Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ključna Bramercova poseta Srbiji
|
|
|
Objavljeno : 10.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc (Serge Brammertz) doputovao je 10. maja u dvodnevnu posetu Beogradu tokom koje će razgovarati sa srpskim zvaničnicima o koracima koje preduzimaju u pronalaženju haških begunaca. Ti razgovori će biti ključni za njegovu ocenu saradnje Srbije sa Tribunalom od koje će u velikoj meri zavisiti odluka o dodeljivanju statusa kandidata za EU Srbiji. Bramerc je uoči posete Beogradu rekao da nije zadovoljan tom saradnjom.
Srbija može i mora da učini više na hapšenju haških begunaca, Ratka Mladića i Gorana Hadžića, kazao je Bramerc za TV B92 uoči posete Beogradu i poručio da EU treba i dalje uslovljavanjem da pritiska Srbiju da sarađuje sa Tribunalom.
Glavni tužilac Haškog tribunala je rekao da u ovom trenutku nije zadovoljan saradnjom Beograda sa tužilaštvom, a da li će ta ocena ući i u njegov izveštaj znaće pošto od zvaničnika Srbije čuje šta su novo učinili u potrazi za Mladićem i Hadžićem.
Od informacija koje će Bramerc dobiti u Srbiji zavisiće i njegova ocena saradnje Srbije. "Ja ću razmotriti sve konkretne akcije koje su preduzete (na hapšenju Mladića i Hadžića), saslušaću koji su to konkretni napori koji se ulažu. Ako budem zadovoljan svim aktivnostima koje se preduzimaju u tom pravcu, ja ću tako i napisati u svom izveštaju. U ovom trenutku nisam zadovoljan", rekao je Bramerc.
On je ocenio da Srbija može da učini mnogo više po pitanju saradnje sa tužilaštvom u Hagu.
Bramerc će 10. maja posle podne razgovarati sa srpskim tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem, a najavljeni su i razgovori s predstavnicima operativnih službi koje tragaju za haškim beguncima, kao i sa šefom Nacionalnog saveta za saradnju s Tribunalom Rasimom Ljajićem. Prema najavama iz Haga, Bramerc će razgovarati i s predsednikom Srbije Borisom Tadićem i ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem. Bramerc bi trebalo da se obrati novinarima drugog dana posete, 11. maja.
Background Srbija je više puta bila blokirana u procesu evropske integracije jer nije ostvarila punu saradnju sa Hagom, koja osim dostavljanja traženih dokumenata haškom tužilastvu podrazumeva i hapšenje i izručenje Tribunalu optuženih za ratne zločine počinjene 1990-tih na prostoru bivše Jugoslavije.
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc (Serge Brammerz) je u prethodnom izveštaju, predstavljenom Savetu bezbednosti UN u decembru 2010, preporučio da Srbija preispita strategiju za hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića, preostala dva optuženika koji su još na slobodi. Vlada Srbije je krajem decembra usvojila Akcioni plan za brže sticanje statusa kandidata, koji predviđa da se unapredi potraga za haškim beguncima u 2011.
U okviru pripreme novog izveštaja, Bramerc je boravio u Beogradu 22. februara.
Haški tribunal zahteva izručenje bivšeg ratnog komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića zbog zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini tokom rata od 1992. do 1995. godine, uključujući i genocid u Srebrenici. Goran Hadžic, bivši predsednik samoproklamovane Republike Srpske Krajine, optužen je pred Tribunalom za zločine u Hrvatskoj tokom rata od 1991. do 1995. godine.
Nedugo nakon posete Beogradu, Bramerc će poslati izveštaj Savetu bezbednosti UN o saradnji Srbije s Haškim tribunalom, koji će 6. juna predstaviti u govoru pred Savetom bezbednosti u Njujorku. U tom izveštaju, Bramerc će, kao i do sada, oceniti u kojoj meri Srbija sarađuje s haškim tužilaštvom u potrazi za Mladićem i Hadžićem, ali i u dostavljanju dokumenata i omogućavanju pristupa arhivama i svedocima.
Od Bramercove ocene zavise dalji koraci u približavanju Srbije Evropskoj uniji koja ubrzavanje integracije uslovljava hapšenjem i prebacivanjem u Hag begunaca, prvenstveno generala Mladića.
Tužilaštvo Haškog tribunala smatra da je na vlastima Srbije prvenstvena odgovornost za pronalaženje i hapšenje preostale dvojice optuženih begunaca, Ratka Mladića i Gorana Hadžića. Kako je uoči Bramercove posete Beogradu rekao za Betu njegov savetnik Frederik Svinen (Frederick Swinnen), pronalaženje i hapšenje preostalih optuženika je za tužioca Bramerca "vrhunski prioritet". "Mi smo uvek tvrdili da je na vlastima Srbije primarna odgovornost za lociranje i hapšenje begunaca", naglasio je Svinen.
Freburg: Holandija će biti stroga ali pravična
Holandija, koja najviše insistira na politici uslovljavanja, naznačila je nedavno da od Bramercove ocene saradnje Beograda u junskom izveštaju zavisi i da li će se i kada na dnevnom redu parlamenta u Hagu naći ratifikacija sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU.
Ta ocena će biti ključna i za odluku o dodeljivanju statusa kandidata Srbiji, rekli su i članovi delegacije Odbora za evropske poslove holandskog parlamenta koji borave u dvodnevnoj poseti Beogradu.
Herda Ferburg koja predvodi holandsku delegaciju, izjavila je 9. maja da je za nastavak evropske integracije Srbije ključan Bramercov izveštaj koji će on početkom juna podneti Savetu bezbednosti UN. Predsednica Odbora za evropske poslove Donjeg doma Parlamenta Holandije podsetila je da je za prijem u EU potrebno ispuniti kriterijume iz Kopenhagena i posebno ostvariti punu saradnju sa Tribunalom u Hagu.
"Srbija mora da ubedi Bramerca. To je ključno. I mi se stvarno nadamo da ćete uraditi šta je potrebno da ga ubedite", naglasila je Ferburg posle sastanka sa delegacijom Skupštine Srbije i dodala da je većina stranaka u Parlamentu Holandije uverena da je budućnost Srbije u EU.
Ferburg je rekla da je Holandija u odlučivanju o statusu kandidata za člantvo u EU "stroga, ali pravedna", i da daje punu podršku Beogradu u procesu evrointegracije, ali da Srbija mora da ispuni potrebne kriterijume.
Holandski poslanici su se 9. maja sastali i sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem koji im je rekao da će Srbija nastaviti da čini sve da bi okončala saradnju sa Tribunalom u Hagu.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|