Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU počela dijalog o vizama sa Prištinom
|
|
|
Objavljeno : 20.01.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija je zvanično 19. januara pokrenula dijalog sa Prištinom o liberalizaciji viznog režima za građane Kosova, koji jedini na Zapadnom Balkanu ne mogu da putuju bez njih u EU. To predstavlja, kao i ranije slučaju zemalja Zapadnog Balkana, potvrdu volje EU da produbljuje odnose sa Prištinom koja sa njom nema ugovorni odnos, ali ima potvrđenu evropsku perspekitvu u okviru regiona. Pokretanje dijaloga podrazumeva političku odluku, dok je za ukidanje viza potrebno da se ispune uslovi koji se odnose na tehnička i zakonska pitanja, zbog čega taj proces može trajati nekoliko godina.
Dijalog o viznoj liberalizaciji je pokrenut 19. januara u Prištini prilikom posete komesarke za unutrašnje poslove Sesilije Malmstrem (Cecilia Malmstroem) koja je zvanično potvrdila da su uslovi za početak dijaloga ispunjeni. Prethodno je Malmstremova u decembru obavestila kosovske vlasti da su uslovi ispunjeni i najavila pokretanje dijaloga.
Sesilija Malmstrem je izrazila zadovoljstvo što je postignut napredak jer je za Kosovo veoma značajno da građani mogu da putuju bez viza. "Kada i koliko će brzo građani Kosova dobiti privilegiju da putuju bez viza neće u celosti zavisiti od stalnih napora Vlade Kosova da ostvari reforme u oblasti vladavine zakona već i od konkretnog napretka na terenu", kazala je Malstrom.
Nakon pokretanja dijaloga, predstoji priprema strategije u kojoj će biti utvrđeni svi neophodni koraci i merila koje Priština mora da ispuni.
U saopštenju Evropske komisije se navodi da je za ukidanje viza neophodno sprovesti reforme u ključnim oblastima kao što su bezbednost putnih dokumenata, pitanja migracije, pre svega u vezi sa readmisijom i azilom i bezbednost i javni red, pod čim se podrazumeva broba protiv organizovanog kriminala i korupcije. Neophodan je napredak i na planu osnovnih prava, uključujući slobodu kretanja.
Background Evropska unija je u više navrata potvrdila da je budućnost Kosova u njenim redovima u skladu sa evropskom perspektivom Zapadnog Balkana. Kosovo pod Rezolucijom SB UN 1244 je obuhvaćeno procesom stabilizacije i pridruživanja koji je EU pokrenula 2000. godine za zemlje Zapadnog Balkana, i instrumentima tog procesa, uključujući Evropsko partnestvo, politički i tehnički dijalog i programe pomoći ali nema ugovorni odnos sa Unijom.
Članice EU nisu jednoglasne oko statusa Kosova - pet članica ne priznaje Kosovo kao nezavisnu državu - Slovačka, Grčka, Rumunija, Kipar i Španija.
Građani Srbije, Crne Gore i Makedonije od 19. decembra 2009. mogu bez viza da putuju u zemlje šengenske zone, a to pravo dobili su oko godinu dana kasnije i građani Bosne i Hercegovine i Albanije.
Komesarka za unutrašnje poslove je u Prištini posebno istakla pitanja povratka i reintegracije osoba koje su vraćene iz zemalja Evropske unije.
Pošto pet članica EU ne priznaju Kosovo, Priština nema potpisan jedinstveni sporazum o readmisiji sa EU, ali je sklopila takve sporazume sa više članica EU, uključujući Nemačku, Francusku, zemlje Beneluksa, Češku, Austriju i Finsku. Skupština Kosova je, takođe, u junu 2010. usovjila Zakon o redmisiji koji predviđa povratak i prijem građana koji ilegalno borave u EU na Kosovo.
Dijalog se sastoji od sastanaka stručnjaka a Evropska komisija šalje misije u kojima su i stručnjaci iz članica kako bi prikupila informacije o učinjenim naporima.
Zvaničnici Evropske komisije su ranije izjavljivali da će Kosovu trebati između dve i tri godine za ispunjenje uslova, dok je premijer Kosova Hašim Tači rekao da će "Kosovo u roku od 15 meseci od početka pregovora ispuniti uslove".
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova počelo je 31. oktobra 2011. izdavanje biometrijskih pasoša, što je jedan od uslova za liberalizaciju viznog režima Evropske unije.
Biometrijski pasoši za građane Kosova se izrađuju u Austriji, a taksa za izdavanje pasoša za odrasle je 35 evra, a za decu i penzionere je manja. Pasoš je tamnoplave boje, a na koricama, na albanskom, srpskom - ćirilicom, i na engleskom piše "Republika Kosovo". U sredini korica je grb Kosova, a ispod, na ista tri jezika, piše: "Pasoš".
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|