Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sanino: Izvanredan napredak Srbije u reformama
|
|
|
Objavljeno : 15.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je veoma blizu važne tačke kada će biti izneto mišljenje Evropske komisije o njenoj kandidaturi za ulazak u EU, rekao je visoki zvaničnik Evropske komisije za proširenje Stefano Sanino 15. septembra. Sanino je na forumu o bezbednosti u Beogradu ocenio da je Srbija ostvarila izvanredan napredak u reformama za evropske integracije. Beogradski bezbednosni forum je prilika za zvaničnike i stručnjake iz Srbije, zemalja Zapadnog Balkana i EU da razmotre izazove i mogućnosti saradnje u oblasti bezbednosti. Na skupu je još jednom istaknuto da je regionalna saradnja potrebna zbog stabilnosti, ali i da je neophodan činilac u evropskim integracijama.
"Veoma smo blizu važnog trenutka, za ovu zemlju i za nas, kada će biti izdato mišljenje da Srbija dobije status kandidata", rekao je Sanino, generalni direktor Generalnog direktorata za proširenje u Evropskoj komisiji. "Moramo biti svesni da su svi elementi tu, i uzećemo to u obzir kada budemo donosili odluku", dodao je on.
Sanino je rekao da treba nastaviti proces proširenja Unije na Zapadni Balkan, ali zasnovan na zaslugama pošto su zemlje regiona ostvarile različit stepen razvoja. "Iz te perspektive moramo biti svesni napretka", rekao je Sanino i ocenio da je izvanredan napredak Srbije u evropskoj agendi u smislu reformi i promena.
Učesnici ministarskog panela na forumu o bezbednosti istakli su značaj regionalne saradnje. Ministri spoljnih poslova više članica EU iz istočne Evrope potvrdili su interes za nastavak proširenja EU na Zapadni Balkan."Regionalna saradnja i stabilnost ključni su činilac za integraciju Zapadnog Balkana u EU", rekao je šef mađarske diplomatije Janoš Martonji i dodao da bez regionalne bezbednosti nema ni globalne bezbednosti.
Background Više od 300 domaćih i stranih zvaničnika, predstavnika Evropske unije i NATO, naučnih instituta i civilnog društva učestvuje od 15. do 16. septembra na prvom Beogradskom bezbednosnom forumu. Glavna tema skupa je "Balkan i globalna bezbednost - šta nam je zajedničko a šta nas razlikuje". Forum organizuju Beogradski fond za političku izuzetnost, Evropski pokret u Srbiji i Beogradski centar za bezbednosnu politiku.
U okviru Unapređenog stalnog dijaloga ocenjuje se napredak Srbije u odnosu na prioritete i preporuke Evropske komisije i razmenjuju informacija. Održavaju se dva plenarna sastanka godišnje, a tokom godine se održavaju i sastanci koji se odnose na različite oblast,i poput saobraćaja, energetike, zaštite životne sredine, regionalne saradnje, ekonomskih i finansijskih tema, carina, pravosuđe, bezbednosti, poljoprivrede i drugo.
Prvi Unapređeni stalni dijalog Srbije i Crne Gore sa EU održan je u julu 2003. godine.
Martonji je rekao da bezbednost počinje sa susedima. "Kada postoje izazovi, pretnje i opasnosti, treba se držati ljudi koji su pored vas, kao što se susedi okupljaju u malim planinskim selima pred pretnjom lavine", dodao je on.
"U ovom delu sveta se suočavamo s velikim izazovima", rekao je šef bugarske diplomatije Nikolaj Mladenov. Navodeći da je najveći izazov u "našim glavama", ocenio je da je region "predugo bio podložan uticajima spolja", kao i da je vreme da sam odlučuje o svojoj budućnosti.
Otvarajući skup, predsednik Srbije Boris Tadić upozorio je da bi jednostrane akcije Prištine, najavljene za 16. septembar, mogle ozbiljno da ugroze mir i stabilnost celog regiona. "To mora da se spreči", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije je istakao da je jedino prihvatljivo rešenje za Kosovo ono koje bi proizašlo iz dijaloga u kojem bi bile prevaziđene razlike.
Počeo Unapređeni stalni dijalog sa EU u oblasti poljoprivrede
U Beogradu je 15. septembra počeo dvodnevni sastanak Unapređenog stalnog dijaloga Srbije i Evropske unije i Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo. Reč je o redovnom godišnjem sastanku na kome će, kako je najavio pomoćnik ministra poljoprivrede i trgovine Srbije Miloš Milovanović, biti razmotrene stvari koje je Srbija do sada uradila u oblasti poljoprivrede na putu za članstvo u Evropsku uniju.
Milovanović je kazao novinarima da je Srbija u najvećoj meri ostvarila ono što je isplanirala uz konsultacije sa Evropskom komisijom u oblasti poljoprivrede i ima dovoljno osnova da u toj oblasti dobije pozitivno mišljenje.
On je rekao i da spoljnotrgovinska razmena sa EU od 2005. godine konstantno raste u korist Srbije i da su sastanci 15. i 16. septembra dobra prilika da se razmotre načini da se ta trgovina unapredi. Prema njegovim rečima, 15. septembra će se razgovarati o koncesijama, o carinskim dažbinama koje Srbija primenjuje i koje će primeniti sledeće godine u trgovini prema proizvodima poreklom iz EU, a razmatraće se i načini i modaliteti kojim bi se još više olakšao plasman srpskih proizvoda na tržište EU.
"Mi praktično za sve proizvode prilikom plasmana na tržište EU nemamao nikakve carinske dažbine osim za manji broj proizvoda koji su na režimu kvota, ali to je jedna od tema i da li će one ove godine biti povećane u korist Srbije", kazao je on.
On je kazao da će biti reči o tome šta je Srbija uradila u poslednjih godinu dana kada je reč o bezbednosti hrane, a posebna pažnja kakao je naglasio biće posvećena pripremama Srbije da koristi petu komponentu predpristupnih fondova namenjenu ruralnom razvoju, na koju bi stekla pravo dobijanjem statusa kandidata.
"Razgovaraćermo i o zakonskim rešenjima koje Srbija do sada usvojila ili će usvojiti na jesen i gde će svoj zakonodavni okvir približiti zakonodavnom okviru EU a koji definiše oblast poljoprivrede i prehrambene bezbednosti", kazao je Milovanović.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|