Na dan kada je Srbija dobila status kandidata za članstvo u EU Savet za evropske integracije pozvao je sve relevantne aktere u Srbiji da nastave da ulažu napore da bi Srbija ispunila kriterijume za članstvo u EU. U radu Saveta, koji zaseda dva puta godišnje, učestvuju ministri, predsednik i premijer Srbije, kao i predstavnici nevladinog sektora i akademskih krugova. Danski ministar za evropske poslove Nikolaj Vamen, čija zemlja predsedava EU, iskoristio je ovu priliku da kaže da je Srbija statusom kandidata vratila u evropsku porodicu, i da joj poželi dobrodošlicu. Predsednik Srbije Boris Tadić kazao je da očekuje da Srbija do kraja godine može da dobije datum za otvaranje pregovora, prelomni trenutak u integracijama. Opšta ocena bila je da put ka EU nije ni lak ni kratak, ali da Srbiji već donosi korist.
"Nije uvek bilo lako, ali je veliko zadovoljstvo pogledati četiri godine unazad i videti koliko se Srbija promenila na bolje", rekao je Cvetković na sednici Saveta za evropske integracije u Palati Srbija.
Rekavši da 2008. godine Srbija nije imala nikakav ugovrni odnos sa Evropskom unijom, Cvetković je istakao da su srpski privrednici uštedeli milijardu i po evra zahvaljujući tome što nisu morali da plate carine nakon početka primene Prelaznog trgovinskog sporazuma početkom 2009, a da građani štede 200 miliona evra godišnje zahvaljujući ukidanju viza. Približavanje EU sa sobom nosi i bliže ekonomske veze, istakao je premijer Srbije, dodavši da je u 2011. godini zahvaljujući stranim investicijama otvoreno 25.000 radnih mesta.
Background
Srbija je 2. marta dobila status kandidata za članstvo u EU. Ta odluka u decembru je bila odložena zbog problema u saradnji Beograda i Prištine. Naredni korak trebalo bi da bude dodela datuma za početak pregovora. Pregovori su ključni korak na putu ka članstvu. Oni, u načelu, znače da će zemlja jednog dana i postati članica. Ono što je za Srbiju važno je da se u pregovorima zemlja intenzivnije prilagođava EU, pa se mogu očekivati i napori za doslednjiju primenu zakona i sprovođenje usvojenih reformi.
Savet za evropske integracije osnovan je 2002. Njegova uloga je da prati ispunjavanje strategije pridruživanja EU, kao i da predlaže smernice za put ka EU, za uspostavljanje konsenzusa o pristupanju i da obavlja druge konsultantske poslove za povećanje efikasnosti rada države na pristupanju EU. Savet čine predstavnici vlade i države, članovi vlade, kao i nevladinih organizacija, akademskih institucija, sindikata i Privredne komore Srbije.
"Svima nam je jasno da je još puno posla pred nama", rekao je Cvetković, uz napomenu da taj posao menja život na bolje. On je podsetio na ocenu Evropske komisije iz oktobra 2011. da Srbija u srednjem roku može da ispuni obaveze koje proističu iz članstva u EU u većini oblasti.
Na ekonomsku korist od evropskih integracija, koja je svakako dobija značaj za građane u periodu ekonomske krize u Evropi, ukazao je i Vamen. Danska kompanija "Grundfas", koja je nedavno uložila sredstva u Srbiju, na sam dan dobijanja kandidature je poslala pismo ambasadi Danske u Beogradu u kojem je, kako je rekao Vamen, navela da je nakon te odluke još posvećenija poslu u Srbiji. Po njegovoj oceni, odluka o statusu kandidata ohrabriće i druge investitore, ne samo danske i evropske.
Ministar Danske, koja trenutno predsedava EU, istakao je da je u celoj Evropi teška ekonomska kriza, možda najteža od Drugog svetskog rata, ali da to ne umanjuje značaj saradnje. "Pravi odgovor je da zajedno radimo na stvaranju rasta", rekao je Vamen.
Vamen je ukazao da je Srbija dobijanjem statusa kandidata na početku puta ka EU i dodao da je to "pravi put".
Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je nadu da će Srbija do kraja godine preći i sledeći, suštinski stepenik u evropskim integracijama i dobiti datum za otvaranje pregovora. "Očekujemo to do kraja godine, u skladu sa informacijama koje nam dolaze iz Brisela. Ali mi već sada moramo formirati tim za pregovore sa EU kako bismo bili spremni", rekao je on.
Na sednici je istaknuto da je Srbija ostvarila 80% Nacionalnog plana za integraciju u EU iz 2008, a čak 92% u oblasti donošenja zakona. To je, po oceni predsednice Skupštine Srbije Slavice Djukić-Dejanović, pokazatelj značajnog doprinosa koji je skupština dala putu ka EU.
Sednica je protekla uglavnom u pozitivnom tonu, bez mnogo reči o onome što je Srbiju kočilo na putu ka EU, poput saradnje sa Haškim tribunalom.
Potpredsednik Vlade Ivica Dačić je, međutim, istakao da je odobravanje statusa kandidata trebalo ranije da se dogodi. On je takođe iskoristio tu priliku da istakne da je politička opcija koja je srušila režim Slobodana Miloševića svoje "predizborno obećanje" ispunio tek u koaliciji sa SPS-om. Za to je, kako je istakao, potrebna politička volja. On je takođe rekao da želi da "zamoli" EU, pošto, kako je istakao, od nje ne može ništa da traži, da prema svim zemljama ima iste kriterijume.
U raspravu se uključila i predsednica Fonda za političu izuzetnost Sonja Liht, ukazavši na doprinos svih ličnosti koje se već 20 godina zalažu za evropsku ideju u Srbiji.
Analitičar Đorđe Vukadinović jedini je na sednici izneo relativno negativan stav prema EU i kazao da se nada da odluka o statusu kandidata nije doneta uz mnogo štete po Srbiju.
Ključne teme regionalne saradnje dotakao se ministar kulture Predrag Marković, rekavđi da Srbija veruje da regionalna saradnja treba da bude ključni doprinos evropskoj integraciji, a, kako je naveo, Srbija u Evropu niti želi, niti može da stigne sama.
U raspravu se nije uključila direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević, koja je prisustvovala sednici. Na njen doprinos ukazao je Tadić, koji je istakao i na doprinos Tanje Miščević, značajne figure u evropskim integracijama Srbije, koja je trenutno državna sekretarka u Ministarstvu odbrane.
Savet je pohvalio je napore Vlade Srbije, predsednika Republike, Skupštine Srbije, pravosudnih organa, nezavisnih tela, predstavnika civilnog društva i socijalnih partnera u toku procesa za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU.