Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pozitivne poruke na Forumu Srbija-EU
|
|
|
Objavljeno : 09.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
Najviši zvaničnici Srbije i EU su na Forumu Srbija i EU 9. septembra uputili uglavnom optimistične poruke o evropskoj perspektivi Srbije. Predsednik i premijer Srbije istakli su da je Srbija privržena putu ka EU, bez obzira na teškoće koje joj predstoje, dok je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej potvrdio da je budućnost Srbije u EU i pozdravio napredak na tom putu. Van Rompej je, međutim, poručio da je pred Srbijom još dosta posla, a saradnja sa Kosovom još jednom je istaknuta kao stvar od velikog značaja. Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izrazio je izvesne rezerve u pogledu mogućnosti da Srbija ove godine dobije status kandidata za članstvo u EU.
Odnosi Beograda i Prištine će biti jedan od elemenata koje će EU razmatrati prilikom odlučivanja o kandidaturi Srbije za članstvo, naveo je van Rompej. On je kazao da je pitanje Kosova osetljivo i pozdravio je rezultate dijaloga Beograda i Prištine koji treba da spreče opasnost koju nose jednostrani potezi.
"Srećan sam što vidim da su razgovori dali rezultata po pitanju carina i katastra", rekao je Van Rompej i istakao da to sada treba sprovesti. Naglasio je da regionalna saradnja treba da bude sveobuhvatna i da odsustvo Beograda ili Prištine na regionalnim skupovima smanjuje njihovu efikasnost i kao primere naveo forume posvećene borbi protiv kriminala.
Van Rompej je pozvao lidere Srbije da ostanu privrženi evropskim cijlevima i kazao da je EU spremna da u svoje redove primi Srbiju čim ona ispuni uslove. Predsednik Saveta posebno je ukazao na značaj pomirenja u regionu i regionalne saradnje, ali i na značaj reformi pravosuđa, borbe protiv korupcije i kriminala i jačanja vladavine prava.
"Uradili ste mnogo ali treba još. Spremni smo da vam pomognemo. Unija će biti spremna kada Srbija bude spremna", poručio je Van Rompej ističući da EU želi da ceo region ispuni kriterijume i uđe u Uniju. "Naše clanice nisu izgubile iz vida težnju zemalja da uđu u EU", rekao je Van Rompej, ali je naveo da ne može biti prečica u ispunjavanju Kopenhagenskih uslova, čiji su osnovni elementi regionalna saradnja, posebno na Zapadnom Balkanu koji je opterećen ratovima.
Van Rompej je poručio da je potrebno osigurati da se demokratija i vladavina prava čvrsto uspostave i ukazao na značaj borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i na pravosudne reforme. "Treba naglasiti da su te reforme pre svega u interesu Srbije i njenih građana", poručio je on.
Background Forum Srbija-EU u Beogradu okupio je više od 400 zvaničnika, privrednika, predstavnika medija i nevladinog sektora iz zemalja EU i regiona. Među učesnicima su i predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej i predsednik Grupe socijaldemokrata u Evropskom parlamentu Martin Šulc, kao i zvaničnici država regiona. Evropska komisija će u oktobru objaviti mišljenje o spremnosti Srbije za status kandidata, a do kraja godine se očekuje i odluka o dodeli tog statusa Srbiji.
Van Rompej je pozdravio napredak koji je ostvarila aktuelna Vlada Srbije i ukazao na saradnju Srbije sa Hagom i na skupštinsku rezoluciju o osudi genocida u Srebrenici.
Govoreći o situaciji u EU, on je poručio da će Unija uraditi šta mora da reši pitanje sa valutom i dugovima, ali je naglasio da je Evropa duboko politički projekat održanja mira.
Pozitivnu poruku je uputio i predsednik grupe socijaldmokrata u Evropskom parlamentu Martin Šulc. On je u razgovoru za Dojče vele uoči konferencije čak relativizovao kruti stav koji je tokom nedavne posete Beogradu iznela nemačka kancelarka Angela Merkel po pitanju Kosova rekavši da je to bio više njen lični stav nego stav EU i Nemačke.
"Progres koji je napravljen poslednjih meseci, prema mom mišljenju, ali i mišljenju mnogih u evropskim institucijama vodi zaključku da su Srbi na dobrom putu i da bi tako trebalo da nastave. Sigurno je da svi problemi nisu rešeni, ali je moje mišljenje da se može biti konstruktivniji od onoga kakva je bila kancelarka Merkel", dodao je je Martin Šulc.
