Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Đelić: Stav EK da je SSP prekršen zbog akciza
|
|
|
Objavljeno : 26.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić rekao je 25. februara da je u Vladu Srbije stiglo pismo Evropske komisije u kome se navodi da je izmenama Zakona o akcizama na naftne derivate prekršen Prelazni trgovinski sporazum izmađu EU i Srbije. O tome će biti reči na sastanku Komiteta za praćenje primene Prelaznog trgovinskog sporazuma 22. marta, najavio je Đelić.
"EU smatra da je Srbija izmenama i dopunama Zakona o akcizama prekršila Prelazni trgovinski sporazum, odnosno da su prekršeni članovi 6.4 i 22.1 tog sporazuma", rekao je Đelić agenciji Beta.
On je kazao da je pismo uputio direktor za Zapadni Balkan u Direkciji za proširenje Pjer Mirel (Pierre), kao i da će o ovom problemu biti reči 22. marta u Briselu na sednici Komiteta za praćenje primene Prelaznog trgovinskog sporazuma. Mirel je kopredsedavajući tog komiteta.
"EU očekuje da će se doći do pozitivnog rešenja. Srbija u godini kada želi da dobije status kandidata i počne pregovore sa EU ne sme sebi da dopusti ovakve stvari. Pokušaćemo da sa evropskim partnerima i Naftnom industrijom Srbije nađemo zajedničko rešenje", rekao je Đelić.
Đelić je ranije najavljivao da očekuje da će po dobijanju mišljenja Evropske komisija Vlada Srbije pristupiti izmeni i dopuni ovog zakona i to do 22. marta, odnosno sastanka Komiteta za praćenje primene Prelaznog trgovinskog sporazuma.
Background Tokom izmena poreskih zakona, izglasavanjem amandmana koje je predložila Socijalistička partija Srbije akciza na gorivo iz uvoza povećana je više nego na gorivo koje proizvodi Naftna industrija Srbije, a izmene su stupile na snagu 1. januara 2011. Akciza na litar evropremijum goriva povećana je za 4,8 dinara za litar, na evrodizel za 6,6 dinara, a na bezolovni benzin BMB 95 za 30 para. Akciza na motorne benzine sada iznosi 45 dinara po litru, dok akciza na evro bezolovne motorne benzine (BMB) 98 i evro premijum BMB 95 iznosi 49,5 dinara po litru. Akciza na dizel goriva je 35 dinara po litru, a na evro dizel 37 dinara po litru.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Prelazni trgovinski sporazum potpisani su 29. aprila 2008. godine u Briselu. Od 1. februara 2010. Srbija jednostrano primenjuje Prelazni trgovinski sporazum kojim je predviđeno da se u periodu od šest godina postepeno uspostavi slobodna trgovina industrijskim i poljoprivrednim proizvodima. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju počeće da se primenjuje kada ga ratifikuju sve zemlje članice. To je do sada učinilo 11 zemalja i Evropski parlament.
"Očekujem da po dobijanju mišljenja, naša vlada pristupi izmeni i dopuni ovog zakona i da se on brzo promeni. Bitno je da bude promenjen najkasnije 22. marta ove godine jer je tad u Briselu godišnji komitet za razmatranje primene ovog sporazuma i sigurno da nije u interesu Srbije da se tamo konstatuje kršenje sporazuma", kazao je on novinarima 21. januara u Skupštini Srbije nakon predstavljanja odgovora na Upitnik Evropske komisije skupštinskom odboru za evropske integracije.
Upitana da li je pitanje akciza na gorivo ugrozilo kredibilitet srpskih vlasti kao partnera u pridruživanju EU, direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević je rekla za EurAktiv 17. februara da bi o tome moglo da se govori ako bi Srbija odbila da se povinuje mišljenju Evropske komisije koje se očekuje.
Kako je ranije najavila predsednica Skupštine Srbije Slavica Ðukić Dejanović, Skupština bi to pitanje mogla da razmatra na zahtev najmanje 84 poslanika ili na zahtev Vlade Srbije za izmene po hitnom postupku pre 1. marta, a kasnije tokom redovnog zasedanja i po odluci predsednika Skupštine.
Poslanička grupa Liberalno demokratske partije (LDP) je 17. januara Skupštini Srbije podnela predlog izmena Zakona o akcizama, kojim bi se akcize na gorivo i tečni naftni gas smanjile na nivo od pre 1. januara. LDP ima 12 poslanika.
Evropska komisija mišljenje o akcizama daje na zahtev Ministarstva finansija Srbije, koje je to zatražilo u pismu u kojem je iznelo stav da se različite akcize ne kose sa Prelaznim trgovinskim sporazumom i da i u Uniji neke zemlje imaju sličan način oporezivanja.
Izvori: Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|