Prištine trebalo bi da počne u martu, pošto su na Kosovu formirane nove vlasti nakon izbora u decembru i imenovan šef pregovaračkog tima. Priština insistira na tome da se neće razgovarati o statusu Kosova, dok Beograd smatra da je pitanje statusa neodvojivo od praktičnih pitanja koja će se razmatrati. Stav Evropske unije je da taj dijalog mora biti utemeljen na rezoluciji koja je na predlog Srbije uz podršku EU usvojena u UN.
Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je 24. februara da će pregovori Beograda i Prištine najverovatnije početi u martu i da je Srbija već dva meseca spremna za početak dijaloga. Odgovarajući na pitanje poslanika u parlamentu, Cvetković je rekao da je Srbija spremna za razgovore o svim temama, od "najprizemnijih koji se tiču života pa do pitanja statusa".
Premijer je rekao da ne može da govori o platformi pregovaračkog tima Beograda, ali da veruje da je dobro pripremljena. "Uz napore i dobru volju imamo mogućnost da razgovaramo o rešenju koje bi bilo prihvatljivo za obe strane", rekao je Cvetković.
Kosovski premijer Hašim Tači imenovao je 24. februara svoju zamenicu Editu Tahiri imenuje za šefa pregovaračke delegacije Kosova.
"Dijalog Kosova kao nezavisne i suverene države sa svim susednim zemljama uključujuci i Srbiju i rešenje praktičnih problema je na dobrobit svih građana regiona i predstavlja vrednost i evropski standard", navodi se u saopštenju Vlade Kosova.
Specijalni predstavnik Evropske unije na Kosovu Piter Fejt pozdravio je 24. februara imenovanje Edite Tahiri za šefa kosovske delegacije u predstojećem razgovoru Prištine i Beograda. Fejt je ocenio da Edita Tahiri predstavlja odličan izbor imajući u vidu njenu "intelekt i lični integritet".
Vlada Srbije je na sednici krajem januara zvanicno imenovala Borka Stefanovića za šefa državnog tima u razgovorima sa Prištinom. Stefanović je politički direktor Ministarstva inostranih poslova Srbije.
Background Generalna skupština UN usvojila 9. septembra 2010. rezoluciju o Kosovu koju je Srbija podnela uz podršku Evropske unije. Nakon usvajanje rezolucije Beograd i Priština su pozvani da pokrenu dijalog, ali je to odloženo zbog kosovskih vanrednih parlamenarni izbora koji su održani 12. decembra 2010. Skupština Kosova je na sednici 22. februara izglasala novu vladu premijera Haškim Tačija i izabrala Bedžeta Pacolija za predsednika Kosova. Time je okončan proces formiranja novih kosovskih vlasti što je bio preduslov za početak dijaloga.
Dijalog Beograda i Prištine ima za cilj da unapredi saradnju, ostvari napredak na putu ka Evropskoj uniji i poboljša živote ljudi, navodi se u rezoluciji usvojenoj u UN, kojom se "prima na znanje" ocena Međunarodnog suda pravde od 22. jula 2010. da deklaracija o nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom.
Stefanović: Prišitna pokazala dijalog neće biti tehnički
Šef beogradskog tima za razgovore sa Prištinom Borko Stefanović ocenio je 24. februara da je imenovanje Edite Tahiri za šefa prištinskog pregovaračkog tima znak da Vlada Kosova na predstojeće razgovore ne gleda kao na strogo tehničke.
"Priština je postavljanjem visoko pozicionirane ličnosti u Vladi Kosova pokazala da razgovore shvata ozbiljno i da oni neće biti tehničkog karaktera. Očekujem da kao šef pregovaračkog tima Kosova na konstruktivan nacin uđe u predstojeći proces", rekao je Stefanović za "Blic".
Stefanović je dodao da očekuje da datum početka razgovora bude poznat već sledeće nedelje, a da se prvi sastanak u Briselu održi u prvoj polovini marta.
Šef pregovaračkog tima Beograda smatra da razgovori Beograda i Prištine ne mogu biti samo tehnički i da će pitanje statusa "provejavati" tokom pregovora. On je, međutim, rekao za AFP 24. februara da ne bi bilo mudro tokom pregovora često pominjati status, pošto bi to moglo da pokvari atmosferu pregovora. "Nećemo ništa učiniti da razgovori budu jalovi ili da se vode u negativnoj atmosferi. Mi smo već prošli kroz to i to nije ništa donelo", rekao je Stefanović.
On je podsetio da je stav Srbije da je Kosovo njen deo i ocenio da će biti potrebno mnogo "kreativnosti da se pronađu rešenja koja neće ugroziti Beograda i Prištine".
Prema njegovim rečima, među prvim pitanjima o kojima će se razgovarati na početku dijaloga su telekomunikacije i vazdušni saobraćaj, rasvetljavanje sudbine nestalih osoba i katastar.
Kako je najavio u januaru, prvi direktni razgovori Beograda i Prištine biće vođeni u Briselu, uz posredovanje i učešće EU.
Stefanović je krajem januara rekao da Srbija ne želi da pitanje Kosova blokira njen put u EU, već da u direktnim pregovorima sa Prištinom uskladi nacionalni interes i ono što je pogled Brisela na moguća rešenja. On je za Blic od 30. januara rekao da će za Beograd biti veoma važno "koliko su pregovori uspešni", jer će Srbija tako "lakše" ostvariti cilj dobijanja statusa kandidata i eventualnog početka pregovora za ulazak u EU, "iako to nije formalni uslov", kako je naveo.
Ocenio je i da će pregovori s Prištinom u koje Srbija ulazi zajedno sa EU biti teški i da će dugo trajati, ali da je optimista zato što srpska strana ima "fleksibilan pristup" i nova rešenja.
EU: Dijalog Beograd-Priština bez preduslova
Evropska unija i dalje stoji iza stava da dijalog Beograd-Priština mora biti utemeljen na rezoluciji EU i Srbije, usvojenoj u UN, uz podršku svih članica EU, rekla je 14. februara Maja Kocijančič, portarol visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost EU.
Međunarodna krizna grupa koja okuplja zapadne zemlje, uključujući i članice EU, koje su priznale Kosovu, 8. februara je u Briselu pozvala na "konstruktivan dijalog" Srbije i Kosova "kao suverenih država".
Na pitanje nije li to protivrečno rezoluciji Generalne skupštine UN koju se podržale sve članice EU, a u kojoj se jasno stavlja do znanja da ne može biti nikakvih preduslova za dijalog Beograd-Priština, Maja Kocijančič je rekla da nisu postavljena ni ograničenja za predmete razgovora. Predstavnica za štampu u Evropskoj komisiji je istakla da "politiku Evropske unije prema Zapadnom Balkanu, uključujući Kosovo, utvrđuju svih dvadesetsedam članica EU".
"Mi smo vrlo jasno rekli, kad smo izneli naše stavove o tom pitanju, da će dijalog pre svega za obe strane, Srbiju i Kosovo, ukloniti prepreke na putu ka EU, kao i da će u tom dijalogu razgovarati ravnopravni partneri", rekla je portparol visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost.
U rezoluciji o Srbiji koju je Evropski parlament usvojio 19. januara, poziva se Vlada Srbije da u dijalog s Kosovom uđe bez daljeg pozivanja na nove pregovore o statusu ili podeli". Rezolucija nije obavezujući dokument za Savet ministara EU i Evropsku komisiju, koji su do sada stajali iza zajedničke rezolucije Srbije i EU donete u UN, u kojoj se samo poziva na "dijalog" bez ikakvih ograničenja.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|