Predsednik evropskih socijaldemokrata je naglasio da je Srbija "važna i vodeća zemlja u regionu" i dodao da i "Srbija trebalo da ima istu perspektivu, ne u tako kratkom roku, ali ipak u dogledno vreme, i da dobije isti pristup EU koji vec ima Hrvatska. "Put je još dug i pun prepreka, ali za stabilnost u regionu potrebna nam je Srbija, u najmanju ruku sa perspektivom za skoro otvaranje pristupnih pregovora", rekao je nemački evroposlanik.
Šulc je na skupu kazao da se socijaldemokrate u Evropskom parlamentu nadaju se i očekuju da će Evropska komisija u oktobru preporučiti da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU.
Tadić i Cvetković: Srbija privržena putu ka EU
Predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Mirko Cvetković poručili su da je Srbija privržena evropskim integracijama bez obzira na probleme koji se na tom putu pojavljuju.
Tadić je istakao da Srbija traži isti odnos kakav imaju i sve druge zemlje koje teže članstvu u EU. "Ne tražimo nikakve privilegije i olakšice, ali ne želimo ni uslove koji bi nas izdvojili od ostalih zemalja", rekao je Tadić otvarajući Forum Srbija-EU.
Tadić je rekao da se Srbija zarad dobijanja statusa kandidata za članstvo u Uniji neće odreći napora da se ostvari pravično i trajno rešenja problema na Kosovu i Metohiju i poručio da je potpuno nerealno očekivati da Beograd prihvati ukidanje institucija na severu Pokrajine. On je rekao da je Srbija svesna da problem Kosova i Metohije mora da bude rešen pre ulaska u EU, ali da je za to potrebno pronaći pravedno rešenje kojim će biti zadovoljni a ne ono u kojoj će jedna strana izgubiti sve a druga dobiti sve. Tadić je rekao da je potrebno pronaći optimalno rešenje za sever pokrajine, ostvariti garancije za bezbednost Srba u ostalim delovima Kosova, kao i garancije za imovinu i kulturno-istorijske spomenike Srbije na Kosovu. On je osudio sve pokušaje upotrebe sile i unilateralnih rešenja na Kosovu i Metohiji "bez obzira da li oni dolaze uz znanje i prećutnu saglasnost nekih činilaca međunardone zajednice" i upozorio da bi u slučaju ponavljanja nasilja moglo doći do teških posledica kao što je novi egzodus stanovništva.
Tadić je dodao da se Srbija iskreno raduje zbog toga što će Hrvatska u narednom periodu ući u EU i izrazio nadu da će i Srbija uskoro dobiti status kandidata i datum za otpočinjanje pregovora.
Premijer Srbije Mirko Cvetković poručio je da je približavanje EU suštinski interes zemlje i da je to "i cilj i sredstvo" za poboljšanje života građana. Kako je naveo, ulazak u EU je cilj za Srbiju jer će nakon što postane punopravna članica moći da koristi sve pogodnosti ali i sredstvo jer ostvarivanje svake faze na tom putu znači da su ispunjeni svi zakonski i institucionalni uslovi za razvoj privrede i bolji život građana. Prema njegovim rečima, veze koje je Srbija već ostvarila na putu ka EU omogućavaju da lakše prevaziđe krizu u kojoj je čitav svet.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je danas u Beogradu da su vrlo male šanse da Srbija do kraja godine dobije datum za početak pegovora sa Evropskom unijom (EU). Jeremić je novinarima na Forumu Srbija-EU rekao i da treba biti oprezan u predviđanjima da li će Srbija do kraja godine dobiti status kandidata za članstvo u EU. Šef srpske diplomatije je međutim dodao da reformski proces u evrointergracijama treba nastaviti.
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić je ocenio da se Evropa nalazi u krizi i da je tačno da članstvo u tom savezu ne može rešiti sve probleme jedne zemlje, ali da to ne znači da treba odustati od evrointegracija. "Nema mesta evroentuzijazmu, ali ne smemo sebi dozvoliti ni luksuz evroskepticizma", rekao je Đelić i ocenio da bi, kada bi EU prestala da postoji, u regionu bilo više ekonomskih i političkih problema i da bi se bilateralni nesporazumi mnogo teže rešavali.
Potpredsednik vlade je ocenio da je 2011. ključna godina za evropske integracije Srbije i dodao da je država na putu da ispuni svih 96 tačaka Akcionog plana za pristupanje EU. Prema njegovim rečima, Srbija je ispunila plan reformi, Haške obaveze, bori se protiv organizovanog kriminala i korupcije i konstruktivno učestvuje u razgovorima sa Prištinom.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|