Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Pokrenuta izrada studije izvodljivosti za Kosovo
|
|
|
Objavljeno : 27.03.2012. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Evropski komesar za proširenje Štefan File zvanično je uručio 27. marta kosovskim vlastima dokument o početku izrade studije izvodljivosti. Studija treba da utvrdi u kojoj meri je Kosovo usklađeno sa standardima EU na ekonomskom, političkom i zakonodavnom planu, kao i korake koje mora da preduzme da bi bilo spremno za pokretanje pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Pokretanje izrade studije izvodljivosti je omogućio dogovor Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju Kosova.
"Ovo je put kojim su išli svi vaši susedi i označava početak nove etape u odnosima EU i Kosova", navodi se u Fileovom govoru objavljenom na sajtu Evropske komisije. File je u Prištini prisustvovao konstitutivnoj sednici Nacionalnog saveta za evropske integracije. Sednicom je predsedavala predsednica Kosova Atifete Jahjaga, a učestvovali su najviši zvaničnici Kosova, predstavnici političkih partija i civilnog društva.
File je podsetio da Studija izvodljivosti predstavlja presek stanja na Kosovu, odnosno dokle je stiglo u političkom, ekonomskom i zakonodavnom usklađivanju. Studija će utvrditi i na čemu će Kosovo morati da radi da bi moglo da pregovara i primeni Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, naveo je evropski komesar. "Studija izvodljivosti će utvrditi politike integracije Kosova", rekao je File u Prištini i naveo da će pratiti ostvarivanja standarda i predlagati šta bi Kosovo trebalo da uradi.
Kao posebno važna pitanja za studiju izvodljivosti File je izdvojio korake koje Kosovo mora učiniti u oblasti trgovine u skladu sa preporukama Evropske komisije, napredak u reformi javne administracije, vladavinu prava i veću integraciju manjina. "Pozivam vas da doprete do srpske zajednice širom Kosova, primenite svoje obaveze i rešite pitanje vlasničkih prava", rekao je File.
Background Kosovo je obuhvaćeno procesom stabilizacije i pridruživanja koji je EU pokrenula 2000. godine za region Zapadnog Balkana. Na sastanku Evropskog saveta u junu 2008. je potvrđena spremnost EU da pruži pomoć političkom i ekonomskom razvoju na Kosovu kroz jasnu evropsku perspektivu. Evropska komisija od 2005. godine objavljuje izveštaj o napretku Kosova.
Savetu EU je 18. februara 2008. primio na znanje proglašenje nezavisnosti Kosova i kosntatovao da je na članicama da odluče o odnosima sa Kosovom u skladu sa nacionalnim praksama i međunarodnim zakonom. Kosovo nisu priznale Slovačka, Španija, Grčka, Kipar i Rumunija.
On je ukazao da je potrebno obezbediti i širok konsenzus o evropskoj integraciji i apelovao da se što pre postigne dogovor o izbornoj reformi. File je podsetio da će preporuke u studiji zavisiti od onoga šta Kosovo postigne u narednim mesecima.
U govoru se navodi da EU planira ove godine da ostvari "odlučujući napredak" u pogledu vizne liberalizacije, u oblasti trgovine i učešću Kosova u programima EU. File je potvrdio da se očekuje da mapa puta za viznu liberalizaciju bude predstavljena Prištini krajem proleća.
"Važno je imati realna očekivanja. Potrebno je preduzeti i primeniti važne reforme u oblasti bezbednosti dokumenata, kontroli granice i upravljanju migracijama, osnovnim pravima, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije", rekao je on.
Pre održavanja konstitutivne sednice Saveta predsednica Jahjaga je imala sastanak sa Fileom na kojem se, kako je saopšteno, razgovaralo o pitanjima funkcionisanja Saveta i integraciji manjina u kosovsko društvo, kao i primeni sporazuma srpske i kosovske strane. Na početku sednice Saveta, Jahjaga je rekla da Nacionalni savet za evropske integracije ima za cilj izgradnju institucionalnog i društvenog konsenzusa.
Očekuje se da Studija bude gotova kada i ovogodišnji izveštaj o napretku Kosova, odnosno tokom oktobra ili novembra ove godine, najavio je prošle nedelje izaslanik EU na Kosovu Samjuel Žbogar.
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Foto: Beta/AP
 Povezani sadržaj
|
|
|