Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mišljenje EK o Srbiji još neizvesno
|
|
|
Objavljeno : 23.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
Uoči objavljivanja mišljenja Evropske komisije o spremnosti Srbije za status kandidata 12. oktobra preovlađuju ocene da je Srbija napredovala u sprovođenju neophodnih reformi i da će na osnovu toga mišljenje Komisije verovatno biti pozitivno, ali da nije izvesno da će biti utvrđen i datum za početak pregovora. Za konačno mišljenje Komisije su važni i rezultati u dijalogu Beograda i Prištine. Srpski zvaničnici najavljuju da, ako EU bude postavljala dodatne uslove, Srbija neće odstupati od svoje politike u pogledu Kosova. Ipak, Srbija i EU se slažu da otvorena pitanja Beograd i Priština treba da rešavaju u dijalogu.
Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević rekla je 23. septembra da očekuje "neku vrstu pozitivnog mišljenja" Evropske komisije, ali je ocenila da ni sama Evropska komisija "nije potpuno načisto" koliko će to mišljenje biti pozitivno i kakva će biti preporuka."Elemenata za pozitivnu preporuku Evropske komisija ima mnogo. Naravno da treba ostaviti prostora da se završe svi događaji koji su važni, a koji mogu uticati na ono o čemu će Komisija izvestiti u odeljku Regionalna saradnja", rekla je Delević za agenciju Beta.
Ona je u izlaganju na otvaranju konferencije "Perspektive zemalja Jugoistočne Evrope i njihov put u EU" rekla da Komisija, da bi precizirala mišljenje, očekuje rezultate dijaloga Beograda i Prištine iduće nedelje u Briselu.
Delević je za agenciju Beta objasnila da to pozitivno mišljenje Evropske komisije "može biti status kandidata, status kandidata sa preporukom o početku pregovora uz određene uslove, ili može biti preporuka o početku pregovora".
Ona je u izlaganju na konferenciji rekla da je početkom ove nedelje, zajedno sa potpredsednikom Vlade za evropske integracije Božidarem Djelićem bila na sastanku u Briselu gde je predstavljen nacrt dela mišljenja koji se odnosi na analitički izveštaj - kako Komisija ocenjuje reforme sprovedene u Srbiji. "Mogu reći da taj deo izveštaja izgleda prilično povoljno. To ni izbliza ne znači da je situacija u Srbiji idealna, ali znači da se mnogo promenila od kada je (Evropska) komisija počela da posmatra tu situaciju", iznela je Delević.
Dikretorka Kancelarije za evropske integracije je navela da je zanimljivo koji bi rok Komisija dala Srbiji da se vidi da li su ispunjeni eventualni dodatni uslovi. "To može biti godinu dana, do sledećeg izveštaja EK, ili manje", navela je Delević.
Premijer Mirko Cvetković izjavio je da je Srbija ispunila sve uslove za status kandidata za prijem u Evropsku uniju. "Srbija je poslednjih meseci značajno napredovala u ispunjavanju svih uslova iz Akcionog plana evro-integracije i ne vidim ni jedan razlog da ne dobijemo status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji", rekao je Cvetković u intervjuu za agenciju Beta.
Premijer je dodao da Srbija ne može da utiče na to da li će članice Evropske unije postavljati dodatne uslove da bi prihvatile njenu kandidaturu, ali se nada da se to neće desiti. "Veliki sam optimista kad se radi o sticanju kandidature, ali ako bude novog uslovljavanja, nećemo odstupiti od državne politike, i postoje takozvane crvene linije preko kojih nećemo preći", ukazao je Cvetković.
Premijer je dodao da u razgovorima sa zvaničnicima EU Vlada Srbije dobija pozitivne signale, pre svega da se može sa velikom izvesnošću očekivati pozitivno mišljenje Evropske komisije o kandidaturi Srbije. Moguće su, kako je ukazao premijer, drugačije opcije u pogledu datuma početka pregovora o prijemu Srbije u EU - odnosno da se datum ne utvrdi odmah, već da se precizira procedura, kako je bilo i sa drugim zemljama.
Mas: Podrška Nemačke integraciji Srbije u EU
Nemački ambasador u Srbiji Volfram Mas (Wolfram Maas) je rekao da mediji nisu o tome toliko izveštavali, ali da je nemačka kancelarka Angela Merkel prilikom posete Beogradu u avgustu vrlo otvoreno iskazala podršku integraciji Srbije u EU. "Iskreno, ja se kao ambasador ne bih usudio da upotrebim reči koje je ona izabrala, jer one iskazuju tako snažnu posvećenost. Ona je rekla da će, ako budu ispunjeni evropski principi, Nemačka učiniti sve da podrži Srbiju na putu u EU. Iskreno, ja se ne bih usudio da upotrebim reč 'sve' ali je ona to učinila", rekao je on.
Mas je na predstavljanju novog broja časopisa "Izazovi evropskih integracija" rekao da Nemačka nastavlja da ekonomski i politički podržava Srbiju. On je ocenio da je poseta nemačke kancelarke bila snažan dokaz za to.
Na pitanje da li odnosi Srbije i EU ulaze u period stagnacije, osim na planu bezbednosti, s obzirom na neslaganja oko Kosova i pad podrške građana integraciji u EU, britanski ambasador Majkl Devenport je rekao na istom skupu da u Londonu nikada nije bila jača podrška težnjama Srbije da se integriše u EU. "Posvećenost putu Srbije ka EU nikada nije bila jača u Londonu i mislim da i ostali glavni gradovi EU dele opredeljenje za proširenje EU na sve zemlje Zapadnog Balkana", rekao je on.
Devenport je rekao da je na početku godine status kandidata bio samo težnja, a da sada postoje realni izgledi za to. On je dodao da sve zemlje koje žele da napreduju na putu ka EU moraju ispuniti kriterijume iz Kopenhagena.
Problemi u odnosima Beograda i Prištine moraju se rešavati putem dijaloga i u tome se treba okrenuti budućnosti a ne prošlosti, rekli su Mas i Devenport.
Državni sekretar Ministarstva odbrane Tanja Miščević naglasila je da integracija na bezbednosnom planu nije zamena za opšti tok integracija u EU. "Neću prejudicirati kakvo će biti mišljenje Evropske komisije mada mislim da ne može biti negativno, ako se ocenjuje ono što je do sada urađeno, posebno u prethodnih godinu dana", rekla je ona.
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|